SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
LEBKA ZÁHADNÉHO TVORA Z ČADU VYDALA NOVÉ POZORUHODNÉ SVEDECTVÁ, KTORÉ HO PRESVEDČIVEJŠIE ZARAĎUJÚ DO EVOLUČNEJ LÍNIE HOMINIDOV

Najstarší ľudský predok sa volá Tumaj

V lete 2002 vyvolali senzáciu fosílne kosti - najmä lebka z Čadu.

Rekonštruovaná podoba Tumaja "tvárou v tvár" svojmu fosílnemu základu - lebke z Čadu. FOTO - NATURE

Podľa objaviteľov patria príslušníkovi ľudskej línie spred siedmich miliónov rokov, krátko po tom, čo sa rozišla s líniou dnešných šimpanzov. Ďalšie nálezy fosílií a rekonštrukcia lebky to teraz podporili.

Poklad z púšte

Unikátne fosílie našla francúzsko-čadská paleoantropologická misia na čele s Michelom Brunetom z Poitierskej univerzity v púšti Džuráb 800 kilometrov severne od metropoly Čadu N'Džameny, na lokalite Toros-Menalla, ktorá v praveku bývala brehom jazera. Pripomínala vnútrozemskú deltu Okavango v dnešnej Botswane, čitateľom azda známu z televíznych dokumentov o živote zvierat.

Prieskum lokality priniesol množstvo fosílií, najmä rôznych zvierat. No boli medzi nimi aj lebka, dva fragmenty sánky a tri zuby, ktoré očividne patrili hominidovi. (Hominidy sú všetky tvory v línii od nášho posledného spoločného predka so šimpanzami.) Práve kosti zvierat, ktoré sa našli spolu s pozostatkami tohto tvora, ho umožnili datovať. Do prekvapujúcich hlbín času - žil totiž pred takmer 7 miliónmi rokov, v poslednom útvare treťohôr, miocéne. To presahuje tradičné datovanie rozchodu ľudskej a šimpanzej línie na báze analýzy DNA do doby pred asi 5 miliónmi rokov.

No prakticky všetci genetici dnes uznávajú, že dátum tohto rozchodu bude treba posunúť o riadny kus do minulosti. Vychádzajú pri tom jednak z možných nepresností vlastnej metodiky datovania, založenej na meraní počtu mutácií, jednak z nedávno objavených fosílií ďalších veľmi starých ľudských predkov.

Vedecká prestrelka

Neprekvapil iba samotný nález, ale najmä miesto, kde k nemu došlo. Hoci sa za pôvodnú domovinu praľudí berie Afrika ako celok, dovtedajšie paleoantropologické nálezy sa predsa len sústreďovali na východe a juhu čierneho kontinentu. Výnimkou bol práve Čad, odkiaľ pochádzali kosti australopiteka druhu Australopithecus bahrelghazali. Aj tie našiel tím zorganizovaný Brunetom, konkrétne v lokalite Koro-Toro, asi 150 kilometrov východne od Toros-Menalla. Sú však podstatne mladšie, majú 3-4 milióny rokov.

Tvora, ktorého kosti sa našli v Toros-Menalla, pomenovali najvyšší čadskí úradní činitelia Toumai či Tumaj, čo v miestnom goranskom jazyku značí "Nádej života". V púšti Džuráb sa toto meno dáva deťom, narodeným bezprostredne pred zvlášť suchým obdobím roka.

Brunet s kolegami ho v júli 2002 vedecky opísali v časopise Nature ako nový druh Sahelanthropus tchadensis. V prvom článku samotné fosílie, v druhom ich nálezový kontext a datovanie pomocou 42 iných živočíšnych druhov.

Na jeseň 2002 sa však strhla - takisto v Nature - odborná prestrelka. Skupina bádateľov označila Tumaja za výhonok niektorej vetvy ľudoopov, najskôr goríl. Rozhodne pre nich nebol hominidom. Skupine dominovali členovia tímu, ktorí roku 2001 oznámili objav fosílií dovtedy najstaršieho známeho hominida, druhu Orrorin tugenensis, žijúceho v Keni pred asi 6 miliónmi rokov. Brunet ich námietky bravúrne vyvrátil. Štatút Tumaja ako hominida však bolo treba podporiť novými fosílnymi dôkazmi a výsledkami analýz.

Rozrastajúca sa rodina

Tie prinášajú dva články v najnovšom čísle Nature. Prvý, ktorý napísal Brunet s ôsmimi kolegami z Francúzska, USA, Čadu a Švajčiarska, referuje o ďalších nálezoch fosílií Tumaja z Čadu. V Toros-Menalla na mieste pôvodného nálezu a dvoch ďalších objavili dodatočné, rovnako staré jednotlivé zuby a veľké fragmenty sánok.

Jeden fragment zodpovedá stredu sánky a zasahuje ďaleko dozadu do oboch strán, ďalší pravej strane. Sánky aj zuby nesú viaceré anatomické znaky, ktoré výrazne podporujú príslušnosť Tumaja k ľudskej a nie ľudoopej línii. Súčasne však aj primitívne znaky, ktoré potvrdzujú, že Tumaj sa ešte veľmi nevzdialil od posledného spoločného predka ľudí a šimpanzov. Napríklad parametre novo nájdených zubov ho kladú kamsi medzi hodnoty, ktoré sa namerali pri šimpanzoch a australopitekoch.

Tieto dodatočné nálezy rozširujú fosílnu základňu Tumaja na minimálne šesť a maximálne deväť jedincov, žijúcich pred 7 miliónmi rokov blízko seba na jednej lokalite pri dávnom jazere.

Žiaľ, stále chýbajú kosti trupu a končatín, ktoré by lepšie objasnili mieru ľudskosti Tumaja - predovšetkým to, či už to bol dominantný dvojnožec, lebo dvojnohosť je podľa rozvíjajúceho sa odborného konsenzu prvý atribút našej línie. Kľúčovou fosíliou Tumaja stále zostáva jediná lebka. Našťastie aj tá vydala ďalšie tajomstvá.

Počítačovo opravená lebka

Tí istí deviati bádatelia totiž napísali aj druhý článok, ktorého hlavným autorom je Christoph Zollikofer z Zürišskej univerzity. Okrem iných s ním a Brunetom na oboch článkoch spolupracovali David Pilbeam a Daniel Liebermann z Harvardovej univerzity, významní paleoantropológovia a anatómovia, čo záverom tohto tímu prepožičiava veľkú váhu.

Lebka Tumaja sa po uložení v čadských sedimentoch sčasti zdeformovala. Brunet presvedčivo ukázal, že to neznemožňuje principiálne závery o anatomických znakoch. Oponenti príslušnosti Tumaja k hominidom však touto deformáciou argumentovali. Druhá štúdia v Nature preto prezentuje výsledky počítačovej rekonštrukcie Tumajovej lebky.

Zollikofer s kolegyňou Marciou Ponce de León sú na také veci špičkoví špecialisti. Najprv lebku naskenovali pomocou počítačového tomografu s vysokým rozlíšením. Potom virtuálne "opravili" všetky na lebke identifikované deformácie, aby zobrazili jej pôvodný tvar. Následná dôkladná analýza anatomických detailov potvrdila príslušnosť Tumaja k hominidom. A nielen to: isté znaky na spodine lebečnej silne poukazujú na možnosť, že Tumaj sa už väčšinu času pohyboval vzpriamene na dvoch končatinách. Tým spĺňa historicky najstarší atribút ľudskosti.

Summa summarum, tieto dodatočné poznatky ukotvujú Tumaja ako najstaršieho známeho predka v našej evolučnej línii. A naznačujú, že dvojnohosť vznikla skoro po našom rozchode so šimpanzami. Hoci pri udalostiach, ktoré sa odohrali pred miliónmi rokov, vždy treba voliť slová opatrne. Na druhej strane je to najlepšie priblíženie k realite, akým disponujeme.

FOTO - NATURE

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME