Chyťte hudbu do hrsti - Cowon iAudio5

Vraví sa že čím je MP3 prehrávač menší, jednoduchší a viac megabajtov priestoru poskytne pre nahratie skladieb na spríjemenie cestovania, tým je lepší. Rovnako dôležité však je i to, aká je kvalita produkovaného zvuku a s akou precíznosťou výrobca telo pr

ehrávača vyhotovil. Cena je iba výsledným obrazom všetkých snáh - existujú však cenovo dostupné prehrávače ktoré by zaujali?

Spoločnosť Cowon je známa neustálymi inováciami firmvéru svojich prehrávačov, ktoré sú postavené na jednotnej hardvérovej platforme. I keď sa v istej miere prehrávače tohto výrobcu navzájom podobajú ako vajce vajcu, každý model so sebou prinesie nemálo noviniek. Posledným predstaveným modelom je prehrávač iAudio5, ktorý okrem mp3 a wma formátu rozlúskne aj "ogg".


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je určený pre mobilné nosenie vo vrecku i zavesenie na šnúru s centrovaním úchopu pre nosenie na krku. Pri výbere materiálu z ktorého je vyrobený obal prehrávča sa výrobca sústredil na módnosť a atraktívnosť. Do jediného kompaktného celku s uhladeným dizajnom sa mu podarilo skombinovať plasty s rôznymi povrchovými úpravami tak, aby navonok vznikla ilúzia metalického alumíniového vyhotovenia. Tajomstvo sa skrýva v použití špecializovaného farebného nástreku s kovovým leskom, ktorý je pod vysokým tlakom okolitého prostredia fixovaný na hladkom povchu plastu. To zaručuje prirodzený vzhľad a vysokú odolnosť voči mechanickému opotrebovaniu či "obnoseniu" povrchu. Dizajnovou dominantou je čelný panel prekrytý priehľadým plastom, ktorý do hlavnej pozície stavia farebne podsvietený LCD displej. Ovládacie prvky sú moderným dizajnom potlačené a až pri podrobnejšom skúmaní zistíte, že aj ich návrhu bol venovaný dostatočný priestor.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti čelného panelu sa nachádza otvor, ktorý je vstupnou bránou k mikrofónu, ktorý výrobca zabudoval pre zakomponovanie funkcie digitálneho diktafónu. Citlivosť mikrofónu je vďaka nastaviteľnosti pomerne vysoká, smerovosť zreteľná i keď nie príliš úzka a použiteľnosť na akceptovateľnej úrovni. Vyrovnávanie hladiny úrovne rečníka pri mikrofóne s rečníkmi vzdialenejšími implementovaná nie je. I keď v momente nahrávania držíte prehrávač akosi dolu hlavou, ovládacie talačidlo pre záznam je situované tak, aby ste ho prostredníkom pravej ruky jednoducho aktivovali. Ľaváci môžu pre ovládanie použiť palec.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pohľade na spodnú časť prehrávača vidno zámer výrobcu pre dosiahnutie tvarovej ergonómie. Kým čelo sa snaží vytvoriť dojem čo najrobustnejšieho štýlového prehrávača, zadná stena je "skosená" tak, aby sa prehrávač pohodlne držal v ruke či už pri manipulácii, alebo v režime digitálneho diktafónu. V spodnej časti sa nachádza malá gumová nožička minimalizujúca styčnú plochu s podložkou, takže povrch je chránený nielen technologicky ale aj mechanicky. Druhým ochranným bodom je mierne vystúpená časť červeného rámu vo vrchnej časti prehrávača. Ak sa vám zdal prehrávač príliš precízne vytvarovaný a vyhotovený, podozrenie na jeho kórejský pôvod vás pravdepodobne neminulo - práve táto krajina sa drží na špici a konkuruje lacnejším avšak po mechanickej stránke omnoho horším prehrávačom z Číny.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchný panel umiestnili konštruktéri tradičnú dvojicu 3,5mm JACK konektorov ktorých úloha je jasná. Jeden z nich slúži na pripojenie stereofónnych slúchadiel, resp. ako kombinovaný lineárny výstup a druhý ako vstupná linka pre digitalizáciu analógového signálu z externého zdroja. Pomocou vstupu môžete pripojiť externý mikrofón s napájaným predzosilňovačom, alebo lineárny výstup ľubovoľného zariadenia, pričom o priamy záznam do formátu MP3 v definovanej kvalite sa postará zabudovaný zvukový procesor. Pozornosti neunikne ani otvor na upevnenie šnúry pre nosenie na krk, ktorý by mohol pri kritickej situácii (napríklad zaseknutí prehrávača pri pohybe o prekážku a trhnutí) zlyhať. Kovová výstuha tejto drobnej časti by na škodu nebola.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotnému dizajnu zostáva verná i spodná časť prehrávača, kde sa výrobca musel vysporiadať s umiestnením dvojice príklopov, ktoré bude používateľ pravidelne mechanicky namáhať. Drobné výstupky na oboch z nich zabezpečujú jednoduchú manipuláciu a pevné zasunutie do pôvodnej polohy.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavej časti sa nachádza priestor pre jeden monočlánok formátu AAA, ktorý je s elektronikou na oboch stranách galvanicky spojený pozlátenými konektormi. Použitie akumulátorov NiCD/NiMH/RAM možné je, avšak najdlšiu výdrž na hranici 20 hodín dosiahnete iba s alkalickým monočlánkom. Kryt priestoru pre monočlánok je dostatočne mechanicky odolný i keď ide o plast aretovaný na kúsku kovu.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca predvídavo siahol po štandardizovanom konektore miniUSB, ktorý zabezpečuje konektivitu k zabudovanej bráne štandardu USB 2.0. Zariadenie navonok vystupuje ako USB Mass Storage systém a vďaka podpore adresárovej štruktúry pri výbere skladieb pre prehrávanie je iba na vás, akú adresárovú hierarchiu si zvolíte pri používaní. Výklopný kryt je fixovaný na zaliatom gumovom úchope. Vďaka dodržaniu štandardu tak vystačíte s jediným druhom USB kábliku pre všetky mobilné periférie. V balení však nájdete praktickú redukciu pre priame pripojenie k štandardizovanému portu na PC. Pri práci s dátami dosiahnete pri čítaní a zápise rýchlosť 2.5 megabajtu za sekundu. Ak však máte chuť, môžete použiť aj dodávaný softvér JetShell, ktorý vám mnohé úlohy zautomatizuje.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre ovládanie systému slúži dvojica kyvných "jog" tlačidiel s dvojicou gombíkov pre rýchly prístup k funkciám. Pokiaľ na logiku ovládania prehrávačov tejto značky nie ste zvyknutí, budete sa ju musieť naučiť - je však pomerne intuitívna a bezproblémová. Na spodnej časti nájdete kombinovaný ovládač pre nastavenie hlasitosti a vstup do menu. Po mechanickej stránke mu niet čo vytýkať.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchej strane nájdete zvyšok ovládacích prvkov doplnených o posuvný prepínač funkcie HOLD. Tlačidlá i ovládače sú dosiahnuteľné i "na slepo" a ich funkčné priradenie zodpovedá typickým používateľským potrebám. Osobitnú pozornosť si zasluhuje pružinový systém jog tlačidiel, ktorý dosahuje kvalitu nad hranicou bežnej úrovne.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čo je výrobca obzvlášť hrdý je LCD displej, ktorý kombinuje segmentovú a maticovú časť rozdelenú na štyri alfanumerické riadky. Používateľ má možnosť meniť logá a animácie určené pre štart a vypnutie, pričom s lokalizáciou nie sú problémy, pretože zabudované fonty podporujú až 40 tisíc znakov rôznych znakov - vrátane ázijských a hebrejských. Podsvietenie sa nesie v tradičnom RGB režime s možnosťou voľby farby podsvietenia a jej zmeny, pričom nechýba ani podpora postupného rozsvecovania, zhasínania či farebného prelínania displeja. I keď výrobca zatiaľ nepoužíva OLED displeje, hra s farbami prináša čosi "navrch".
FOTOKOLEKCIA - MILAN GIGEL

Prehrávač je vybavený výkonným procesorom, ktorý dokáže reprodukovať formáty MP3, MP2, WMA, ASF, WAV a OGG (do Q9), pričom pri zázname zvuku dokáže enkódovať digitalizované streamy zo zabudovaného FM tunera, mikrofónu a linkového vstupu do formátu MP3. Používateľ má možnosť regulovať hlasitosť v 40 digitálnych úrovniach, pričom k dispozícii má pre prispôsobenie výstupu 5 pásmový grafický ekvalizér s možnosťou prednastavení, funkcie BBE a Mach3Bass pre zvýraznenie basov, virtualizačnú funkciu 3D Surround a mechanizmus pre odstránenie drobných akustických nedostatkov pri stratovej kompresii s názvom MP Enhance. Práve posledná funkcia je zaujímavá pre skladby s nižším bitratom alebo pre reprodukciu záznamov s veľkým dynamickým rozsahom. Výstupný "sound" dosahuje vysokú kvalitu a je pomerne prispôsobivý osobným preferenciám i typu použitých slúchadiel. Odstup signálu od šumu dosahuje úroveň 95 dB.

Pri skladbách je možné zobrazovať ich informačné tagy všetkých verzií, doplniť skladby o ich texty, a neobmedzene sa pohybovať medzi adresármi vytvorenými v zabudovanej pamäti. Používať je možné aj playlisty a rôznymi spôsobmi zabezpečovať pohyb vo vnútri skladieb i medzi nimi. Aby ste využili všetky možnosti, vhodné je pre prípravu použiť dodávaný softvér.

Zabudovaný FM tuner vás príliš nenadchne a hodí sa skôr pre posluch lokálnych staníc ako pre "konzum" FM vysielania. Selektivita tuneru je pomerne slabá a sklame vás aj jeho citlivosť. O zmene charakteristiky reprodukcie za pohybu ani nehovoriac. FM tuner je tak zaujímavým doplnkom ak vás nahraté skladby omrzia alebo jednoducho budete chcieť šetriť poslednú kapacitu akumulátorov. I keď pri lokálnych staniciach problémy mať nebudete, príliš veľké zázraky neočakávajte. Hlavne nie so slúchadlami s krátkym káblikom a za pohybu. Aby ste sa ladením staníc príliš nemuseli zdržiavať, k dispozícii je funkcia automatickej prípravy predvolieb a skenovania frekvenčného pásma.

Keďže prehrávač budete používať najčastejšie v teréne, výrobca vám k nemu pribalil i "pršiplášť" ktorý ho bude chrániť pred nástrahami okolitého prostredia. Pomocou neho dokážete prehrávač upevniť hoci i na opasok či rôzne popruhy.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení však nájdete i pomerne dobre spracovanú používateľskú príručku, stereofónne slúchadlá s ktorými pre začiatok vystačíte bez toho aby ste ich museli ihneď nahrádzať čímsi iným, šnúru pre nosenie na krku, USB káblik, pripojovací adaptér k PC (takzvaný cestový adaptér), linkový káblik a sadu ochranných nálepiek pre LCD displej. Dostupné sú vyhotovenia s kapcitou od 128 megabajtov do 2 gigabajtov. Od kapacity závisí i farba prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač poteší tých, ktorí strávia viac času počúvaním svojich skladieb ako FM vysielania a všestranných experimentátorov ktorí využijú rôzne možnosti záznamu. Na svoje si prídu i priaznivci formátu OGG Vorbis, ak však používate kodeky WMA9 Professional Lossless Codec či Voice Codec, tak si svoje záznamy zaručene neprehráte. Perfekcionisti ocenia detailné vypracovanie a aktívni ľudia plní života vysokú mechanickú odolnosť a dostatočnú rezistanciu voči okolitej vlhkosti. Zabudovaný diktafón je poistkou pre najrôznejšie situácie. Prehrávač sa od mnohých líši i vysokou mierou prispôsobivosti - podobne ako pri mobile i tu sa môžete zahrať s logami a grafikou. Podpora zobrazovania textou skladieb z Lyric DataBase a spolupráca so systémom MacOS sú iba "čerešničkami na tejto šľahačke."

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment politológ.

Neprehliadnite tiež

DETSKÁ RUBRIKA

Križiak pásavý je rád, keď pri párení príde iba o nohu

Jednu končatinu zvyknú samce oželieť, vidina záchrany ich motivuje a predsa len im zostane ešte ďalších sedem nôh.

Krachujúcim hudobníkom môže pomôcť veda. Ukázala, ako zmeniť vkus ľudí

Výskumníci dokonca ovplyvnili, akú sumu boli dobrovoľníci ochotní minúť za hudbu.

Google priznal zber údajov o polohe, aj keď bola vypnutá

Polohu vedel zistiť aj vtedy, ak zariadenie nemalo kartu SIM.

Intel predával roky čipy, ktoré majú bezpečnostné nedostatky

Hackeri môžu vďaka bezpečnostnej diere získať kontrolu nad počítačom.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 5. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 10. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 1. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 2. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 3. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 4. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 5. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 6. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 7. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 10. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 14 092
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 9 712
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 331
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 557
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 923
 6. Moskva alebo Petrohrad? 2 357
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 275
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 070
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 787
 10. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 679