Proteín, pomenovaný Izumo po japonskej svätyni zasvätenej manželstvu, by mohol viesť k zdokonaleniam antikoncepcie a metód oplodnenia.
"Objav umožní nielen nahliadnuť do záhadného mechanizmu splynutia, ale sľubuje tiež prínosy v liečbe neplodnosti a možný vývoj nových antikoncepčných stratégií," uviedol Masaru Okabe z univerzity v Osake v odbornom časopise Nature.
Vedci vychovali geneticky modifikované myši, ktorých organizmus neprodukoval objavenú bielkovinu. Zistili, že u týchto zvierat nedochádza k zavŕšeniu oplodnenia. Myši boli zdravé a produkovali spermie, boli však sterilné.
Pátranie po Izumo sa začalo pred 18 rokmi, keď vedci objavili protilátku, ktorá zabránila oplodneniu po tom, ako na spermii rozoznala určitú molekulu.
Aj ľudská spermia obsahuje svoju verziu Izumo. Vedci pri použití protilátky pri laboratórnych pokusoch zistili, že blokuje splynutie zmrazenej ľudskej spermie s vajíčkami škrečka - čo je skúška mužskej plodnosti.
Richard Schultz a Carmen Williamsová z americkej Pensylvánskej univerzity označili v komentári tento výskum za pôsobivý. Pretože Izumo je špecifický pre spermiu a mimobunkový, tieto zistenia podľa nich zvyšujú možnosť, že bielkovina a reagujúce látky by mohli byť predmetmi výskumu pri vývoji novej nehormonálnej antikoncepcie.