SME

Žijete dlho a zdravo? Aj vďaka génom

U výnimočne dlhovekých ľudí našli výnimočné časti DNA.

Dlhovekosť môže mať silné korene aj v génoch. (Zdroj: SME - Pavol Funtál)

Starý bonmot hovorí: „Keď sa chcete dožiť vysokého veku, nájdite si rodičov, ktorí zomreli v deväťdesiatke, najlepšie pri automobilovej nehode." Podľa posledného výskumu amerických vedcov to nemusí byť zlý nápad.   Problémom, samozrejme, zostáva, ako tento nápad realizovať. Väčšine ľudí tak nad dlhovekosťou neostáva nič iné len sa čudovať - a možno aj ticho závidieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starí, napriek tomu zdraví

Výsledky doteraz najrozsiahlejšieho genetického výskumu dlhovekých ľudí, ktorým sa vyhýbali závažné chronické choroby, zverejnil tím zo Scrippsovho translačného vedeckého inštitútu v kalifornskej La Jolle.

Štúdia uvádza, že jedným z predpokladov pevného zdravia vo vysokom veku je genetická výbava, spojená s ochranou mentálnych schopností aj vo vyššom veku. Dobrá DNA nie je síce jediný dôvod (a možno ani nie hlavný), prečo ľudia môžu žiť dlho a zdravo, býva však všeobecným sprievodným javom zdravej dlhovekosti.

Americký výskumný tím na čele s uznávaným kardiológom Ericom Topolom zhromažďuje údaje o starých zdravých ľuďoch už osem rokov. Teraz publikoval prvé výsledky v odbornom časopise Cell. Starých ľudí (vo veku 80 plus) s nadpriemernou genetickou výbavou, ktorá ich chráni pred chronickými civilizačnými chorobami, vedci nazvali „Wellderly“, po slovensky azda „Starí a zdraví“. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Títo výnimoční ľudia sa dožili vysoko nadpriemerného veku bez toho, aby prekonali akúkoľvek závažnú chorobu, ktorá býva pre väčšinu populácie osudová. Eric Topol sa preto posťažoval, že jedným z najväčších problémov štúdie bolo (a je) nájsť ľudí, ktorým sa vyhýbali autoimunitné choroby, väčšina druhov rakoviny, cukrovka, demencia, zlyhania srdca alebo obličiek a porážky.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Kde ich nájsť?

So zhromažďovaním účastníkov štúdie pomohla Topolova dcéra Sarah. Nasadla do auta a začala obchádzať oblasti severnej Kalifornie, kde žijú prevažne dôchodcovia. Hľadala takých, ktorí nikdy neboli chorí a ani nebrali nijaké lieky. Ďalší ľudia zo Spojených štátov, alebo aj z iných krajín sveta, ktorí sa do štúdie zapojili, sa o tejto možnosti buď dopočuli od iných, alebo z médií.

„Títo ľudia sú príliš zdraví a bystrí na to, aby museli chodiť k doktorom alebo tráviť čas v nemocniciach,“ povedala Sarah. „Tam by ste ich nikdy nenašli. Takže nezostávalo nič iné, ako po nich pátrať inak.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46TQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu