SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

MP3 prehrávače vraj prekážajú komunikácii

Súkromná škola v Sydney minulý týždeň zakázala žiakom používať v školách MP3 prehrávače, pretože ich vraj vedú k "sociálnej izolácii".

Učitelia a žiaci sa nevedia zhodnúť, či hudobné prehrávače ľudí zbližujú alebo, naopak, odcudzujú FOTO - ČTK/AP

Podľa riaditeľky International Grammar School Kerrie Murphyovej rozhodnutie prichádza v čase, keď sa vo svete "ľudia čoraz menej zaujímajú o iných ľudí a uzatvárajú sa do seba".

"Prehrávače umožňujú študentom vyhnúť sa komunikácii s ostatnými a môžu viesť k sociálnej izolácii a vyčleneniu z komunity," napísala podľa miestneho denníka Sydney Morning Herald riaditeľka vo vysvetľujúcom liste rodičom.

Hlavným dôvodom zákazu je, že deti s modernými walkmanmi na ušiach nekomunikujú so spolužiakmi, riaditeľku však trápi aj to, že MP3 prehrávače pustené na vysokú hlasitosť môžu škodiť sluchu detí a môžu predstavovať aj "bezpečnostné riziko".

Zákaz je špeciálne zameraný na populárne prehrávače iPod od Apple, ktoré používa absolútna väčšina miestnych detí. Odteraz ich budú musieť po príchode do školy uschovať v zamknutých skrinkách a dostanú ich späť až po vyučovaní.

Mnohí žiaci proti rozhodnutiu protestovali a uvádzajú, že hudba v slúchadlách nenarušuje komunikáciu medzi spolužiakmi, práve naopak. "Každý prehrávač má dve slúchadlá. Ak niekto počúva hudbu, iný študent k nemu často príde a požiada ho, či môže z jedného aj on počúvať," povedala jedna študentka.

Ďalší tvrdia, že hudba ich neodpútava od školských povinností, ale naopak, pomáha im sústrediť sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

2 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

3 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

4 h
Nemecko chce zastaviť lety, Belgicko a Fínsko sa už zatvorili.

Európske štáty obmedzujú cestovanie.

5 h