SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Americké netopiere, ktoré cicajú krv, sa naučili aj veľmi dobre utekať

Krv cicajúce netopiere desmody červené (Desmodus rotundus) sa vampírím spôsobom priživujú na veľkých cicavcoch v Strednej a Južnej Amerike, najmä na hovädzom dobytku.

Desmod červený uteká na bežiacom páse rýchlosťou 0,61 metra za sekundu, za ten čas urobí 4,71 kroku. Sieť v pozadí zodpovedá štvorcovým centimetrom. FOTO - NATURE

Ba na rozdiel od väčšiny netopierov, na zemi veľmi nemotorných, sa naučili aj utekať!

Hoci si štvornožce od svojho vzniku v prvohorách zväčša dokonalý pohyb po súši evolučne zachovávajú, netopiere (Chiroptera), jediné vlastnou silou lietajúce cicavce, sa na lietanie tak špecializovali, že pri chôdzi už takmer nedokážu manévrovať.

Výnimkou sú vampírie druhy ako desmod červený, keďže po koristi sliedia aj na zemi. Prevažne pri tom chodia, lebo odkedy nachádzajú veľké stáda dobytka, nemusia sa už naháňať. No to, že vedia aj behať, dokázali Daniel Riskin a John Hermanson z Cornellovej univerzity (USA). Nafilmovali ich totiž na video a pohyb zanalyzovali. O výsledkoch napísali v Nature.

Priviedli ich k tomu fakty, že desmody vcelku ľahko kráčajú dopredu, do strán aj dozadu, vzlietajú po akomsi výskoku zo stacionárneho postoja, ba pozorovalo sa, že v zajatí niekedy hopkajú, pričom urazia až dva metre za sekundu. A tak vedci otestovali päť dospelých jedincov na bežiacom páse v plastikovej klietke.

Videozábery ukázali, že pri nízkych rýchlostiach pásu, 0,12-0,56 metra za sekundu, netopiere kráčali, no v rozpätí rýchlostí 0,28-1,14 metra za sekundu začínali vyslovene bežať. A to na štvornožca unikátnym spôsobom. Ide o beh, lebo zvieratá sa pri ňom veľkú časť času presúvajú vzduchom (hoci neletia). Vzhľadom na stavbu netopierej kostry využívajú pri behu ako hlavné generátory odrazovej sily nie zadné, ale predné končatiny, čiže krídla.

Pri kráčaní mali frekvenciu krokov zhruba takú, ako podobne veľké cicavce (myši), no pri behu nižšiu práve vďaka dlhým predným končatinám, ktoré dovoľujú rovnako rýchly pohyb menším počtom dlhších krokov.

Netopiere ako celá skupina zrejme po prechode k lietaniu schopnosť behať vcelku skoro stratili. Desmodom sa podľa Riskina a Hermansona vyvinula druhotne. Zatiaľ nie je celkom jasné, akú selektívnu výhodu im prináša v divočine. Pred zavedením chovu hovädzieho dobytka v Latinskej Amerike azda desmody museli za korisťou a okolo nej behať, aby si aspoň sem-tam uchlipli jej krvi.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.