SME

Čo sa dá vyčítať z e-mailu a IP adresy? Ako sa stať internetovým detektívom

Aj obyčajný e-mail prezrádza, či ho poslali z domáceho počítača či z notebooku z hotelovej izby.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Archív SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Aj keď na internete majú mnohí pocit anonymity a súkromia, nie je to celkom oprávnené. Neuvedomujú si, že aj obyčajným e-mailom príjemcovi napríklad prezradzia, či ho posielali zo svojho domáceho počítača, z práce, alebo z notebooku z hotelovej izby.

Je preto dobré vedieť o tom, aké stopy za sebou na internete zanechávate, aj akými nástrojmi si môžete overiť, s kým v skutočnosti komunikujete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj na internete má každý adresu

Aby ste pochopili, prečo internet nie je anonymný, nemusíte byť počítačovým expertom. Každý počítač pripojený na internet má jednoduchú číselnú adresu (IP adresu), ktorá je v danom momente rovnako jedinečná, ako telefónne číslo či poštová adresa. Každý, kto adresu počítača vie, môže ho v rámci možností a právomocí kontaktovať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako správne nastaviť domáce WiFi Čítajte 

Podobne ako sa dajú identifikovať počítače cez ich adresu, aj programy, ktoré používate, sa dajú spoznať.

Správca každého webového servera, ktorý navštívite, napríklad vie, aký internetový prehliadač používate, v hlavičke e-mailu sa dozviete, aký softvér používa odosielateľ. Aj aplikácia na rýchlu komunikáciu ako Messenger vie, či vám správa prišla z počítača alebo z rovnakej aplikácie. Informácií je však omnoho viac, napríklad aj krajina či dokonca mesto, v ktorom ste.

Nasledujúci odkaz vás presmeruje na stránku IPLocation a ukáže vám vašu IP adresu a ďalšie informácie, ktoré sa z nej dajú o vašom počítači vyčítať.

Ako pracovať s adresami počítačov

Kým počítače obľubujú čísla, ľuďom sú bližšie slová. Preto dostávajú často používané IP adresy svoje mená. Zabezpečuje to služba DNS, ktorá dokáže premeniť názov cieľa na jeho IP adresu a naopak.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť Čítajte 

Inak povedané, namiesto ťažkej kombinácie čísiel si stačí zapamätať iba názov.

Ak chcete napríklad nadviazať spojenie so serverom SME, váš počítač skontaktuje zariadenie s adresou 195.146.144.8. To isté platí pre e-mailových klientov, ktoré prijímajú poštu. Zistiť IP adresu domény môžete napríklad na stránke easyWhois.

Dá sa to aj cez počítač, stačí, ak v príkazovom riadku operačného systému (najčastejšie klávesová kombinácia Win+R) napíšete bez úvodzoviek príkaz "ping www.lubovolnadomena.sk" a hneď v prvom riadku sa v hranatých zátvorkách ukáže, aká je IP adresa domény.

Ak chcete naopak zistiť názov počítača, pre ktorý poznáte iba jeho IP adresu, stačí ju zadať na tejto internetovej stránke.

Ako zistiť cestu k počítaču na internete

Aby ste získali predstavu, koľkými internetovými smerovačmi musia vaše údaje prejsť, aby dorazili k príjemcovi, môžete v príkazovom riadku počítača použiť príkaz "tracert www.domena.sk" (alebo tracert ip.ip.ip.ip).

SkryťVypnúť reklamu

V závislosti od vzdialenosti servera od vášho počítača môže ísť hoci i o dve desiatky smerovačov. Administrátori všetkých z nich môžu teoreticky sledovať obsah vašej komunikácie.

Existujú aj viaceré programy, ktoré vám zobrazia cestu dokonca i na mape sveta. Najznámejšími sú VisualRoute, ktorý si môžete stiahnuť na tomto odkaze, alebo skúste nástroj na webe DNS Tools.

Dá sa určiť aj poloha

Presnosť určovania polohy závisí od toho, s akou precíznosťou vypísal správca príslušných IP adries ich umiestnenie.

Najčastejšie vás bude zaujímať mesto. To odhalíte, ak na webovej stránke IPLocation vpíšete do políčka IP adresu hľadaného počítača. IP adresu môžete zistiť na jednom z vyššie uvedených odkazov.

Ak ste zatúžili po zobrazení s možnosťou prenosu údajov na mapu, nemali by ste vynechať stránku InfoSniper, ktorá zobrazí koordináty na mape sveta. Určovanie polohy je však stále iba orientačné.

