PRVÁ RECENZIA NA SLOVENSKU!

Veľká recenzia Samsungu SGH-D500: momentálne najlepší mobil od Samsungu

Keď Samsung minulý rok uviedol manažérsky slider D410, ukázal cestu, ako sa robia štýlové telefóny pre náročných používateľov. Telefónu však chýbalo to najdôležitejšie ...

Keď Samsung minulý rok uviedol manažérsky slider D410, ukázal cestu, ako sa robia štýlové telefóny pre náročných používateľov. Telefónu však chýbalo to najdôležitejšie: Bluetooth, bez ktorého sa dnes už žiaden manažérsky telefón nezaobíde.
Samsung sa teda poučil a na trh momentálne prichádza model SGH-D500. Od prvej chvíle sme si tento telefón zamilovali. Prečo? Čítajte :)

Dizajn a klávesnica
Pravdupovediac, od Samsungu sa tak skoro nejakého dizajnového prekvapenia nedočkáme. Zatiaľ čo ostatní výrobcovia s Nokiou na čele celý rok 2004 experimentovali s tvarmi i použitými materiálmi, Samsung si drží jednotvárny dizajn, ktorý spoznáte aj o polnoci. Ťažko tento dizajn objektívne hodnotiť, Samsung má rovnako ako iné značky svojich priaznivcov, aj odporcov. Model D500 sa bude dodávať v čiernej a striebornej farbe, my sme testovali čierny.
D500 je slider – teda telefón s vysúvacou klávesnicou. Zatiaľ čo D410 mala fotoaparát na otočnom kĺbe umiestnený vo vrchnej časti telefónu, v D500 je schovaný za zadným krytom pod displejom, takže sa ukáže až po vysunutí klávesnice.
Na prednej strane je nad displejom len pochrómovaný kryt reproduktora, pod ním je zas skupina funkčných tlačidiel. Ako v každom Samsungu, ani v D500 nechýba päťsmerové ovládacie tlačidlo obkolesené do polkruhu dvomi funkčnými klávesmi, dvomi klávesmi na zodvihnutie a ukončenie hovoru a jedným tlačidlo „C“.
Na pravom boku je šikovne zakrytý konektor na slúchadlá alebo handsfree a tlačidlo na aktiváciu fotoaparátu.
Na ľavej strane je tlačidlo na reguláciu hlasitosti a infraport.
Navrchu je len otvor na šnúrku, v spodnej časti je zas len konektor na pripojenie nabíjačky/príslušenstva.
Na zadnej strane je len vlisovaný názov výrobcu, po otvorení telefónu sa vo vrchnej časti vysunie objektív, zrkadielko a LED diódka (blesk).
Nad funkčnými klávesmi, tesne pod displejom je pogumovaný vystúpený prúžok, ktorý uľahčuje protipohyb klávesnice pri vysúvaní.
Po vysunutí spodnej časti môžete používať klávesnicu. Tvorila by jeden ucelený blok, ak by ju nerozdelil oválny stĺpec stredných kláves.
Klávesy sú zapustené do povrchu spodnej časti telefónu, sú príjemne veľké a majú výbornú odozvu na stlačenie. Výrobca ich podsvietil ľadovobielym svetlom.

Displej
Nič sa nezmenilo, Samsung si ešte stále drží pozíciu výrobcu s najlepšími displejmi na trhu. Model SGH-D500 má opäť veľmi kvalitný ostrý displej zobrazujúci 262000 živých farieb. Displej sa už na prvý pohľad kvalitou odlišuje od konkurenčných mobilných telefónov. Je výborne podsvietený, dobre viditeľný v tme, horšie už na slnku, no to je aktuálny problém všetkých farebných TFT displejov na trhu.
Rozlíšenie displeja ostáva na slušnej úrovni 176 x 220 bodov.

Ovládanie
Samsung s modelom D500 prináša nové menu a nový spôsob ovládania, ktorý sa konečne odpútal od predchádzajúceho nepraktického riešenia.
Ústredným ovládacím prvkom je masívne päťsmerové tlačidlo s potvrdzovacím samostatným tlačidielkom uprostred. Áno, čítate správne :) Samsung konečne vyhradil stredné tlačidlo na potvrdenie voľby a nie na spustenie internetového prehliadača, ako to bolo vo všetkých starších modeloch.
Funkčné klávesy sú pomerne veľké, no dizajnéri ich umiestnili v spodnej časti krytu tesne vedľa seba, takže niekedy treba pozornejšie sledovať, čo človek stláča, hlavne ak má veľké prsty.

Menu telefónu
Samsung SGH-D500 je prvý telefón patriaci do rodiny s novým používateľským menu. Samsung toho síce na prvý pohľad príliš veľa nezmenil, no pri podrobnejšom pohľade možno nájsť množstvo praktických zlepšení.

