SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Prvý súboj proti čipom aktivisti vyhrali

Prvý veľký americký experiment so sledovaním pohybu študentov na diaľku sa skončil fiaskom. Siedmaci a ôsmaci na základnej škole v kalifornskom meste Sutter boli od januára ako prví študenti v Spojených štátoch povinní nosiť na krku špeciálne visačky, ..

foto

Prvý veľký americký experiment so sledovaním pohybu študentov na diaľku sa skončil fiaskom. Siedmaci a ôsmaci na základnej škole v kalifornskom meste Sutter boli od januára ako prví študenti v Spojených štátoch povinní nosiť na krku špeciálne visačky, ktoré okrem ich mena, ročníka a fotografie obsahovali aj počítačový čip a miniatúrnu anténu. Brána školy, učebne a dokonca i toalety boli vybavené čítačkami, ktoré zachytávali unikátne 15-miestne čísla žiakov prechádzajúcich okolo. Učitelia vďaka tomu mali neustály prehľad o tom, či sa študenti nachádzajú na mieste, kde by práve mali byť - napríklad na príslušnej hodine.

Systém pre identifikáciu žiakov škole zdarma dodala miestna firma InCom a poslúžiť mal okrem sledovania dochádzky žiakov aj ako prevencia proti vandalizmu. Učiteľom totiž umožňoval pomocou vreckového počítača napríklad spätne zistiť, kto sa nachádzal na toaletách v čase, keď na nich pribudol neslušný nápis na stene. Okrem toho malo sledovanie aj "zvýšiť bezpečnosť samotných študentov", tvrdí škola. Plánovalo sa aj prepojenie s ďalšími systémami, takže by visačkou zavesenou na krku bolo možné napríklad aj zaplatiť za obed v školskej jedálni, napísala agentúra AP.

Škola však zavedenie "elektronického značkovania" študentov vôbec neprebrala s ich rodičmi a študentov, ktorí visačky odmietli, začala postihovať za porušenie školského poriadku. Okamžite sa tak zdvihla vlna protestov rodičov proti sledovaniu ich detí. "Snažíme sa vychovávať ich k zodpovednosti, alebo im chceme povedať, že veriť nemajú nikomu, že budú neustále sledované a že sa vždy na nich niekto pozerá?" pýtal sa Michael Cantrall, jeden z rodičov.

Proti zavedeniu technológie do škôl sa vyslovilo aj niekoľko združení na ochranu ľudských práv. "Monitorovať deti rádiovými vysielačmi RFID znamená zaobchádzať s nimi ako s dobytkom alebo paletami tovaru," povedal pre agentúru AP Cedric Laurant z Centra pre elektronické súkromie (EPIC) pripomínajúc fakt, že rovnaká technológia sa zatiaľ používa len v poľnohospodárstve alebo vo veľkých supermarketoch na sledovanie pohybu tovaru. "Narúša sa tým ich ľudská dôstojnosť a právo na súkromie. Žiaden malý zisk v efektívnosti fungovania školy a bezpečnosti nemôže vyvážiť stratu dôstojnosti ľudí," vyhlásil.

"Žiadosť nosiť visačky vytvára v školách atmosféru podobnú väzniciam," zhrnula svoje výhrady Nicole Ozerová z Americkej únie pre občianske práva (ACLU).

Pod vplyvom negatívnej publicity sa firma InCom minulý týždeň sama rozhodla projekt zastaviť a zariadenia zo školy stiahnuť, hoci vedenie školy bolo odhodlané projekt pred rodičmi obhájiť a aj viacerí z nich sa vyslovili za pokračovanie experimentu.

Aktivisti preto očakávajú ďalšie pokusy o zavedenie technológie do amerických škôl. Systém totiž už úspešne funguje na viacerých japonských školách a o jeho prípadnom rozširovaní do ďalších častí sveta rozhodnú len rozličné názory ich obyvateľov na ideálne vyváženie práva na súkromie a bezpečnosť ich detí - Ameriku aj Európu debata na túto tému ešte len čaká.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 312 nových prípadov koronavírusu (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.

Nataša Holinová

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik