Logitech Corldess Desktop LX700

Zdá sa vám, že je vaša klávesnica a myš už dostatočne opotrebovaná na to, aby ste svoj počítač vybavili novým komfortom pri práci s ním? Zavadzajú vám všetky káble na stole, ktoré prekážajú vždy práve tam, kde ich netreba? Skúste sa rozhliadnuť po bezdrôt

ovom stolnom sete, ktorý vyrieši váš problém. Dnes sa pozrieme na jeden zo zaujímavých modelov dostupných na našom trhu.


FOTO – MILAN GIGEL

Nie je jednoduché nájsť jednoznačnú odpoveď na to, ako by mala pohodlná klávesnica a myš vyzerať. Isté však je, že za svojimi počítačmi trávime čoraz viac času, takže by sme mali venovať pozornosť svojim pocitom z práce. Ak nás bolia oči, je najvyšši čas zamyslieť sa nad umiestnením, či technológiou svojho monitora. Ak máte unavené ruky, zápästia či šľachy, alebo máte nedorkvenú ruku v ktorej kŕčovito celý deň zvierate myš nevhodného tvaru, mali by ste venovať pozornosť tomu, čím vkladáte do svojho počítača informácie. Málokto si uvedomuje, že výmenou klávesnice a myši vymeníte takmer všetko, čím komunikujete s počítačom a z výsledku máte pocit ako z nového počítača. Niekedy stačí málo a zmena je citeľná vo všetkých ohľadoch. Dnešné klávesnice vyzerajú zaručene inak ako tie, na ktoré sme boli zvyknutí pred dvoma rokmi.


FOTO – MILAN GIGEL

Stolný set Logitech Corldess Desktop LX700 kombinuje v jedinom balení bezdrôtovú komunikačnú jednotku kombinovanú s nabíjačkou, ergonomickú myš a klávesnicu, ktorá je vybavená nielen multimediálnymi funkciami a tlačidlami pre rýchly prístup k funkciám, alebo aj s môžnosťami nastavenia sklonu a podopretia zápästí pre skutočné pohodlie. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na softvérovú výbavu, ktorá zabezpečuje vhodnú integráciu do operačných systémov MS Windows.

Klávesnica pôsobí už na prvý pohľad robustným dojmom a vďaka elegantným krivkám a konzervatívnemu dizajnu v tmavých farbách pôsobí dojmom, že je väčšia a hrubšia ako v skutočnosti. Konštruktéri volili kombináciu dvoch rôznych povrchových úprav plastu tak, aby dodali klávesnici svieži podtón reprezentatívnej kancelárie a moderných ovládacích prvkov. Namiesto rovných plôch sú vo všetkých hlavných častiach funkčné ergonomické zaoblenia, ktoré dodajú príjemný pocit pri používaní nielen na pracovnom stole, ale vďaka bezdrôtovej komunikácií i na kolenách v pohovke, kde ju môžete použiť na diaľkové ovládanie multimediálneho PC. Ak máte dostatočne veľký pracovný stôl a potrpíte si na písanie s opretými zápästiami (to platí i pre všetkých používaľov notebookov) máte možnosť využiť odnímateľnú opierku tak, ako je už zvykom.


FOTO – MILAN GIGEL

K pracovnému pohodliu prispieva i možnosť zmeny uhlového nastavenia klávesnice. Keďže každý z nás má pracovný stôl v inej výške, jeho fyzické proporcie sa líšia o ideálu a nie každá stolička má polohovateľnú výšku, dôležité je i to, aby sa dal meniť sklon klávesnice. V tomto prípade prichádzajú na pomoc vyklápateľné nožičky s pevnou aretáciou jedinej vysunutej polohy. Toho, že sa "samy od seba" zaklapnú sa báť nemusíte.


FOTO – MILAN GIGEL

Napájanie klávesnice zabezpečuje dvojica alkalických článkov formátu AA. Tie poskytnú niekoľkomesačnú prevádzku klávesnice bez toho, aby vás obťažovali potrebou neustálej výmeny. V rámci systému správy napájania klávesnica automaticky rozozná kedy je vypnutý počítač a zníži svoju spotrebu iba na sledovanie signálu pre svoju aktiváciu a počas používania automaticky upadá do rôznych šetriacich režimov. V prostredí s vysokou koncentráciou zariadení Logitech budete musieť pre párovanie použiť červené jasne viditeľné tlačidlo. Nad postupom si však hlavu lámať nemusíte - návod je jasne graficky spracovaný práve tam, kde ho potrebujete.


FOTO – MILAN GIGEL

V centrálnej časti klávesnice sa pri jej chrbte nachádza multimediálna sada tlačidiel a ovládacích prvkov, ktorá je úzko prepojená z multimediálnym prehrávačom Windows Media Player a ostatnými prehrávačmi tretích strán, ktoré využívajú systémové ovládacie prvky pre posun medzi skladbami a navigáciu pri prehrávaní. Rotáciou kolieska je možné pohodlne nastavovať hlasitosť zvuku pre všetky aplikácie operačného systému alebo stlačením tlačidla zvuk úplne umlčať. Nechýba ani možnosť záznamu zvuku, či otvorenie priečinku s multimédiami. I keď by bola klávesnica pomerne veľkým diaľkovým ovládačom, jednoducho si dokážete predstaviť, že by slúžila pre ovládanie multimediálneho PC v obývačke digitálnej domácnosti.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak ste si zvykli na zmenu veľkosti zobrazenia v kancelárskych dokumentoch alebo grafických programoch, komplikovanejšiu kombináciu CTRL+rolovanie kolieska nahradíte za kolískový ovládač funkcie Zoom, ktorý vám s rôznymi krokovaniami otvorí cestu pre riadenie zobrazenia. Ide o pohodlný spôsob ovládania hlavne pre aplikácie s textovým vstupom dát. Ak ste doposiaľ funkciu ZOOM nepoužívali, určite si na ňu rýchlo zvyknete a zistíte že je produktívna.


FOTO – MILAN GIGEL

Druhým dôležitým elementom v rovnakej časti klávesnice je rolovací valec, ktorý časom prešiel intenzívnym vývojom a mechanickými modifikáciami. Dnes ide o ovládací prvok pre štvorsmerný posun so znateľným krokovaním, ktorý badateľným mechanickým odporom upozorní používateľa na to, že uskutočnil ďalší krok. Nechýba ani podpora rýchleho prepínania medzi spustenými aplikáciami (poznajú ju tí, čo majú na myši toto tlačidlo), či možnosť rýchleho uzavretia okna.


FOTO – MILAN GIGEL

Ľavý horný roh slúži pre prístup k najpoužívanejším priečinkom vyhradených pre multimédiá. Keďže mnohí používatelia ukladajú súbory tohto typu na svojom disku úplne kdesi inde, je možné že pre ich účelnosť budete musieť využiť zápis do systémových registrov, aby sa vám priečinky otvorili presne tam, kde chcete. To isté platí i pre dokumenty. Všimnúť si treba i F-klávesy, ktoré sú užšie ako je zvykom, a ich funkcionalita je kombinovaná s priamym prístupom k najpoužívanejším úlohám v kancelárskom balíku MS Office. Nenechajte sa však oklamať predošlými klávesnicami, ktoré vždy namiesto Fx ponúkli práve tieto funkcie. Klávesnica si posledné nastavenie preraďovača pamätá a tak vám prácu nechcená funkcionalita nebude znepríjemňovať.


FOTO – MILAN GIGEL

Funkčné tlačidlá sú prehľadne označené alternatívnou úlohou, ktorú plnia. Pomocou dodávaného softvéru možno pri štvorici z nich nastaviť používateľsky pridelenú úlohu, ktorá vám pomôže pri automatizácii pracovných úloh. Dostupné sú i riadiace tlačidlá vrátane gombíka F-Mode na prepínanie mezdi funkčným a F- režimom prevádzky. Ak ste však v tabuľkovom procesore používali funkciu scroll-lock pre uzamknutie tabuľky pre jej posun ako celok, prepínanie tohto stavu bude komplikovanejšie.


FOTO – MILAN GIGEL

Ani pravá vrchná časť klávesnice nezostala bez automatizácie práce. Je vyhradená pre elektronickú komunikáciu, a to konkrétne pre rýchly prístup ku klientovi elektronickej pošty, spustenie IM komunikátora MSN Messenger, zmenu stavu jeho prihlásenia (pohodlne si stlačením tlačidla nastavíte že ste mimo), či aktivovanie webkamery pre obrazovú komunikáciu. Nad numerickým blokom je praktické tlačidlo pre spustenie programu Kalkulačka ktorý je súčasťou OS a zapustené tlačidlo pre uvedenie PC do úsporného energetického režimu.


FOTO – MILAN GIGEL

Druhou súčasťou stolného setu je myš, ktorá je rovnako ako klávesnica určená hlavne tam, kde sa vyžaduje rozšírená funkcionalita pri ovládaní. Už prvý poľad na vrchnú stranu napovedá, že konštruktéri siahli po takmer symetrickom dizajne s objemnejším telom, ktoré vyplní celú dlaň a zabezpečí veľkú a pevnú styčnú pochu s rukou. Rolovacie koliesko pochádza s najnovšej generácie s krokovaním a možnosťou náklonu do oboch bočných strán. Pravé a ľavé tlačidlo majú jemný chod so znateľným vzopnutím, obe postavené na mikrospínačovej báze. Ich účinná plocha je pomerne veľká, takže nezáleží príliš na tom, aké veľké prsty máte. Doplnkové centrálne tlačidlo slúži na rýchle prepínanie aplikácií - ak pracujete v danom momente s myšou, nemusíte zdvíhať ruku ku klávesnici.


FOTO – MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza výkroj pre palec, ktorý je vybavený dvojicou aktívnych tlačidiel s funkciami BACK a FORWARD. Ide o pomerne zaužívaný štandard, ktorý podporujú takmer všetky súčasné internetové prehliadače.


FOTO – MILAN GIGEL

Ľavá strana poskytuje priestor pre uloženie prstenníka a malíčka. Práve z tohto pohľadu je možné dobre vidieť až trojicu rôznych povrchových úprav, ktoré dodávajú krivkám myši dostatočnú dizajnovú jemnosť, ktorá sa pri tejto triede zariadení očakáva. Detailnosť vypracovania a kvalitné povrchy sú už samozrejmosťou.


FOTO – MILAN GIGEL

Na spodnej časti tela sa nachádzajú silikónové nožičky pre jemný posun bez zadrhávania na všetkých povrchoch, pričom snímanie zabezpečuje LED optický senzor s asférickou optikou, ktorá je zárukou vysokého rozlíšenia snímača nielen v jeho strede, ale i na jeho okrajoch. Dvojica pozlátených nabíjacích kontaktov prezrádza, že o nabíjanie nebude núdza - to zabezpečí stolná komunikačná jednotka.


FOTO – MILAN GIGEL

Pre napájanie myši zvolil výrobca dvojicu akumulátorov NiMH formátu AA zalisovaných do plastového rámu. Ten po vložení zatlačí vypínač v batériovom priestore aby systém zistil, či ste vložili nabíjateľné akumulátory, alebo alkalické monočlánky - iba jedny z nich je možné dobíjať. Náhrada za alternatívne spôsoby napájania je teda jednoduchou hračkou a nehrozí závislosť na spotrebnom materiále výrobcu.


FOTO – MILAN GIGEL

Komunikačná základňa sa k PC pripája prostredníctvom USB kábla, alebo pomocou redukcie dvojicou konektorov PS/2. Tá zabezpečuje nielen výmenu rádiových signálov s klávesnicou a myšou, ale i pomocou LEDiek pre zobrazovanie stavu preraďovačov klávesnice a nabíjanie myši.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak sa myš naučíte po ukončení praovného dňa ukladať do stojana, nestane sa, že by ste zostali bez energie. Na druhej strane nemusíte myš hľadať pod hŕbou dokumentov, ktoré sa ako na magnet vždy dostanú na pracovný stôl.


FOTO – MILAN GIGEL

Napájanie je pre zabudovanú nabíjačku zabezpečené externým napájacím adaptérom. Ten však pre funkcionalitu nie je nutnosťou - napájanie komunikačných obvodov zabezpečuje priamo USB port. Kompletnú trojicu káblov tak budete môcť ukryť za PC. Dosah komunikačnej jednotky sa v závislosti na nabití akumulátorov pohybuje na hranici 8 metrov.


FOTO – MILAN GIGEL

Inštalácia systému je vďaka prehľadnému softvéru, ktorý je súčasťou dodávky, jednoduchá a v prípade súčasných BIOSov podporujúcich USB klávesnicu pre DOS pracuje všetko bez obmedzení. Pracovné pohodlie používateľa zodpovedá vyššej triede tohto zariadenia. Automatizácia práce na pracovisku sa dostaví s osvojením si klávesových skratiek, ktoré sú optimalizované pre kanceláriu a multimédiá. Ak sa vám zdá, že vás možnosti tohto setu oslovili, možno nastal ten pravý čas, aby ste sa pustili do hľadania nových vstupných periférií pre vaše PC.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Do mobilu pozeráme čoraz viac. V Brazílii aj päť hodín denne

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 509
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 095
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 175
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 298
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 097
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 655
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 275
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 102
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 789
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 813