Menu tvorí 9 ikoniek: záznamy o hovoroch, telefónny zoznam, aplikácie, funbox, správy, prehliadač, organizátor, fotoaparát a nastavenia. Grafické prostredie patrí k najprepracovanejším, aké v mobiloch existujú, Samsung si trvale drží vysoký štandard.
Každý Samsung má pravú kontextovú klávesu vyhradenú na vstup do kontaktov – inak to nie je ani v D500, no s tým rozdielom, že stlačením klávesy sa kontakty priamo vyhľadávajú. Ďalšie funkcie na prácu s kontaktmi nájdete až priamo v menu telefónu.
Samotné menu prešlo veľmi výraznou zmenou – vývojári konečne ovládanie a logiku zladili s konkurenciou a D500 sa tak logicky už v ničom neodlišuje. Treba hneď podotknúť, že realizované zmeny podstatne zlepšili ovládanie.
Ak si vyberiete položku menu, aj naďalej sa submenu zobrazuje v textovej podobe v očíslovaných riadkoch pod sebou. Zároveň Samsung ponechal aj praktické náhľady, ktoré sa otvárajú v bublinkách pri nájazde kurzorom na položku.
Novinka je zas vertikálne ovládanie – pri pohybe päťsmerovým tlačidlom vľavo alebo vpravo posuniete celý obsah menu o jednu položku – je to jednoduché, rýchle a veľmi praktické, pretože sa netreba vracať do hlavnej ponuky.
Medzi novinky možno zaradiť aj pop-up okná s ďalšou ponukou pri vybranej funkcii a interaktívne okienka s horizontálnym výberom parametru.
Aj keď sme testovali ešte len slovenskú betaverziu telefónu, musíme pochváliť pokroky pri preklade položiek.
Všetky novinky musíme znova a znova pochváliť – Samsung urobil v tomto prípade veľké pokroky a odstránil jednu z mála príčin, prečo boli telefóny tohto výrobcu doteraz kritizované.

Funkcie
Funkčná výbava modelu D500 je už tradične veľmi bohatá a konečne ju výrobca doplnil o podporu Bluetooth.

Telefónny zoznam
V telefóne je vyhradená pamäť na 1000 viacpoložkových kontaktov. Ku každému z nich zapíšete 8 položiek: meno, priezvisko, mobil, domáce číslo, kancelária, fax, poznámky, e-mail plus ku každému kontaktu možno uložiť obrázok volajúceho so špeciálnym zvonením a zaradiť ho do vybranej skupiny.
V telefóne si môžete nastaviť aj skratky pre rýchle vytáčanie a niekoľko ďalších dôležitých parametrov. Mobil tiež veľmi ochotne spolupracuje so SIM kartou a jej adresárom, Samsung ju zaradil na jednu úroveň s internou pamäťou.

Zoznam volaní
S číslami zaznamenanými pri realizovaných či zmeškaných hovoroch možno ďalej pracovať – dajú sa nakopírovať, uložiť a môžete na ne priamo odoslať SMS a MMS.

Správy
SMS, EMS, MMS a e-mail – to sú tri spôsoby komunikácie, ktoré D500 štandardne ponúka.
Pri písaní SMS je k dispozícii veľká voľná plocha s 8 riadkami. V stavovom riadku vidíte, koľko znakov ešte ostáva do konca správy, ale aj aktuálnu dĺžku spojených správ. Dohromady ich môžete spojiť až 12. Písať sa dá s diakritikou, aj bez a na svoje si prídu aj používatelia prediktívneho slovníka T9.
Musíme tiež upozorniť na funkciu, ktorú sme ešte inde nevideli: D500 umožňuje nastaviť 10 telefónnych čísiel, z ktorých vám už nikdy nepríde žiadna SMS správa. Je to ideálny nástroj pre tých, ktorí sa potrebujú zbaviť obťažujúcich SMS a používať pritom telefón aj naďalej v neobmedzenom režime.
Editor MMS je štandardný, novinkou je zväčšený podporovaný objem MMS 300 kB. Na Slovensku je to však zatiaľ nepoužiteľné, pretože taký veľký objem prenosu jednej MMS nepodporujú naši operátori vo svojej sieti.
E-mailový klient ponúka prehľadnú správu piatich účtov. Telefón podporuje POP3, SMTP a IMAP4. Práca so správami sa veľmi podobá práci na PC – k e-mailu môžete pripojiť podpis, poslať kópiu správy, určiť jej dôležitosť a pod. V prípade sťahovania správ môžete určiť, či chcete len hlavičky, alebo celé správy, pričom maximálna kapacita prílohy je obmedzená na 200 kB.
Aj v prípade e-mailov môžete nastaviť 10 adries, z ktorých odmietnete prijať správu.

