SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Staňte sa vládcom médií so zariadením Delkin DVD BurnAway

Viete čo majú spoločné pamäťové FLASH karty a DVD médiá? Ak ich zasuniete do všestranného zariadenia Delkin DVD BurnAway,môžete si priamo v teréne bez použitia PC prezrieť ich obsah, alebo prehrať medzi nimi dáta. Ak vám k obrazu chýba zvuk, stačí pripoji

Viete čo majú spoločné pamäťové FLASH karty a DVD médiá? Ak ich zasuniete do všestranného zariadenia Delkin DVD BurnAway, môžete si priamo v teréne bez použitia PC prezrieť ich obsah, alebo prehrať medzi nimi dáta. Ak vám k obrazu chýba zvuk, stačí pripojiť televízny prijímač alebo projektor. Potom už vôbec nezáleží na tom, či si pustíte MP3 skladby, DVD film alebo sa iba ponoríte do spomienkových fotografií. Čo je však najdôležitejšie je skutočnosť, že napaľovať budete môcť i v teréne - bez elektrickej zásuvky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Papierová krabica nie je najlepší obal na prenášanie zariadenia v teréne. Tak ako patrí správna aktovka k digitálnemu fotoaparátu alebo videokamere, zaslúži si ju i tento všestranný pomocník. Aby ste nemuseli komplikovane po obchodoch zháňať tvarovo vhodnä kapsu, ktorá by sedela ako uliata, výrobca zabalil všetko priamo do nej. Zvolil kvalitné nylonové riešenie so zipsom a popruhom bez kompromisov.


FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie Delkin DVD BurnAway pôsobí pri prvom pohľade tajomným dojmom. Box netradičnej veľkosti vybavený malým LCD displejom a pár tlačidlami môže vyzerať záhadnejšie akým v skutočnosti je. Ak by sme sa však snažili odhaliť jeho funkcionalitu, mohli by sme povedať, že poslanie je viac ako isté. Autonómny systém ktorý slúži i ako periféria pripojiteľná k USB portu počítača dokáže spracovávať dáta vložené na pamäťových kartách a fotografiách. Kým najjednoduchšou úlohou je prepis údajov z pamäťových kariet na CD/DVD médiá v multisession formáte stlačením jediného gombíka, komplikovanejšou úlohou je prehrávanie multimédií a obrázkov so smerovaním výstupu na stereofónny linkový výstup a S-Video konektor. Napájanie je možné zabezpečiť externým adaptérom alebo akumulátorom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli nádjete zabudovanú optickú mechaniku, konkrétne DVD napaľovačku QSI SDW-082 zastupujúcu 8x štandard, ktorá umožňuje i prácu s dvojvrstvovými médiami formátov +/-, takže ak ste priaznivcami minatúrnych notebookov ktoré nie sú optickou mechanikou vybavené, získavate externé riešenie s množstvom doplnkových funkcií. Nechýba ani dvojica kombinovaných slotov pre pamäťové karty, ktoré je možné využívať súčasne.


FOTO - MILAN GIGEL

Kým optická mechanika dokáže spracovať všetky médiá a formáty s výnimkou menej rozšíreného DVD-RAM, do pamäťových slotov môžete zasúvať karty štandardov Secure Digital, SmartMedia, CompactFlash, MultiMedia Card, MicroDrive, Memory Stick / PRO a v prípade že si zaobstaráte redukciu pre formá xD/CF, môžete pracovať i s kartami xD Picture, ktoré používa hlavne Olympus a Fuji. Každý z trojice dátových vstupov je vybavený vlastnou LEDkou, takže máte neustále prehľad o tom odkiaľ kam sú prenášané dáta, alebo ku ktorému médiu sa pristupuje.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť zariadenia je vybavená nie veľmi bežným konektorom, ktorý slúži pre pripojenie externého akumulátora. Keďže sa počíta s nasadením v teréne i v interiéroch a nie vždy je potrebné aby bol akumulátor na systém nasadený, konektor je vybavený gumovou krytkou, ktorá bezpečne chráni kontakty pred znečistením i vlhkosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvarové vyhotovenie akumulátora kopíruje líniu zariadenia tak, aby po pripojení obe časti tvorili kompaktný celok s pevným spojom. Drážkovane zamedzuje obráteniu polarity a zvyšuje pevnosť spoja. Akumulátor pozostáva z dvojice Li-Ion článkov s celkovou kapacitou 2,2 Ah a jeho výstupné napätie je 7,2 volta. Keďže riadenie nabíjacieho procesu je zabudované do akumulátora, nechýba na jeho vrchnej časti ani indikačná LEDka. Ak je problém s nabíjaním výmena akumulátoru vždy vyrieši všetky boľačky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri zasúvaní akumulátora do systému sa jednoducho nemáte šancu pomýliť. Mali by ste však myslieť na to, aby bol v momente pripájania odpojený napájací adaptér pre elektrickú sieť, alebo voliteľne dokúpiteľný CL adaptér pre napájanie v automobile. Ak máte akumulátorov viac, v teréne môžete uskutočniť ich výmenu bez toho, aby ste sa museli obávať komplikácií.


FOTO - MILAN GIGEL

Displej, ktorý je umiestnený na čelnom paneli pre vás príliš mnoho informácií nesprostredkuje. Jeho úlohu je možné hodnotiť viac ako indikačnú, než navigačnú. Nenájdete tu žiadne inštrukcie alebo menu na manipuláciu. Získate však hlásenia o prebiehajúcich operáciách alebo chybách. Pre ovládanei v teréne pre vás výrobca pripravil iba päticu tlačidiel. Kým prvé z nich slúži pre automatické zálohovanie pamäťovej karty na vsunuté optické médium, zvyšné štyri riadia prehrávanie multimédií. Úbohá "onboard" výbava tak čosi napovedá.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Kým v teréne skutočne budete iba duplikovať dáta alebo počúvať MP3 skladby, v interiéri budete hľadať multimediálne možnosti zariadenia. Aby ste pri tom získali patričné pohodlie, súčasťou dodávky je i infračervený diaľkový ovládač s dosahom približne 7 metrov. Ten v spojení s óbrazovkovým menu ktoré sa objaví na televíznom prijímači či plátne projektora otvorí cestu k všestrannej použiteľnosti. Pre začiatok stačí vedieť asi toľko, že možnosti sú nápadne podobné stolným DVD prehrávačom. Ak si zariadenie pripojíte v hoteli k televíznemu prijímaču počas pracovnej cesty alebo dovolenky, či na chate, zistíte že ide o neoceniteľného pomocníka.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste kvôli sprevádzkovaniu nemuseli bežať do obchodu iba preto, aby ste si zaobstarali dvojicu napájacích AA alkalických monočlánkov, môžete si byť istí, že ich nájdete priložené v balení. Tlačidlá diaľkového ovládača sú vyhotovené z gumy a ich použiteľnosť je na úrovni bežnej spotrebnej elektroniky. Prehľadné popisky, farebné odlíšenie a medzinárodné piktogrami zabezpečujú použiteľnosť i bez štúdia sprievodnej dokumentácie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavú stranu umiestnil výrobca posuvný vypínač napájania, ktorý je nielen zapustený, ale kladie i dostatočný mechanický odpor pri menipulovaní aby nedošlo k náhodnému zapnutiu zariadenia pri jeho prenose. Ak by sa tak náhodou nebodaj stalo, systém energetickej úspory po zistení nečinnosti spúšťa vypínací časovač, ktorý sa postará o vypnutie v prípade núdze. Dostupnosť posuvného ovládača je bezproblémová a jeho prítomnosť nebráni tomu, aby ste diaľkovým ovládačom dokázali zariadenie prepnúť z pracovného stavu do pohotovostného.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sú okrem mechanického prepínača normy obrazového výstupu PAL/NTSC (ktorý oceníte pri cestovaní do USA či Japonska) sústredené všetky konektory. Okrem vysokorýchlostného rozhrania USB 2.0, ktoré na PC sprístupní napaľovačku a čítačku kariet tu nájdete i kompozitný a S-Video obrazový výstup, 3,5 mm Jack konektor pre zvukový výstup a konektor pre pripojenie napájacieho adaptéra. Keďže sa výrobca snažil minimalizovať rozmery zariadenia, daňou je použitie neštandardných konektorov pre videovýstup, ku ktorým budete musieť použiť priložené kábliky. Ak sa náhodou ocitnete niekdy v núdzi, budete si musieť čosi použiteľné skonštruovať sami. Na pultoch predajní bežne takéto kábliky nenájdete.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Podobne ako je na spodnej časti aretovaný akumulátor pre zabránenie jeho vysunutia, výrobca využil rovnaký systém pre upevnenie optickej mechaniky. Tú je možné kedykoľvek zatlačením na dopravný kolík vysunúť von.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže ide o štandardizovanú mechaniku určenú pre notebooky, môžete dokonca využiť i takú kombináciu použitia, že si notebook jednoducho zakúpite bez mechaniky. Pri každodennom používaní budete mať mechaniku s príslušnou montážnou sadou upevnenú v ňom, a pri úlohách v teréne a sledovaní multimédií ju môžete zasunúť späť. Ak sa vám páči tento scenár, uistite sa najprv že výrobca vášho notebooku nebol natoľko nezodpovedný, že otvory pre naskrutkovanie montážnej sady zámerne neposunul o pár centimetrov mimo os... Modulárnosť využijete i v núdzi. Ak sa mechanika pokazí jednoducho získate náhradu kdekoľvek v teréne - systém pracuje bez problému i s DVD kombami iných značiek. Nemusí ísť iba o DVD napaľovačku.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V taške nájdete zabalené všetky potrebné kábliky vrátane prepojenia k PC a napájací adaptér.