SkryťVypnúť reklamu

Za každú IP adresu je ktosi zodpovedný

Aj keď sú IP adresy dostupné pre poskytovateľov internetu po vyplnení žiadosti zadarmo, neznamená to, že za ne nikto nenesie zodpovednosť.

Prečítajte si tiež: Na Slovensku máme internet už 26 rokov. Ako začínal? Čítajte 

Práve naopak, každá adresa niekomu konkrétnemu patrí. Ak chcete zistiť, kto za adresu zodpovedá, môžete si ich vyhľadať v databázach.

Európske IP adresy si môžete prezrieť v databáze na webe Ripe NCC, kde do poľa vpravo hore vložíte IP adresu. Ak hľadáte informácie o severoamerických IP adresách, zavítajte na web ARIN.

Ázijské IP adresy si na podobnom princípe overíte na webe APNIC, adresy v Latinskej Amerike zas na webe LACNIC. Okrem názvu firmy a kontaktu na ňu získate aj kontakty na zodpovedné osoby.

Komu patria domény štátov?

Ak ste pri surfovaní narazili na zaujímavé koncovky domén typu .tv, .ws, .mr (domény prvej úrovne) a podobne, mali by ste vedieť, že ich príslušnosť ku krajinám či firmám jednoducho nájdete na webe IANA. Obsahuje celú databázu koncoviek. www.iana.org/cctld/cctld-whois.htm

SkryťVypnúť reklamu

Zistíte tu i čosi zaujímavejšie: komu konkrétne patria tieto domény. Kým pri mnohých štátoch narazíte na akademické a štátne organizácie, vlastníkom slovenskej domény je firma SK-NIC, a.s..

Komu patria domény druhej úrovne?

Tak ako vieme určiť vlastníctvo domén štátov, môžeme zistiť vlastníctvo ktorejkoľvek internetovej domény na svete.

Najlepšie je prehľadávať v registračných službách jednotlivých štátov, napríklad pre Slovensko na webe SK-NIC. Nájdete na nej majiteľov všetkých webových serverov končiacich sa príponou .sk.

Využiť však môžete aj službu WHOIS Lookup na stránke DNSStuff, ktorá pre domény 150 krajín sveta dokáže zistiť registrátora a vlastníka domény.

Ako overiť pravosť e-mailovej adresy?

Ak by sa dali e-maily preverovať v nejakom centrálnom registri alebo na každom serveri, spam by asi úplne zachvátil svet. Našťastie existuje zopár spôsobov, ako do istej miery zistiť, či môže byť e-mailová adresa pravá, alebo ide iba o podvrh.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete zaexperimentovať s komunikáciou s poštovým serverom, skúste jednoduchý nástroj na webe CentralOps, ktorý dokáže preveriť pravosť e-mailovej adresy.

Čo prezradí e-mail?

Väčšina klientov na elektronickú poštu vám umožní okrem obsahu e-mailu zobraziť i jeho hlavičku alebo zdrojový kód. Práve v tejto hlavičke sa nachádzajú mnohé užitočné informácie.

Z týchto údajov môžete často odhaliť falošnú identitu odosielateľa, ak napríklad máte podozrenie, že prijatá pošta sa od vás pokúša vymámiť osobné údaje, alebo len chcete vedieť, ako sa k vám dostal, či ste jednoducho zvedavý.

V službe Gmail stačí kliknúť na šípku dolu vedľa políčka "Odpovedať" a vybrať položku "Zobraziť pôvodnú správu". Návod pre iné služby nájdete na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa v zobrazenom kóde zameriate napríklad na položky "Received", zistíte, cez aké počítače sa k vám správa dostala. Každý z nich sa totiž do záznamu zapíše. Zároveň pri nich nájdete aj IP adresy, ktoré môžete preveriť podľa vyššie uvedeného návodu.

Ak si v hlavičke e-mailu nájdete aj položku "X-Mailer", ukáže vám, z ktorého klienta vám správa prišla.

S kým komunikuje môj počítač?

Možno ste zvedaví, s kým váš počítač komunikuje a kam sa ktoré programy pripájajú. Ak vám túto informáciu nedokáže poskytnúť váš firewall, prezradí vám to príkaz "netstat", ktorý spustíte v príkazovom okne operačného systému.

Ak chcete určiť i vlastníka každého spojenia, použite príkaz netstat -o a názov programu si vyhľadajte v správcovi bežiacich procesov po stlačení tlačidiel Ctrl-Alt-Del.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu