y. Problémy so stabilitou sa však môžu vyskytnúť i pri počítačoch s integrovanou grafikou, ktoré sa kvôli zlej ventilácii prehrejú. Riešenie je neraz jednoduchšie ako by sa mohlo zdať.
FOTO - MILAN GIGEL
Akasa Cool Blue Chipset Cooler je jednoducho inštalovateľný chladiaci systém určený pre ľubovoľné čipy osadené v puzdre s dostatočne rozmernou styčnou plochou, ktorý sa aplikuje lepením. Ide o aktívne chladenie pozostávajúce z alumíniového eloxovaného tepelného výmenníka a ventilačnej jednotky s priemerom 40 milimetrov. Pripojenie k systému zabezpečuje trojpinový káblik s dĺžkou 25 centimetrov, ktorý zabezpečuje 12 voltové napájanie a spätnú odozvu oznamujúcu aktuálny výkon udaný v RPM. Ventilačná jednotka je odnímateľná pomocou skrutkovania.
FOTO - MILAN GIGEL
Tepelný výmenník s nevodivým povrchom dosahuje rozmery 38×38×13 mm a jeho plocha odovzdávajúca teplo do okolitého prostredia je rozdelená na 11 rebier s členeným povrchom. Úlohou je získať maximálnu plochu pri minimálnom objeme materiálu. Keďže prach sa s radosťou medzi rebrovaním usadzuje, vhodné je preventívne medzipriestory čistiť pe dosiahnutie maximálneho výkonu.
FOTO - MILAN GIGEL
Aby bol tok vzduchu možný i v priečnom smere, výrobca pridal trojicu priečnych zárezov. Vyfukovaný ohriaty vzduch tak uniká všetkými smermi aby bolo prehriatie bezprostredného okolia rovnomerné. Vzniknuté priezory však umožňujú i lepší rozptyl podsvietenia, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou systému.
FOTO - MILAN GIGEL
Použitá ventilačná jednotka s priemerom 40 mm a výškou jedného centimetra dosahuje pri rotovaní stropnú rýchlosť 5000 otáčok za minútu, ktoré je možné reguláciou vstupného napätia obmedzovať bežnými prostriedkami - či už riadiacim systémom základnej dosky alebo regulátormi. Pri klznom obložení dosahuje prevádzková akustická charakteristika hrnicu 23,97 dB. Za minútu prejde lopatkami ventilátora 0,147 kubických metrov vzduchu. Prevádzka systému je pomerne tichá a pri krytom uzavretej skrini takmer nepočuteľná.
FOTO - MILAN GIGEL
Ako je už zvykom, ventilátor má vyznačený smer rotácie i smer toku vzduchu. V tomto prípade je studený vzduch nasávaný vrchnou časťou a ten následne putuje cez rebrovanie na všetky strany smerom od chladeného čipu preč.
FOTO - MILAN GIGEL
Spodná časť tepelného výmenníka je vybavená samolepiacou vrstvou s tepelnovodivými vlastnosťami, ktorá je pripravená na okamžité použitie. Pri aplikácii sa zaobídete bez nanášania lepidiel či teplovodivých pást. Všetko je pripravené tak, aby inštalácia zabrala iba zopár minút.
FOTO - MILAN GIGEL
Ak ste sa rozhodli pre výmenu neefektívneho pasívneho chladiča za výkonnejší aktívny systém, s najväčšou pravdepodobnosťou bude uchopený pomocou pružinového systémupriamo o základnú dosku. Stretnúť sa môžete i s výhradným lepením, avšak to je v dnešnej dobe omnoho zriedkavejší prípad.
FOTO - MILAN GIGEL
Pružinu pôvodného chladiča vysuňte z aretačných bodov základnej dosky a chladič jemne odlepte. Aby bolo odlepenie skutočne jednoduché, postačí ak systém vopred zahrejete a lepidlo bude vláčne a poddajné. Zbytky pôvodného lepidla nezabudnite zo styčnej plochy čipu najprv odstrániť.
FOTO - MILAN GIGEL
Nastal správny okamih pre odstránenie krycej fólie zo samolepiacej vrstvy nového chladiča. Vďaka farebnému odlíšeniu a dosatočne hrubému vyhotoveniu by ste s podobraním jej rožka nemali mať problémy.
FOTO - MILAN GIGEL
Chladiaci systém nasaďte na liehom odmastený čip a pritlačte. Akonáhle dosadne samolepiaca plocha na povch čipu, zistíte že spoj je pevný, spoľahlivý a chladičom už nie je možné manipulovať. Aby ste dosiahli skutočne pevný spoj, vhodné je systém opäť zahriať a chladič ešte raz dotlačiť - nie je to však nutné. Nezabudnite zapojiť napájací káblik do najbližšieho terminálu na základnej doske. Ak k dispozícii nie je, budete musieť použiť napájaciu redukciu, ktorá nie je súčasťou dodávky.
FOTO - MILAN GIGEL
Keďže ide o produkt od výrobcu moddingových doplnkov, nechýba ani atraktívne modné LED podsvietenie, ktoré sa z plastového rámu ventilátora prenáša i na napájací káblik. Výsledok úpravy tak môže byť nielen účelný, ale aj štýlový.
FOTO - MILAN GIGEL
Aktívny chladiaci systém pre čipy do veľkosti 40×40 milimetrov v puzdrách s veľkou styčnou plochou poskytuje výkonné avšak tiché chladenie tam, kde pôvodne navrhovaný systém chladenia v dôsledku nevhodných vlastností okolia nie je dostatočne výkonný. Teplotný rozdiel medzi pasívnym a aktívnym chladením môže bez problému prekročiť dve desiatky stupňov čo skutočne nie je zanedbateľné. Výsledkom môže byť lepšia stabilita a posunutie možností systému smerom vpred. Jednoduchá inštalácia ho predurčuje i pre použitie začiatočníkmi.