SME

Chcete vedieť, čo je za oceánom? Zabudnite na svetové strany

Projekt Beyond the Sea ukazuje skreslenia vnímania pri dvojrozmerných mapách.

Pohľad na Atlantický oceán z portského pobrežia.Pohľad na Atlantický oceán z portského pobrežia. (Zdroj: DOMINIK HOLIČ)

BRATISLAVA. Sedíte na pláži v Porte a váš pohľad sa utápa vo vodách Atlantického oceánu. Miestni vás presviedčajú, že ak by ste začali plávať rovno na západ, dorazili by ste do New Yorku.

Neveríte im, pretože v Portugalsku v zime veľmi nemrzne a vo filmoch ste už videli nejednu zasneženú newyorskú zimu. No keď dorazíte domov, Google Maps a pravítko im dajú za pravdu.

Ak však do úvah zapojíte aj celkom základnú vec – zakrivenie zemegule – zistíte, že ste sa v skutočnosti pozerali niekam do Karibiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozplývajú sa aj predstavy o tom, že si s niekým v New Yorku navzájom na diaľku kývate. Daná osoba pravdepodobne zdraví niekoho v Južnej Amerike alebo pokojne aj v Austrálii.

Zabudnúť na východ - západ

Mapy kartografa Andyho Woodruffa ukazujú, čo je skutočne na druhej strane oceánov pre človeka, ktorý sa z pobrežia pozerá priamo pred seba.

Pri projekte Beyond the Sea sa inšpiroval grafikami krajín, ktoré sú na rovnakých zemepisných šírkach.

Mapa je však dvojrozmerné zobrazenie trojrozmerného priestoru a niektoré vlastnosti skresľuje. Pobrežia sú zasa členité a Zem guľatá. Ak teda chceme vedieť, čo je na druhej strane oceánu, musíme prestať myslieť na priamke východ – západ.

Najkratšiu vzdialenosť na guľatej ploche zobrazuje takzvaná ortodróma. Na dvojrozmernej mape sa táto vzdialenosť javí ako oblúk. Aj preto lety na trase New York – Paríž nejdú cez oceán pozdĺž zemepisných šírok, ale najskôr prejdú nad východnou časťou Kanady.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké kruhy

Woodruff najskôr na základe dát z Natural Earth zistil, kam smerujú jednotlivé časti pobreží.

Tým smerom potom z daného bodu začal kresliť takzvaný veľký kruh – pojem, ktorým kartografovia označujú kružnicu, ktorá sa tiahne po povrchu gule, pričom sa začína a končí v jednom bode.

V tomto prípade však kruh ukončil v bode, pri ktorom narazil na pevninu. Výsledok potom preniesol na tradičnú dvojrozmernú mapu. Použil pri tom takzvanú Robinsonovu projekciu, ktorá podľa magazínu Wired zachováva geografické merania pri rovníku a skresľuje ich pri póloch.

Výrazné body na mapách označujú, kde sa jednotlivé veľké kruhy začínajú, nie kde sa končia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu