Garfield – najlenivejší kocúr na svete

Nenávidí pondelok, miluje lazane, vysedávanie pred televízorom a nemá rád psov. Najprv komix, kreslený seriál, film a dnes sa dostáva aj na scénu videohier. Kto iný, ako tučný a lenivý kocúr Garfield.

Nenávidí pondelok, miluje lazane, vysedávanie pred televízorom a nemá rád psov. Komiksy o ňom sú ešte aj dnes veľmi populárne, stretneme sa s nimi v tisíckach novín po celom svete, dočkal sa taktiež filmového spracovania – najskôr vo veľmi podarenej kreslenej podobe, minulý rok dokonca vo forme rodinného hraného filmu, ktorý však neuspokojil jeho priaznivcov. Dnes sa dostáva aj na scénu videohier. Kto iný, ako tučný a lenivý kocúr Garfield.

Môj prvý zážitok s Garfieldom siaha ešte do ranného detstva, kedy bežal na televíznej stanici Cartoon Network kreslený seriál, ktorému som v tej dobe vďaka neznalosti angličtiny prd rozumel – to však nebol hendikep, dôležité bolo, že ma to zaujalo a ja som pozeral. Potom dlho, dlho nič. Nastala pauza, občas som komiks postrehol v nejakých novinách, až som raz, koncom minulého roka zhliadol najnovšie spracovanie príbehu o tomto uhundranom chlpáčovi. Na môj vek už zábava dosť o ničom, priemerný snímok no aj napriek tomu som si zarezervoval recenziu na hernú podobu Garfielda, ktorá sa na slovenskom trhu pred pár dňami objavila.

Na úvod treba povedať, že sa nejedná o prvú transformáciu tohto komiksu do hernej podoby – už v minulosti vzniklo pár 2D hier. Tá najnovšia je však kompletne v 3D. Názov hry je jasný – Garfield (zvláštne, že nemá žiaden podtitul). Do rúk sa mi dostala kompletne lokalizovaná česká verzia hry, ktorej sa už konečne idem venovať, úvodných kecov by aj stačilo :).

Garfield je hra určená pre deti – vekové rozpätie tých 8-13 rokov, čomu zodpovedá aj celé poňatie hry. Hru otvára nemastné-neslané renderované video, z ktorého sa dozvedáme veľmi, veľmi jednoduchý príbeh. Po tom čo dá Jon Garfieldovi menšiu prednášku o slušnom správaní, odchádza do mesta. Následne pes Oddie prevráti dom hore nohami a chudák Garfield musí dať všetko do poriadku, skôr ako vyprší 8 hodín a Jon sa vráti. K dispozícií ma len jeden prenosný vysávač, z ktorého pomocou bude musieť všetky predmety, rôzne porozhadzované po dome a priľahlej záhrade, vrátiť na svoje pôvodné miesto. Jednoduché a zdalo by sa že aj málo zábavné, ale ono to chvíľku baviť bude – viac v sekcii hrateľnosť.

Ešte k pravidlám – Garfield má k dispozícií spomínaný vysávač, ktorý dokáže pojať iba trojicu predmetov. Vzhľadom k tomu, že v dome je ich porozhadzovaných niekoľko desiatok, môže ich premiestňovať do veľkých hnedých kufrov, ktoré slúžia ako inventár a zároveň ako miesto kde sa ukladá hra. Na začiatku hry je otvorených iba pár miestností domu, ostatné sú uzamknuté. Aby ste ich otvorili potrebujete získať kľúče. Ten sa objaví v okamihu, keď sa vám podarí v jednej z miestností vrátiť všetky predmety na svoje miesto a vyrovnať všetky obrazy.

Ďalšou činnosťou, ktorú musí Garfield vykonávať je zbieranie puzzlov, ktorých je po celom areáli porozhadzovaných vyše päťdesiat – na konci je z nich potrebné poskladať obrázok. Okrem spomínaného vysávania predmetov a ich umiestňovania na správne miesto, sa v hre nachádza ešte biedna dvojica-trojica minihier – v prípade, že sa dostanete z domu, môžete si zahrať trojkolové bežecké preteky okolo domu s Oddiem a ešte jedným menším, bielym kocúrikom. Ak otvoríte povalu, Garfield stretne svojho neviditeľného priateľa Clivea, ktorý mu dá za úlohu v časovom limite troch minút vrátiť všetky pohyblivé hračky do tých správnych skríň. A myslím, že tým to všetko končí – viac od hry neočakávajte.

             

GRAFIKA 5 / 10
Ako som už spomínal v úvode, nemastne-neslane na mňa zapôsobilo úvodné renderované video, ktoré naznačilo, že autori majú ešte hodne ďaleko od grafikov robiacich také skvostné renderované sekvencie, aké môžeme obdivovať v hrách od Blizzardu :D. Ten rendering je naozaj na dnešné pomery podpriemerný. Samotná hra pôsobí po grafickej stránke, ak ju porovnáme s inými hrami tohto žánru, priemerne. Síce sa jedna o titul určený pre detí, čomu má odpovedať aj detské, pestrofarebné grafické poňatie – žiaľ mne to akosi nestačí – tých polygónov mohlo byť viac a dnešní autori by sa už mohli vyvarovať takých technických chýb ako levitácia objektov, pohyb postáv na jednom mieste či prečnievanie predmetov cez steny, či iné pevné telesá. Úprimné povedané, viac by ma potešilo keby bola celá hra pojatá v komixovej 2D grafike, ale to by museli autori vymyslieť inú náplň misií.

INTERFACE 4 / 10
Pri tomto hodnotení budem tvrdý – ovládanie hry je hrozné, čo súvisí najmä s faktom, že hra je vyvíjaná primárne pre konzoly čomu zodpovedá aj interface, ovládanie. Ovládať hru klávesnicou je ďalší zásah do vášho pokojného života. Kým si ako-tak zvyknete na ovládanie, pretečie veľmi veľa vody. Hlavným mínusom je absencia využitia myšky, ktorá by veľmi uľahčila otáčanie sa v priestore. Takto si budete musieť vystačiť iba so šípkami na klávesnici a hroznou kamerou, ktorú je síce možné korigovať pomocou pár kláves, to však nestačí – niekedy je hra snímaná z takého blbého pohľadu, že vám dá hrozne zabrať dostať sa na nejaké to vyššie miesto. Celé ovládanie má za následok, že hráča postupom času začne hra hnevať a tým pádom hrateľnosť rapídne klesá. Menu je vyriešené pomerne jednoducho, nič zložité, pohybujete sa v ňom pomocou klávesnice, nefunguje v ňom ENTER, ale jednotlivé položky budete musieť odklikávať medzerovníkom.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Na začiatku hry si pomyslíte, že hra v ktorej ide len o takú banálnu činnosť ako umiestňovať predmety na jedno a to isté miesto je pomerne nezáživné a nudné, avšak postupom času sa možno - podobne ako ja - prichytíte pri tom, že vás to baví a vždy sa tešíte, ak získate nejaký ten kľúč a sprístupni sa vám ďalšia miestnosť. Tých je mimochodom okolo 10–15: kuchyňa, garáž, povala, kúpeľňa, záhrada, skleník, Jonova spálňa, komora, pivnica, herňa, dostanete sa aj na strechu... Avšak hrateľnosť výrazne zhoršujú niektoré technické problémy hry a ovládanie. Technické problémy nastávajú počas minihy "Ukladanie hračiek" na povale, počas ktorej hra dosť často padá do Windowsu – hrozne deprimujúce. Ďalší technický problém počas tejto minihry – niekedy vám prestane z nepochopiteľného dôvodu fungovať vysávač a tak nebudete môcť priťahovať jednotlivé hračky – autori sú si toho problému vedomí a ako ho odstrániť vysvetľujú v readme súbore – ak vám prestane fungovať nasávanie treba držať klávesu nasávania (Q) a šliapnuť na pavúka – potom už bude vysávač fungovať. Inak naozaj dosť ťažká minihra, ktorú neviem, neviem či zvládnu také deti. Ja som pri tejto hre skoro zošalel.

            

MULTIPLAYER
Hra neobsahuje multiplayer.

ZVUKOVÉ EFEKTY 5 / 10
V hre ich mnoho nie je, sú na priemernej úrovni. Viac netreba dodávať.

HUDBA 6 / 10
Jedna dokola sa opakujúca skladbička je naozaj bieda. Garfield je kompletne lokalizovaný do češtiny, s čím súvisí nielen úplný preklad titulkov do českého jazyka, ale taktiež dabing. Jednotlivé postavy v hre nadabovali tí istí dabéri ako v prípade filmu. Garfielda celkom solídne nahovoril Vladimír Čech. Ten má v tomto titule pomerne slušné množstvo hlášok - takmer každý predmet sebe vlastným humorom okomentuje, stretneme sa s tu s typickými hláškami typu: "Nenávidím pondelok", alebo narážkami na psov – "Psi jsou vedlejším produktem šíleného života" alebo "Život je jako misa třešní, a psi jsou pecky".

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Keďže hra je určená predovšetkým pre detské publikum, je tomu prispôsobená aj náročnosť. Tomu však odporuje krkolomné ovládanie, ktoré dvíha látku obtiažnosti vyššie. V hre sa mi podarilo dokonca niekoľkokrát zakýsnuť, kedy som mal napríklad problém dať do poriadku Jonovu spálňu – všetky predmety boli už na svojom mieste, obrazy narovnané avšak kľúč neprichádzal. Asi po dvoch dňoch trápenia som prišiel nato, že klobúky na stene nie sú v tej správnej polohe, trebalo ich narovnať. Preto hlavná rada znie: prehľadajte každučký kútik domu, pretože predmety sa nachádzajú na tých najrôznejších miestach – napríklad na policach v horných častiach izby, ku ktorým sa je možné dostať pritiahnutím si nejakého predmetu. A ťažká je už vyššie spomínaná minihra na povale. A obzvlášť obtiažná je hra po tejto minihre, kde u mňa a môžem potvrdiť, že aj u ďalších odrastených hráčov (napríklad kolegovia z BonusWebu) nastalo trápenie, keď sme nevedeli ako ďalej, tak sme s hrou nakoniec tresli a nechali tak.... Spoločne sme sa zhodli na tom, že táto hra nie je svojou náročnosťou určená deťom – kontaktovali sme CD Projekt či sa nechystá nejaký patch – dostali sme odpoveď – NIE. Patch by naozaj bodol, lebo technických chýb je v hre mnoho a niekedy aj kvôli jej bugovosti, nie je možné dostať sa ku kľúčom a ďalej postupovať hrou.

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Suma sumárom, Garfield je priemerná hra, občas aj celkom dobre hrateľná, sem-tam zábavná. Pod zem ju však pochováva množstvo technických chýb spôsobujúcich zákysy a úplne PC-čkárom neprispôsobené ovládanie hry – odporúčam hrať len s gamepadom. Ak vezmeme v úvahu cenu, za ktorú sa v našej krajine predáva – t.j. 999 Sk - nie je čo riešiť – hra nemá dlhú životnosť (prejsť je ju možné za niekoľko hodín – pravdaže ak nerátame tie hrozné, niekoľko dní trvajúce zákysy a samozrejme ak disponujete dobrým herným vybavením :) a táto cena je za takýto titul naozaj premrštená, aj napriek tomu, že je kompletne lokalizovaná do českého jazyka.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kedy spoznáme víťaza francúzskych prezidentských volieb?

Návod k sledovaniu francúzskych volieb.

KOMENTÁRE

Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe

Tí, ktorí si už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 738
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 11 965
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 793
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 239
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 093
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 623
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 898
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 790
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 694
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 630

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop