SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Internet ako pomôcka cestovateľa

Ak pri plánovaní potuliek po Slovensku namiesto papierovej mapy zvolíte internetovú, určite nespravíte chybu. Nielenže vám pohotovo ukáže miesto, ktoré hľadáte, ale prezradí vám hoci aj to, kde sa dá najbližšie natankovať benzín alebo vymeniť pneumatika.

Jednu z najlepších máp Slovenska i jednotlivých miest ponúka portál Atlas.sk FOTO - MAPY.ATLAS.SK

Internet vám tiež naplánuje najkratšiu cestu z jedného miesta na druhé a nezablúdite s ním ani vtedy, keď dostanete za úlohu zorientovať sa v uliciach úplne neznámeho mesta. Na webe nájdete aj informácie o najlepších lokalitách vhodných pre vašu dovolenku.

Elektronické mapy

Zo slovenských portálov ponúkajú najlepšie spracované mapy Zoznam (mapy.zoznam.sk) a Atlas (mapy.atlas.sk). Obe aplikácie pracujú na výkonných enginoch, preto ich načítavanie nebude na obtiaž ani pri pomalých pripojeniach. Funguje priame vyhľadávanie lokalít a ich zvýraznenie na mape, niekoľko desiatok väčších miest má k dispozícii i podrobnú mapu s názvami ulíc. Kým mapa na Zozname je skôr obrysová a okrem názvov lokalít odlišuje zväčša len rieky, železnice a cestné ťahy, Atlas.sk naopak mapuje aj terén, združuje informácie o nadmorskej výške niektorých vrchov, značkami na príslušných miestach vyznačuje kostoly, zrúcaniny a ďalšie objekty.

Obom mapám chýba širšia databáza o iných dôležitých miestach, ako sú hraničné priechody či napríklad najbližší použiteľný bankomat. Ak hľadáte tieto informácie, skúste sa obrátiť na Supernavigator.sk. Mapu autorom dodala tá istá spoločnosť, čo Atlasu, inováciu priniesli tým, že ju doplnili o databázu adries stoviek spoločností i dôležitých miest, ako čerpacie stanice, chaty, lyžiarske strediská a podobne. Po kliknutí na objekt navyše získate aj ďalšie užitočné údaje, ako telefón, otváracie hodiny či presný popis poskytovaných služieb.

Kvalitnú automapu bez možnosti vyhľadávania nájdete na adrese www.mapyoscar.sk, ukážky zaujímavo ilustrovaných máp možno vidieť na www.travelatlas.sk. Vysoké Tatry podrobne mapuje server Vysoketatry.com (vysoketatry.com/mapy/mapa/mapa.html), rôzne pôdne mapy, mapy chránených oblastí Slovenska ponúka Slovenská agentúra životného prostredia (www.sazp.sk/webmapy/). Za cyklotrasami v Bratislave choďte na adresu www.cyklotrasy.sk/mapa_sk.php. Veľké množstvo regionálnych máp nájdete tak, že do vyhľadávača Google zadáte "mapa + hľadaná lokalita".

Podrobnú svetovú mapu nájdete na adrese gheos.com/atlas/, ak sa potrebujete dostať v západnej Európe z bodu A do bodu B, určite využijete stránku www.viamichelin.com. Routeplanner na serveri rac.co.uk (rp.rac.co.uk/routeplanner) pokojne to isté urobí aj pre malé slovenské obce - naplánuje vám nielen najkratšiu trasu, ale k nej dokonca pridá aj presný návod, kedy kde odbočiť. Inteligentné mapy amerického kontinentu nedávno sprístupnil aj server Google (maps.google.com/).

Dovolenka na Slovensku

Neviete sa rozhodnúť, kde na Slovensku stráviť dovolenku? Určite navštívte portál Slovakiaguide.sk, ponúka podrobné informácie o jednotlivých regiónoch, otváracie hodiny galérií, možnosti ubytovania a mnoho iných informácií. Na stránkach Skonline.sk sa dozviete okrem iného i to, ktorý hrad a zámok sa oplatí ísť pozrieť, prípadne kde sa dá jazdiť na koni či poležať pri vode. Ak plánujete turistiku, určite si prečítajte články na serveri www.hiking.sk, dojmy z niektorých destinácií dopĺňajú informácie o výstroji, na ktorý nesmiete zabudnúť pri cestách na hory. Viac o turistike v Tatrách hľadajte na adrese www.tanap.sk/turistika/.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Boris Kollár.
Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.