SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Sto technologických hračiek

Prenosný počítač Apple Power-book 100 z roku 1991 bol vyhlásený za najlepšiu "technologickú hračku" všetkých čias. Zoznam stovky najpozoruhodnejších technológií zostavil a zverejnil americký časopis Mobile PC.

Notebook od Apple si prvenstvo vo svete vyslúžil viacerými inováciami, ktoré vďaka nemu nájdeme aj v dnešných notebookoch. Jeho dizajnéri napríklad prvýkrát posunuli klávesnicu bližšie k obrazovke notebooku, a tak vytvorili priestor na opretie rúk aj umiestnenie trackballu - náhrady myši. PowerBook krátko po svojom uvedení ovládol 40 percent trhu s notebookmi a odštartoval éru nadvlády prenosných počítačov.

Za druhý najpozoruhodnejší vynález zostavovatelia považujú diaľkový ovládač k televízoru od firmy Zenith, ktorý sa začal v Amerike predávať v roku 1956. Dovtedajšie diaľkové ovládače boli s televízorom spojené jednoducho káblom, prípadne išlo o jednoduché baterky, ktorými bolo treba zasvietiť do správneho rohu televízora podľa toho, či ste chceli prepnúť na vyšší alebo nižší kanál. Zenith ako prvý na prenos signálu do televízora použil ultrazvuk (tento systém sa používal až do 80. rokov, keď ho nahradili infračervené signály), vďaka čomu sa diaľkové ovládače neskôr stali samozrejmou súčasťou televíznych prijímačov a pevným základom "papučovej kultúry".

Malú kultúrnu revolúciu priniesol aj bronzový kandidát v zozname - prvý walkman, ktorý vymyslela firma Sony v roku 1979. Vďaka nápadu troch zakladateľov firmy sa hudba prvýkrát dostala z koncertných siení a obývačiek na ulicu - obrovský úspech prvého kazetového prehrávača inšpiroval stovky nasledovníkov vrátane dnešných populárnych prenosných diskmanov či MP3 prehrávačov.

Do prvej päťky najzaujímavejších hračiek sa dostali ešte mobilný telefón Motorola Startac z roku 1996 (prvý miniatúrny mobil, ktorý sa zmestil do vrecka) a tiež prvý mechanický predchodca dnešnej počítačovej myši z roku 1970.

Najstaršou "cool technológiou", ktorá sa dostala do zoznamu, je abakus, jednoduché drevené počítadlo, ktoré vynašli starí Rimania v druhom storočí nášho letopoču. Prvý telefón z roku 1876 sa umiestnil na 23. mieste, v zozname možno nájsť napríklad aj chronometer umožňujúci námorníkom zistiť svoju presnú polohu, vynájdený v roku 1761.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.