Bratislava 2. januára (TASR) - Vyše 25-ročná účasť na realizácii medzinárodného programu výskumu účinkov kozmického letu a mikrogravitácie na organizmus ľudí aj zvierat a dlhodobý výskum stresu patria k významným aktivitám Ústavu experimentálnej endokrinológie Slovenskej akadémie vied (ÚEE SAV) v Bratislave.
Jeho pracovníci v rámci medzinárodnej spolupráce sledovali zmeny endokrinných funkcií ruských, francúzskych a rakúskych kozmonautov. Používal sa pritom komplex zariadení Plazma 01 a 02 na odber a spracovanie krvi priamo na palubách kozmických lodí. Realizovali takisto tri projekty vedeckého programu Štefánik počas letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu. Pri tomto lete sa po prvý raz sledovala reakcia endokrinného systému na fyzickú a psychickú záťaž priamo na palube kozmickej stanice MIR.
Výskumom stresu sa vedeckí pracovníci ÚEE SAV spolu so zahraničnými zaoberajú aj v rámci Centra excelentnosti, ktoré na tomto pracovisku akadémie zriadili v roku 2000 na základe výberu Európskej komisie. V súčasnosti ústav spolupracuje s desiatkami vedeckých inštitúcií v Európe, Amerike i na ďalších kontinentoch.
Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, ktorý vznikol pred 50 rokmi, patrí dlhodobo k najúspešnejším pracoviskám akadémie. Od začiatku svojej existencie poskytoval významnú odbornú pomoc zdravotníckej praxi. Jeho vedeckí pracovníci už pred desaťročiami objasnili napríklad príčiny výskytu endemickej strumy na Slovensku, zaviedli profylaxiu jodidáciou kuchynskej soli, ako aj vyšetrovanie novorodencov na výskyt vrodených porúch štítnej žľazy.