SME

Ako nezabíjať na internete priveľa času

Možno ste si aj vy už všimli, že po zavedení internetu do domácnosti či v práci sa začal váš život a pracovné návyky meniť. Väčšinu času venujete internetu a občas si uvedomíte, že ste surfovaním strávili niekoľko hodín, ale nič nové ste sa nedozvedeli,

Na internete sa vždy nájde ešte nejaká ďalšia zaujímavá stránka, ktorú si treba prezrieť. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

nič, čo ste hľadali, ste stále nestihli vyriešiť. Dennú tlač, rozhlas a televíziu ste vymenili za nový nekonečný prúd zábavy, ktorý dokáže spotrebovať všetok váš voľný čas. Ako vyhrať neľahký súboj o čas s týmto novým protivníkom?

1. Urobte si systematický zoznam svojich obľúbených serverov. Rozdeľte si ich do kategórií a zorganizujte si ich do záložiek. Pri dennom prezeraní ich článkov si vytvorte istú postupnosť, aby ste vedeli, koľko z vášho "denného sústa" už máte za sebou.

Ak váš internetový prehliadač umožňuje transformovať menu "Obľúbené" na panel, ktorý je súčasťou grafického rozhrania prehliadača, využite ju. Ak nie, pomôžte si malým trikom. Požiadajte niektorého známeho, ktorý dokáže vytvárať HTML stránky, aby vám pripravil jednoduchú šablónu, kam si budete môcť pridávať nové servery. Šablóna nebude ničím iným ako HTML dokumentom rozdeľujúcim okno prehliadača na dva rámce. V úzkom ľavom bude roztriedený zoznam vašich serverov, v pravom sa budú weby otvárať. Ak si túto šablónu nastavíte ako štartovaciu stránku internetového prehliadača, dokážete sa pri "odbočení od témy" rýchlo vrátiť späť. Rovnako môžete klikať priamo na zástupcov v priečinku C:\Documents and Settings\VasePrihlasovacieMeno\Oblíbené položky\.

2. Ak je to možné, používajte RSS čítačky. Ide o programy, ktoré z webov (podporujúcich export v tomto formáte) dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd stiahnuť zoznam článkov, ktoré pribudli od posledného načítania. Bez toho, aby vás rušila grafika titulky servera, budete schopní rýchlo vytriediť články, ktoré vás zaujímajú.

RSS čítačky sa podobajú bežným programom na čítanie elektronickej pošty. Ak si informačných kanálov nezvolíte príliš veľa, dokážete pomocou nich ušetriť mnoho času.

Ponuka RSS čítačiek je široká. Najjednoduchšie však bude, ak začnete českým balíčkom RSS Tracker (rsstracker.forcom.cz), ktorého súčasťou je i množstvo predvolených českých a slovenských serverov.

3. Namiesto neustálej kontroly elektronickej pošty používajte softvér, ktorý umožňuje zvukovú a vizuálnu notifikáciu nových e-mailov. Pri každej novej správe by sa vám po upozornení zvukovým signálom mal na obrazovke zjaviť odosielateľ a predmet správy. Ak to nie je nutné, neodpovedajte na e-maily hneď. Vyhraďte si pre ich spracovanie čas raz alebo dvakrát denne - keď pracujete, nechajte e-mailový program vypnutý.

4. Mnohí ľudia dokázali ušetriť množstvo času tak, že z počítačov odinštalovali instant messaging klientov ako ICQ či MSN Messenger - rýchla komunikácia totiž veľmi často prerušuje našu prácu práve v tom najmenej vhodnom momente. Nemusíte sa jej úplne vzdať, začnite však používať možnosť zmeniť svoj "stav": vždy, keď sa púšťate do práce, nastavte si režim zaneprázdnenosti.

Ak vám niekto pošle správu, ktorá nie je urgentná, ignorujte ho. (Internet však nemusí zostať nepoužitý - ako podmaz si môžete pustiť niektoré z internetových rádií.)

5. Vyhľadávajte efektívne! Aby ste sa nemuseli preklikávať stovkami nepotrebných linkov, zvoľte vyhľadávané frázy tak, aby čo najviac zodpovedali požiadavkám. Používajte operátory +, -, úvodzovky a kľúčové výrazy. Výrazom "free download" napríklad vyhľadáte iba tie weby, na ktorých sa tieto dve slovíčka nachádzajú v presne definovanom poradí vo fráze, na rozdiel od free download, ktorý vám vráti milióny webov obsahujúcich obe slová v ľubovoľnom kontexte. Ak takéto skrátené zápisy neovládate, používajte vo vyhľadávači voľbu rozšírené vyhľadávanie, kde kritériá vypíšete do okienok.

6. Vždy, keď pri vyhľadávaní objavíte čosi zaujímavé, nezabudnite si adresu (URL) poznačiť aj s popisom do zberného dokumentu, alebo ju zaraďte medzi obľúbené položky, aby ste informáciu nabudúce našli už bez hľadania. Rovnako efektívne je uložiť si konkrétnu stránku na pevný disk, alebo si ju exportovať do PDF formátu pomocou virtuálnej tlačiarne operačného systému. Softvéry pre prehľadávanie desktopu vám rýchlo pomôžu pri identifikácii správneho dokumentu.

7. Spúšťajte aktualizáciu operačného systému, antivírusového programu a softvérového vybavenia vtedy, ak nie ste nútení s internetovým pripojením pracovať. Využijete tak prestoje v jeho používaní a zabezpečíte si pre svoju prácu plnú rýchlosť a odozvu. Ak vám rýchlosť pripojenia nestačí, urýchlite si prístup k internetu zväčšením vyrovnávacej pamäte prehliadača, filtrovaním reklamných bannerov či úplným zakázaním zobrazovania grafiky.

8. Prezeranie webov vám urýchli aj internetový prehliadač, ktorý podporuje otváranie stránok v záložkách (napr. Firefox, Maxton). Možnosť otvárania stránok na záložkách vás však bude motivovať k tomu, aby ste klikali na každý odkaz. Účelom záložiek však má byť najmä sťahovanie nasledujúcej stránky ešte počas čítania predchádzajúcej. Rovnako dobre, avšak menej prehľadne, to umožní i otváranie stránok v novom okne.

9. Ak narazíte na články, ktoré by boli zaujímavé i pre vašu rodinu, nečítajte ich na počítači, ale vytlačte si ich. Informácie z dokumentov typu "1000 rád pre chovateľov domácich zvierat" alebo "200 zaručených spôsobov ako zarobiť peniaze" vám lepšie utkvejú v pamäti, keď si ich prečítate v pokoji spolu s dennou tlačou či v pohodlí pri televíznej obrazovke.

10. Nepoužívajte internetový prehliadač na vyplnenie voľných chvíľok či spestrenie času medzi dvoma úlohami. Namiesto "bezduchého surfovania" si radšej zacvičte, aby netrpela vaša chrbtica, prejdite sa po miestnosti alebo sa pozerajte von oknom. Robte všetko pre to, aby sa internet nestal rovnakým zlozvykom ako cigarety. Ak sa nedarí, nezostáva nič iné, iba absolvovať odvykaciu kúru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu