SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Peter Polakovič: internet si ma k sebe pripútal

Prvýkrát sa pripojil na internet v roku 2001 a nevedel o ňom takmer nič. O dva roky ho odborná komisia nominovala na slovenskú IT osobnosť roka. To už po mnohých bitkách proti internetovému monopolu Petra Polakoviča poznala celá internetová komunita; ...

Peter Polakovič. FOTO PRE SME - MARTINA ŽUFFOVÁ

Prvýkrát sa pripojil na internet v roku 2001 a nevedel o ňom takmer nič. O dva roky ho odborná komisia nominovala na slovenskú IT osobnosť roka. To už po mnohých bitkách proti internetovému monopolu Petra Polakoviča poznala celá internetová komunita; mnohí ešte i dnes tvrdia, že práve jemu vďačíme za lacnejší a prístupnejší internet.

Sadám si za stôl s jednou z najvýraznejších postáv slovenského internetu v posledných rokoch. Dlhý rozhovor pretína raz čašník, ktorý prináša ďalšiu minerálku, inokedy mobil. Keď si Peter odpíja z pohára, trasie sa mu ruka. Ubezpečuje nás, že je to v podobných situáciách normálne. Trpí ojedinelým Guilan-Barrého syndrómom, ktorý mu okrem iného v posledných rokoch často bránil venovať sa práci vo svojom združení. Pred nami sedí vyrovnaný a rozhľadený človek. Dvakrát sa nadýchne a začína rozprávať príbeh posledných rokov.

"Môj kamarát z gymnázia nemal internet, a tak v roku 2001 za mnou občas prišiel s disketou: pošli toto Jurajovi Bystrickému," spomína Polakovič na prvé kontakty s človekom, s ktorým neskôr vybudoval najväčšiu protestnú iniciatívu týkajúcu sa internetu v našich dejinách. V tom čase obaja surfovali cez dial-up. "Musel som dlho čakať, kým ma to pripojí, dlho trvalo, kým sa načítali stránky. Silne to odrádzalo od hľadania informácií," hovorí Peter.

Keď koncom roka Slovenské telekomunikácie oznámili, že plánujú vytáčaný internet ešte o tretinu zdražiť, obaja sa rozhodli, že nemôžu ostať ticho. "Napísali sme pár článkov, Juraj urobil webstránku. Potom nám napadlo, že by bola dobrá nejaká internetová petícia - dali sme dokopy jej základné body, vybudovali registračný formulár a protest bol na internete."

"Výsledky sme neočakávali"

Polakovič čoskoro prišiel na to, že ho baví komunikácia s médiami. Posielal im tlačové správy, informoval o nepriaznivej situácii pre bežného zákazníka. "Za pár týždňov sme prišli na to, že nastolenie tejto témy bolo niečím, čo sa ešte nahlas nepovedalo a že náš protest prišiel v správnom čase." Napriek tomu bolo pre dvojicu nadšencov nepredstaviteľné, že by mohli niečo na situácii zmeniť. "Mal som vtedy devätnásť rokov, Juraj osemnásť; neočakávali sme teda od toho žiaden konkrétny výsledok. Povedali sme si - toto je zlé, vymysleli sme formu a začali propagovať zlacnenie internetu."

Médiá si v januári 2002 začali výrazne všímať protesty proti monopolu Slovenských telekomunikácií, čoskoro sa verejne otvorila téma posilnenia právomoci regulátora. Vo februári zvolal Polakovič tlačovú konferenciu. "Urobili sme to veľmi neprofesionálne, pripravili sme strašne veľa tém, novinári tomu potom ani príliš nerozumeli, ale boli sme v Slovenskej televízii..."

Slovenské telekomunikácie stále mlčali. "Povedali si, že na tých študentov nebudú reagovať, ale uškodili sami sebe. Dodatočne som sa dozvedel, že agentúra pracujúca pre ST niekoľko mesiacov intenzívne na vedenie tlačila, aby vydalo oficiálne stanovisko, ale vtedy boli akékoľvek výstupy úplne zablokované."

Mlčaním prešiel dominantný poskytovateľ internetu celú jar i leto. Mladí študenti z Bystro.sk sa medzitým transformovali na občianske združenie Internet pre všetkých (IPV). A potom prišla jeseň a na Slovensku sa začalo zvolebnievať.

Dial-up konečne zlacňuje

"Bolo pred voľbami, takže ST museli urobiť nejaký politický krok, pretože to bola opäť populárna predvolebná téma," myslí si Polakovič. Zákulisné zdroje mu najskôr avizovali, že presunutie zdraženia internetu z júla na august bolo prvým vážnejším ústupkom verejnej mienke. Potom ako prvý na Slovensku zverejnil správu o zavedení "internetových modulov", ktoré majú zlacniť internet pre častejších dial-upistov.

"Keď prišli tieto moduly, ST sme pochválili, ale zároveň sme boli aj trošku sklamaní, lebo všetky naše aktivity smerovali k ráznejším zmenám - paušálu, ktorý naozaj sprístupní internet širším masám. Boli sme radi, ale nebolo to úplne stopercentné. A bolo tiež našou povinnosťou upozorniť, že je to lacnejšie až po nejakej 29. minúte," spomína Polakovič.

Začala sa nová etapa vo vzťahoch Internetu pre všetkých so Slovenskými telekomunikáciami, ktoré prvýkrát v tlačovej správe priznali, že proti nim existuje vlna odporu - nazvali ju prospechárskou a založenou na tichej podpore niektorých poskytovateľov mikrovlnného pripojenia. Spoločnosť tak naznačovala, že Polakovič spolupracuje so Slovanetom. IPV a Telecom si v nasledujúcich dňoch vymieňali ďalšie urážlivé tlačové správy.

"Zavolal nám viceprezident pre komunikáciu, myslím, že hovoril aj o nejakej žalobe, potom sa to ešte zopakovalo a prvýkrát sme sa stretli." Kvôli Polakovičovmu zdravotnému stavu nebolo možné uskutočniť stretnutie v Bratislave, keď však prišiel viceprezident Telecomu do Trenčína, bolo jasné, že hlavným cieľom firmy je uhladiť spory s neutíchajúcou opozíciou. O pár dní Polakoviča požiadalo tlačové oddelenie o odobrenie správy, v ktorej obe inštitúcie informujú, že ich spory sú minulosťou.

Internet pre všetkých mal na konci roka 2002 dvadsať členov, navzájom sa poznali a vytvárali sa medzi nimi priateľstvá. Protest presunuli na stránku Inet.sk, kde zároveň rozbehli spravodajský server o informačných technológiách. Čoskoro prišli inzerenti a zruinované rozpočty členov sa aspoň trochu pozviechali.

Svitá na lepšie časy

Hlavný cieľ Internetu pre všetkých sa naplnil, až keď na Slovensko prišli nové internetové technológie. "Už nám bolo trochu jasné, že dial-up nepôjde cenovo príliš dole, preto sme stále bili na nové technológie." Nakoniec v júni 2003 ADSL konečne prišlo a postupne sa začalo rozširovať do všetkých dôležitých miest. IPV sa spočiatku sústreďoval na kritiku vysokých cien, ale jeho aktivity postupne upadali.

"Je to aj trochu prirodzené. Rok 2002 bol dosť vyčerpávajúci, bolo tam veľa návrhov na žaloby a ostrá komunikácia. Nie vždy sme to zvládali," hovorí Polakovič. Začali sa ozývať prvé kritické hlasy - prečo nič nerobíte? "Objektívne sme to už nezvládali časovo a nebolo už ani chuti," vysvetľuje šéf IPV.

Združenie sa začalo sústredovať na spravodajstvo v rámci vlastného internetového servera, poskytovať recenzie rôznych možností pripojenia na internet. V roku 2004 pribudli ďalšie možnosti výhodnejšieho internetu ako paušály na dial-up, mobilné technológie (GPRS, EDGE) a postupne sa rozširuje ADSL.

"Veľké rezervy sú v súčasnosti najmä podpore vlády pre informatizáciu - zdá sa, že je pre ňu jednou z posledných priorít. Stále proklamuje, že je to dôležité, ale realita je iná," konštatuje Polakovič.

Peter Polakovič dnes

Odborná verejnosť v roku 2003 Polakovičovu snahu o lacnejší internet ocenila, keď ho nominovala na IT osobnosť roka. "Nominácia ma prekvapila, lebo ocitnúť sa medzi tromi vysokoškolskými profesormi a šéfom HP, to je skutočný úspech." Polakovič nakoniec nevyhral.

Dnes už to nie je a ani nemôže byť ten bojovný človek, ktorý v roku 2002 dával vyjadrenia médiám a reagoval na ostré tlačové správy. Sám priznáva, že sa dosť vyčerpal. Veľa sily mu uberá i jeho choroba. "Keď na mňa príde únava, celé poobedie nič neurobím," vraví. V roku 2004 si založil internetovú spoločnosť a v súčasnosti sa aj ako invalidný dôchodca aktívne venuje internetovému marketingu.

"Odkedy som si v roku 2001 urobil svoju internetovú stránku, vidím, že sa vždy nájde niekto, komu internet pomôže. Pomohol mne, keď som bol chorý a len vďaka internetu som našiel informácie o možnom liečení. To ma k nemu pripútalo a drží ma to dodnes. To je ten pozitívny duch tohto média. Keď ho bude mať k dispozícii každý, bude to len a len dobre."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu