Chyťte hudbu do hrsti - Cowon iAudio5

Vraví sa že čím je MP3 prehrávač menší, jednoduchší a viac megabajtov priestoru poskytne pre nahratie skladieb na spríjemenie cestovania, tým je lepší. Rovnako dôležité však je i to, aká je kvalita produkovaného zvuku a s akou precíznosťou výrobca telo pr

ehrávača vyhotovil. Cena je iba výsledným obrazom všetkých snáh - existujú však cenovo dostupné prehrávače ktoré by zaujali?

Spoločnosť Cowon je známa neustálymi inováciami firmvéru svojich prehrávačov, ktoré sú postavené na jednotnej hardvérovej platforme. I keď sa v istej miere prehrávače tohto výrobcu navzájom podobajú ako vajce vajcu, každý model so sebou prinesie nemálo noviniek. Posledným predstaveným modelom je prehrávač iAudio5, ktorý okrem mp3 a wma formátu rozlúskne aj "ogg".


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je určený pre mobilné nosenie vo vrecku i zavesenie na šnúru s centrovaním úchopu pre nosenie na krku. Pri výbere materiálu z ktorého je vyrobený obal prehrávča sa výrobca sústredil na módnosť a atraktívnosť. Do jediného kompaktného celku s uhladeným dizajnom sa mu podarilo skombinovať plasty s rôznymi povrchovými úpravami tak, aby navonok vznikla ilúzia metalického alumíniového vyhotovenia. Tajomstvo sa skrýva v použití špecializovaného farebného nástreku s kovovým leskom, ktorý je pod vysokým tlakom okolitého prostredia fixovaný na hladkom povchu plastu. To zaručuje prirodzený vzhľad a vysokú odolnosť voči mechanickému opotrebovaniu či "obnoseniu" povrchu. Dizajnovou dominantou je čelný panel prekrytý priehľadým plastom, ktorý do hlavnej pozície stavia farebne podsvietený LCD displej. Ovládacie prvky sú moderným dizajnom potlačené a až pri podrobnejšom skúmaní zistíte, že aj ich návrhu bol venovaný dostatočný priestor.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti čelného panelu sa nachádza otvor, ktorý je vstupnou bránou k mikrofónu, ktorý výrobca zabudoval pre zakomponovanie funkcie digitálneho diktafónu. Citlivosť mikrofónu je vďaka nastaviteľnosti pomerne vysoká, smerovosť zreteľná i keď nie príliš úzka a použiteľnosť na akceptovateľnej úrovni. Vyrovnávanie hladiny úrovne rečníka pri mikrofóne s rečníkmi vzdialenejšími implementovaná nie je. I keď v momente nahrávania držíte prehrávač akosi dolu hlavou, ovládacie talačidlo pre záznam je situované tak, aby ste ho prostredníkom pravej ruky jednoducho aktivovali. Ľaváci môžu pre ovládanie použiť palec.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pohľade na spodnú časť prehrávača vidno zámer výrobcu pre dosiahnutie tvarovej ergonómie. Kým čelo sa snaží vytvoriť dojem čo najrobustnejšieho štýlového prehrávača, zadná stena je "skosená" tak, aby sa prehrávač pohodlne držal v ruke či už pri manipulácii, alebo v režime digitálneho diktafónu. V spodnej časti sa nachádza malá gumová nožička minimalizujúca styčnú plochu s podložkou, takže povrch je chránený nielen technologicky ale aj mechanicky. Druhým ochranným bodom je mierne vystúpená časť červeného rámu vo vrchnej časti prehrávača. Ak sa vám zdal prehrávač príliš precízne vytvarovaný a vyhotovený, podozrenie na jeho kórejský pôvod vás pravdepodobne neminulo - práve táto krajina sa drží na špici a konkuruje lacnejším avšak po mechanickej stránke omnoho horším prehrávačom z Číny.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchný panel umiestnili konštruktéri tradičnú dvojicu 3,5mm JACK konektorov ktorých úloha je jasná. Jeden z nich slúži na pripojenie stereofónnych slúchadiel, resp. ako kombinovaný lineárny výstup a druhý ako vstupná linka pre digitalizáciu analógového signálu z externého zdroja. Pomocou vstupu môžete pripojiť externý mikrofón s napájaným predzosilňovačom, alebo lineárny výstup ľubovoľného zariadenia, pričom o priamy záznam do formátu MP3 v definovanej kvalite sa postará zabudovaný zvukový procesor. Pozornosti neunikne ani otvor na upevnenie šnúry pre nosenie na krk, ktorý by mohol pri kritickej situácii (napríklad zaseknutí prehrávača pri pohybe o prekážku a trhnutí) zlyhať. Kovová výstuha tejto drobnej časti by na škodu nebola.