SME

Prečo nás priťahujú psychopati?

Španielska štúdia zistila, že neurotici a impulzívni ľudia sú úspešnejší v budovaní vzťahov.

Ilustračné foto. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC/E. Munch)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TEXT: Michal Ač

N eurózu alebo impulzivitu často vnímame ako handicap, minimálne ten spoločenský. Takže nás možno prekvapia výsledky nového výskumu, ktorý tvrdí, že ľudia postihnutí niektorými negatívnymi črtami osobnosti - ako sú práve neurotici alebo „chaotici“ - majú viac úspešných vzťahov s opačným pohlavím.

V štúdii publikovanej v odbornom časopise Evolution & Human Behavior sa španielski vedci zamerali na takmer tisíc heterosexuálnych mužov a žien s množstvom rozličných patologických čŕt, pohybujúcich sa od ťažkých foriem až po tie nediagnostikovateľné. Odporučili ich lekári z praxe, prípadne ďalší profesionálni zdravotníci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evolučná výhoda?

Tím Fernanda Gutiérreza z barcelonskej Nemocničnej kliniky sa pýtal účastníkov na počet vzťahov, ktoré mali počas svojho života, a popri tom sa zaujímali o ich zamestnanie, príjmy a iné socio-demografické faktory. Výskumníci kombinovali rozhovory s informáciami o tom, ako vidia účastníci samých seba.

Výsledky ukázali, že títo ľudia mali – v porovnaní s normálom – viac vzťahov a dokonca viac detí. Znamená to azda, že prírodný výber tieto črty nepotlačil, naopak niektoré „chorobné“ vlastnosti môžu znamenať evolučnú výhodu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Literatúra o pohlavných rozdieloch predpokladá, že vo všeobecnosti sú ženy mierne neurotickejšie ako muži.

 Corinna E. Löckenhoffová

Možné to je, v každom prípade si to myslia autori štúdie. Argumentujú ľuďmi postihnutými obsesívne-kompulzívnou poruchou, ktorá má zrejme genetický základ.

Charakterizujú ju naliehavé úzkostné myšlienky, prinášajúce potrebu opakovať určité činnosti alebo rituály, ktorých cieľom je pred úzkosťou uniknúť. Muži (nie však ženy) s touto poruchou boli veľmi úspešní vo vytváraní dlhotrvajúcich partnerstiev.

Rovnako tak neurotické ženy mali v porovnaní s normálnymi ženami väčšiu šancu, že si vytvoria dlhodobý vzťah. Tie, ktoré vedci v rámci výskumu označili za najviac neurotické, mali o tretinu viac dlhodobých vzťahov a o vyše dve tretiny viac detí v porovnaní s priemerom. A to napriek hlavným črtám spojeným s neurózou: ako je labilnosť, nestálosť a pretrvávajúca úzkosť.

Podľa Gutiérreza ich štúdia poskytuje prvý solídny dôkaz, že z niektorých porúch osobnosti evolúcia spravila vďaka pohlavnému výberu vhodné stratégie prežitia.

Naozajstná žena

Jedna z najviac znepokojujúcich otázok určite znie, prečo by niekto mal záujem o dlhodobý vzťah a spoločnú rodinu s niekým, kto vybočuje zo všeobecne prijatých noriem? Nie je to príliš veľké riziko?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Scientific American cituje Gutiérreza. Odpovedal, že raz sa na to opýtal človeka, ktorý založil rodinu s neurotickou ženou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44E9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu