Bratislava 1. marca (TASR) - Internet prináša zmeny aj v oblasti informačnej bezpečnosti, broadbandové pripájanie vytvára totiž priestor aj pre počítačovú kriminalitu.
"Pripájaním malých firiem a domácností vzrastá počet slabo zabezpečených uzlov siete a vzniká tak potenciál pre kriminálnu činnosť," povedal Jozef Vyskoč na dnešnej odbornej konferencii SOFTECON 2005 venovanej novým trendom v informačných technológiách. "Historicky sa informačná bezpečnosť riešila predovšetkým vo veľkých organizáciách, v ktorých sa bezpečnosti systémov venujú počítačoví špecialisti. V malých firmách a domácnostiach to tak nie je, ich systémy sú slabšie chránené a je jednoduchšie dostať sa do nich," dodal Vyskoč. Hacker takto nemusí získavať iba prístup k súkromným informáciám a dokumentom, ale môže využívať napadnuté počítače aj na útoky voči iným subjektom, či ukladať na cudzie počítače rôzne nežiaduce dáta.
Ako ďalej Vyskoč uviedol pre TASR, štátne orgány v SR pristupujú k informačnej bezpečnosti dosť formálne. Slovensko má síce vypracovanú stratégiu informatizácie spoločnosti, ktorá sa venuje i bezpečnosti, no podľa Vyskoča obsahuje niekoľko rokov staré materiály prebrané zo zahraničia a doplnené o všeobecné frázy. "Štátne orgány sa nezameriavajú na vytváranie podmienok pre informačnú bezpečnosť, napríklad vo forme cielenej osvetovej kampane práve pre malé firmy a domácnosti. Tejto kategórii nešpecialistov by mali byť poskytnuté aspoň základné informácie o počítačovej bezpečnosti, ako aj informácie, na koho sa majú obrátiť v prípade problémov s ňou," vysvetlil Vyskoč.
SOFTECON 2005, ktorý sa konal v Bratislave, bol už tretí ročník odbornej konferencie zameranej na oblasť informačných technológií. Jej cieľom je priblížiť odbornej verejnosti aktuálny stav vo viacerých kľúčových oblastiach informačných technológií a informovať o aktuálnych témach, trendoch a víziách.