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba ani inštalačný CD nosič s ovládačmi pre staršie OS, softvérový balík Adobe Elements, dvojica čistých CD-R médií a sprievodná dokumentácia. Tej však chýba lokalizácia, rovnako ako firmvéru zariadenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ide o všestranné zariadenie, ktoré je predurčené hlavne tým, ktorí sú nútení na cestách pracovať s multimédiami bez ohľadu na to, či sa ocitnú na hotelovej izbe s televíznym prijímačom, alebo luxusne zariadenom apartmáne. Možnosti duplikácie dát z pamäťových kartiet na optické nosiče ocenia hlavne tí, ktorí potrebujú v teréne pracovať s objemmi dát a notebook nie je efektívnym riešením. Ide hlavne o expedície zamerané na zber dát alebo o profesionálnych fotografov, ktorí na niekoľkotýždňových výpravách nevyužijú podobné zariadenia postavené na báze pevného disku iba preto, že interná kapacita je obmedzená. Keďže na jeden dvojvrstvový DVD nosič vojde približne 9 gigabajtov dát, dá sa povedať že úložné možnosti systému sú takmer bezhraničné. Potrebné je iba zabezpečiť dobíjanie jeho akumulátora. Ten dokáže v závidlosti na prevádzkovanej činnosti zabezpečiť približne trojhodinový chod.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.emsonic.sk
Orientačná cena: 12500 bez DPH

Na záver nezaškodí niekoľko screenshotov z používateľského rozhrania:


Prezeranie adresárov na pamäťovej karte, diakritika je problémomPriebeh napaľovania CD nosičaVstup do konfiguračného menuZákladné parametrePrezeranie obsahu CD nosičaPrezeranie obrázkových formátovObrázky v režime náhľadovAudio CDInformácie o prebiehajúcich aktivitách (Orava?)MP3 Skladby - samozrejme bez tagov


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

8 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 521
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 394
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 177
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 355
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 904
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 845
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 297
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 187
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 049
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 926