SME

Ako najjednoduchšie ochrániť svoj počítač

Takmer každý, kto svoj počítač natrvalo pripojí k internetu, rýchlo zistí, že problém s počítačovou bezpečnosťou nie je iba vďačnou témou pre médiá, ale každodennou realitou. Bežný počítač, ktorý sa stáva cez internet dostupný pre útočníkov, je plný pote

FOTO SME

nciálnych rizík, ktoré treba ustriehnuť. Nezáleží na tom, či je na "druhom konci drôtu" živý hacker alebo červ zneužívajúci bezpečnostné medzery systému - bez ochrany to jednoducho nepôjde.

Narušením bezpečnosti vášho počítača utrpíte škodu nielen vy, ale s veľkou pravdepodobnosťou i ostatní účastníci internetu. Každý počítač, ktorý je osídlený červom, dokáže útočiť na ďalšie systémy alebo rozosielať nevyžiadanú poštu - stane sa z neho akýsi "zombie" v internete. Dnes sú ich už milióny a ich majitelia vôbec netušia, na čo všetko ich počítač záškodníkom slúži.

Ako sa chrániť pred hrozbami

Bez ohľadu na to, akým spôsobom používate svoj počítač, mal by na ňom byť aktivovaný základný firewall (program na sledovanie komunikácie počítača s internetom), nainštalovaný antivírusový program a tiež softvér pre priebežné odstraňovanie spywaru a malwaru (utajené škodlivé programy, ktoré môžu odosielať cez internet napríklad vaše osobné údaje).

Softvérové nástroje sa potom už postarajú o všetko samy, bez dozoru používateľa - stačí, ak ich skúsený človek správne nastaví, pripraví pre automatickú aktualizáciu a v rámci bežnej údržby skontroluje, či je počítač v poriadku. Ak sa predsa len čosi nezvyčajné na počítači objaví, alebo sa začne správať inak, ako je bežné, na rad prichádza diagnostika.

Tú si pomocou internetového pripojenia môžete uskutočniť i sami, zadarmo. Netreba kupovať drahé programy a inštalovať ich do počítača, aby ste ešte viac podryli jeho stabilitu. Stačí, ak využijete to, čo výrobcovia softvérov pripravili na ich weboch.

Jednoduchšie to už nejde

Výrobcovia programov, ktoré sa starajú o bezpečnosť počítačov, už dávno zistili, že ich produkty ľudí nezaujímajú, kým sa nevyskytne skutočný problém práve v ich počítači. Aby boli schopní ukázať že sa bez nich nezaobídeme, na svojich internetových stránkach pripravili diagnostické moduly, akési zmenšené verzie antivírusových programov.

Pri podozrení na vírus alebo neželaného návštevníka teda stačí navštíviť tie správne stránky a hneď sa dozviete, či je váš počítač skutočne napadnutý vírusom alebo "špiónskym softvérom". Po tejto diagnostike vám väčšina stránok ponúkne riešenie na ich odstránenie - stiahnutie časovo obmedzenej verzie ich softvéru alebo jeho kúpu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


SkryťZatvoriť reklamu