SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Zemeguľa ako na dlani

Pred časom bol na internete zdarma zverejnený zaujímavý program NASA World Wind. Ide o prehliadač satelitných snímok, ktorým môžete nazrieť do najrôznejších zákutí našej planéty, prípadne si prezrieť pekne z výšky rodné mesto.

Detailný záber okolia Lincolnovho pamätníka vo Washingtone. Lomený múr vpravo hore je pamätník obetiam vietnamskej vojny, hnedý pruh vpravo jazierko, kde napríklad plamenne rečnil Forrest Gump. Spomínate si? FOTO - NASA WORLD WIND

Databáza sa opiera predovšetkým o snímky z družice Landsat 7 (landsat.gsfc.nasa.gov) zhotovené v rokoch 1999-2003, ktoré pokrývajú prakticky celý povrch planéty s maximálnym rozlíšením 30-15 metrov na pixel. Ako doplnok slúžia dáta U.S. Geological Survey (www.usgs.gov/), ktoré umožňujú teoreticky dosiahnuť rozlíšenie až 1 meter na pixel, avšak len nad územím USA a v čiernobielom variante. Niektoré vybrané americké mestá sú už dostupné aj vo farebnej verzii s rozlíšením až 25 centimetrov na pixel. Môžete si tak prezrieť napríklad skupinu návštevníkov pri pamätníku obetiam vietnamskej vojny vo Washingtone (na snímke).

Program toho umožňuje ešte viac, prostredníctvom ďalších volieb môžete sledovať aktuálne dianie na planéte, napríklad lesné požiare. Tie však, bohužiaľ, vidíte iba ako symbolické značky rozhádzané po glóbuse. Podobným spôsobom si môžete zobraziť napríklad teplotu vzduchu, alebo si pozrieť animácie rôznych katastrof z uplynulých rokov.

NASA World Wind je konkurenciou inému podobne zameranému programu Keyhole2 (www.keyhole.com). Ten však nie je open source, vyjde vás na 30 dolárov v Lite verzii alebo 600 dolárov vo verzii Professional. A čo je najdôležitejšie, nepokrýva celú planétu. Na vybraných miestach sa síce môžete kochať úžasnými detailmi, ale absolútnu väčšinu povrchu neuvidíte.

Naproti tomu NASA World Wind vyžaduje iba ochotu stiahnuť inštalačný súbor veľký 181 megabajtov (opensource.arc.nasa.gov:8888/archives/World_Wind_1.3_Full.exe) a pár ďalších desiatok megabajtov obetovať na inštaláciu .NET runtime environment a DirectX runtime. Musíte však disponovať aspoň priemerným procesorom aj grafickou kartou a zmieriť sa s faktom, že počiatočná inštalácia zaberie približne 700 MB a bude sa rýchlo nafukovať - kompletnú databázu totiž predstavujú desiatky terabajtov záberov. Keď sa budete zaujímať o nejakú konkrétnu oblasť, program najprv stiahne komprimované detailnejšie snímky, ktoré rozbalí, uloží na disk a až potom zobrazí. Používatelia s dátovo obmedzenou tarifou pre prístup na internet sa však nemusia ničoho obávať, stiahnuté dáta prestavujú len jednotky, maximálne desiatky megabajtov pre každú oblasť. Naopak adresár s uloženými snímkami sa bude pri častom používaní rozrastať a dáta budú navyše silne fragmentované.

Tak príjemnú zábavu!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Ilustračné foto
Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.

Koronavírus: Pribudlo ďalších 32 obetí a takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.