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotnému dizajnu zostáva verná i spodná časť prehrávača, kde sa výrobca musel vysporiadať s umiestnením dvojice príklopov, ktoré bude používateľ pravidelne mechanicky namáhať. Drobné výstupky na oboch z nich zabezpečujú jednoduchú manipuláciu a pevné zasunutie do pôvodnej polohy.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavej časti sa nachádza priestor pre jeden monočlánok formátu AAA, ktorý je s elektronikou na oboch stranách galvanicky spojený pozlátenými konektormi. Použitie akumulátorov NiCD/NiMH/RAM možné je, avšak najdlšiu výdrž na hranici 20 hodín dosiahnete iba s alkalickým monočlánkom. Kryt priestoru pre monočlánok je dostatočne mechanicky odolný i keď ide o plast aretovaný na kúsku kovu.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca predvídavo siahol po štandardizovanom konektore miniUSB, ktorý zabezpečuje konektivitu k zabudovanej bráne štandardu USB 2.0. Zariadenie navonok vystupuje ako USB Mass Storage systém a vďaka podpore adresárovej štruktúry pri výbere skladieb pre prehrávanie je iba na vás, akú adresárovú hierarchiu si zvolíte pri používaní. Výklopný kryt je fixovaný na zaliatom gumovom úchope. Vďaka dodržaniu štandardu tak vystačíte s jediným druhom USB kábliku pre všetky mobilné periférie. V balení však nájdete praktickú redukciu pre priame pripojenie k štandardizovanému portu na PC. Pri práci s dátami dosiahnete pri čítaní a zápise rýchlosť 2.5 megabajtu za sekundu. Ak však máte chuť, môžete použiť aj dodávaný softvér JetShell, ktorý vám mnohé úlohy zautomatizuje.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre ovládanie systému slúži dvojica kyvných "jog" tlačidiel s dvojicou gombíkov pre rýchly prístup k funkciám. Pokiaľ na logiku ovládania prehrávačov tejto značky nie ste zvyknutí, budete sa ju musieť naučiť - je však pomerne intuitívna a bezproblémová. Na spodnej časti nájdete kombinovaný ovládač pre nastavenie hlasitosti a vstup do menu. Po mechanickej stránke mu niet čo vytýkať.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchej strane nájdete zvyšok ovládacích prvkov doplnených o posuvný prepínač funkcie HOLD. Tlačidlá i ovládače sú dosiahnuteľné i "na slepo" a ich funkčné priradenie zodpovedá typickým používateľským potrebám. Osobitnú pozornosť si zasluhuje pružinový systém jog tlačidiel, ktorý dosahuje kvalitu nad hranicou bežnej úrovne.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čo je výrobca obzvlášť hrdý je LCD displej, ktorý kombinuje segmentovú a maticovú časť rozdelenú na štyri alfanumerické riadky. Používateľ má možnosť meniť logá a animácie určené pre štart a vypnutie, pričom s lokalizáciou nie sú problémy, pretože zabudované fonty podporujú až 40 tisíc znakov rôznych znakov - vrátane ázijských a hebrejských. Podsvietenie sa nesie v tradičnom RGB režime s možnosťou voľby farby podsvietenia a jej zmeny, pričom nechýba ani podpora postupného rozsvecovania, zhasínania či farebného prelínania displeja. I keď výrobca zatiaľ nepoužíva OLED displeje, hra s farbami prináša čosi "navrch".
FOTOKOLEKCIA - MILAN GIGEL

Prehrávač je vybavený výkonným procesorom, ktorý dokáže reprodukovať formáty MP3, MP2, WMA, ASF, WAV a OGG (do Q9), pričom pri zázname zvuku dokáže enkódovať digitalizované streamy zo zabudovaného FM tunera, mikrofónu a linkového vstupu do formátu MP3. Používateľ má možnosť regulovať hlasitosť v 40 digitálnych úrovniach, pričom k dispozícii má pre prispôsobenie výstupu 5 pásmový grafický ekvalizér s možnosťou prednastavení, funkcie BBE a Mach3Bass pre zvýraznenie basov, virtualizačnú funkciu 3D Surround a mechanizmus pre odstránenie drobných akustických nedostatkov pri stratovej kompresii s názvom MP Enhance. Práve posledná funkcia je zaujímavá pre skladby s nižším bitratom alebo pre reprodukciu záznamov s veľkým dynamickým rozsahom. Výstupný "sound" dosahuje vysokú kvalitu a je pomerne prispôsobivý osobným preferenciám i typu použitých slúchadiel. Odstup signálu od šumu dosahuje úroveň 95 dB.

Pri skladbách je možné zobrazovať ich informačné tagy všetkých verzií, doplniť skladby o ich texty, a neobmedzene sa pohybovať medzi adresármi vytvorenými v zabudovanej pamäti. Používať je možné aj playlisty a rôznymi spôsobmi zabezpečovať pohyb vo vnútri skladieb i medzi nimi. Aby ste využili všetky možnosti, vhodné je pre prípravu použiť dodávaný softvér.

Zabudovaný FM tuner vás príliš nenadchne a hodí sa skôr pre posluch lokálnych staníc ako pre "konzum" FM vysielania. Selektivita tuneru je pomerne slabá a sklame vás aj jeho citlivosť. O zmene charakteristiky reprodukcie za pohybu ani nehovoriac. FM tuner je tak zaujímavým doplnkom ak vás nahraté skladby omrzia alebo jednoducho budete chcieť šetriť poslednú kapacitu akumulátorov. I keď pri lokálnych staniciach problémy mať nebudete, príliš veľké zázraky neočakávajte. Hlavne nie so slúchadlami s krátkym káblikom a za pohybu. Aby ste sa ladením staníc príliš nemuseli zdržiavať, k dispozícii je funkcia automatickej prípravy predvolieb a skenovania frekvenčného pásma.

Keďže prehrávač budete používať najčastejšie v teréne, výrobca vám k nemu pribalil i "pršiplášť" ktorý ho bude chrániť pred nástrahami okolitého prostredia. Pomocou neho dokážete prehrávač upevniť hoci i na opasok či rôzne popruhy.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení však nájdete i pomerne dobre spracovanú používateľskú príručku, stereofónne slúchadlá s ktorými pre začiatok vystačíte bez toho aby ste ich museli ihneď nahrádzať čímsi iným, šnúru pre nosenie na krku, USB káblik, pripojovací adaptér k PC (takzvaný cestový adaptér), linkový káblik a sadu ochranných nálepiek pre LCD displej. Dostupné sú vyhotovenia s kapcitou od 128 megabajtov do 2 gigabajtov. Od kapacity závisí i farba prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač poteší tých, ktorí strávia viac času počúvaním svojich skladieb ako FM vysielania a všestranných experimentátorov ktorí využijú rôzne možnosti záznamu. Na svoje si prídu i priaznivci formátu OGG Vorbis, ak však používate kodeky WMA9 Professional Lossless Codec či Voice Codec, tak si svoje záznamy zaručene neprehráte. Perfekcionisti ocenia detailné vypracovanie a aktívni ľudia plní života vysokú mechanickú odolnosť a dostatočnú rezistanciu voči okolitej vlhkosti. Zabudovaný diktafón je poistkou pre najrôznejšie situácie. Prehrávač sa od mnohých líši i vysokou mierou prispôsobivosti - podobne ako pri mobile i tu sa môžete zahrať s logami a grafikou. Podpora zobrazovania textou skladieb z Lyric DataBase a spolupráca so systémom MacOS sú iba "čerešničkami na tejto šľahačke."

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír zvažuje DPH z poistného

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

Neprehliadnite tiež

Na Google Street View sa môžete poprechádzať po vesmírnej stanici ISS

Google si i bez špeciálnej techniky poradil s presným panoramatickým snímkovaním.

Návod, ako môžete pozorovať Medzinárodnú vesmírnu stanicu zo Slovenska

Medzinárodná vesmírna stanica môže pripomínať hviezdy. Ľahko ju však odlíšite.

Páči sa mu, keď stromy umierajú. Fúzač alpský do nich kladie vajíčka

Vytínanie lesov ho teda neohrozuje. Ďalšie priemyselné spracovanie dreva už áno.

Test: Vyskúšali sme Nokie s Androidom, zaujmú hlavne cenou

Znovuzrodená značka začína opatrne, modely Nokia 3 a 5 patria do rúk menej náročným.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 9 346
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 383
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 255
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 150
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 366
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 132
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 637
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 210
 9. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 950
 10. Cestujte intenzívnejšie s poznávacími zájazdmi 879