Manažérske funkcie
Samsung aj tu urobil kus dobrej práce – úplne prekopal kalendár, ktorý už síce nie je taký graficky „premakaný“ ako v minulosti, ale pre zmenu je oveľa použiteľnejší v praxi.
Teraz už totiž môžete kalendár používať so zobrazením mesiaca, týždňa i samotných dní, ukladať do neho poznámky a používať ho aj ako pripomienkovač. Aj v tomto sa Samsung prispôsobil štandardu, ktorého sa držia konkurenčné európske firmy. V istých rysoch pripomína kalendár Samsungu kalendáre používané v sérii 65 od Siemensu.
Užívateľ má k dispozícii až 400 záznamov s maximálne 100 znakmi v jednom.
Ostatné manažérske funkcie sú štandardné: budík s bohatými možnosťami nastavenia, prevodník veličín, kalkulačka, stopky a svetový čas.
Nad priemer vyčnieva diktafón s efektným užívateľským prostredím, s ktorým môžete uskutočniť až hodinové nahrávky.

Multimédiá
D500 má veľmi pekne spracovaný MP3 prehrávač, s grafickým ekvalizérom, dobre ovládateľnými tlačidlami (päťsmerovým tlačidlom). Pri prehrávaní zobrazuje názov interpreta i skladby, odohraný čas a celkový čas skladby. Priamo z prehrávača možno MP3 odoslať na Bluetooth, infraport či do e-mailu a nastaviť ju ako zvonenie.
Aktualizované 7.2.2005: MP3 prehrávač bohužiaľ nefunguje na pozadí, počas prehrávania skladieb nemožno používať iné funkcie.

Okrem displejov má Samsung aj jedny z najlepšie spracovaných polyfonických zvonení na trhu. Z tých čo sú v telefóne si vyberie určite každý, komu stačiť nebudú, môže si do telefónu skopírovať vlastné zvonenie vo formáte MP3.

Zábava
V telefóne boli predinštalované tri hry: Forgotten Warrior (plošinová skákačka), Freekick (futbal – streľba na bránu) a Arch Angel (vesmírna strieľačka). Všetky tri hry sú nadštandardne spracované a užijete si s nimi veľa zábavy (čo sa nedá povedať o desiatkach iných hier, ktoré výrobcovia štandardne inštalujú do telefónov). Do telefónu si môžete stiahnuť ďalšie Java hry, podporuje Javu MIDP 2.0.

Dáta, internet
Cez Bluetooth a infraport telefón môžete pripojiť k internetu. Podporuje GPRS triedy 10 a WAP 2.0.

Pamäť
Interná pamäť má 96 MB, na bežnú prácu bohate postačuje, no ak chcete počúvať v telefóne MP3 skladby, bude vám chýbať pamäťová karta. Tej je skutočne škoda.
Interná pamäť je rozdelená: 4 MB je určených na Java aplikácie a hry, zostatok na obrázky a multimédiá. Zaujímavé je, že výrobca limitoval počet kontaktov na 1000 a počet SMS na 200 napriek tomu, že dynamická pamäť má silne predimenzovanú kapacitu.

Handsfree
Samsung patrí k málu výrobcov, ktorí zákazníkom ponúkajú zvýšený komfort v podobe pribaleného príslušenstva v základnom balení. D500 má až neuveriteľne bohaté príslušenstvo – v škatuli nájdete handsfree slúchadlá, pútko a externý reproduktor.
Handsfree slúchadlá sú elegantne biele a stereofónne reprodukujú hudbu z mobilu. Zaujímavejší je však externý reproduktor – je zasunutý v základni, ktorá sa dá uchytiť na šnúrku a po pripojení k mobilu podstatne zvyšuje jeho hlasitosť v handsfree režime. Možno cez neho počúvať aj MP3 skladby, no zvuk nemá nejlepší – je plechový s absentujúcimi hĺbkami.

Fotoaparát
Samsung SGH-D500 má integrovaný 1,3-megapixelový fotoaparát s diódou na prisvietenie.
Toľko funkcií, koľko ponúka D500 sme zatiaľ nevideli v žiadnom megapixelovom fotoaparáte, ktorý je integrovaný v mobile.
Fotiť môžete vo viacerých režimoch: jednoduchá snímka, multizáber (od 6 do 15 fotografií v jednom zábere s dvomi rýchlosťami snímania), zložená snímka (2x2, 3x3), nočný záber.
K dispozícii sú klasické efekty (čiernobiele foto, negatív, sépia, reliéf, skica, oranžová, aqua, červený, žltý a modrý filter) a populárne rámčeky fotografií. Nechýba samospúšť.
V nastaveniach čaká ďalšie prekvapenie: okrem šiestich rozmerov snímky a troch úrovní jej kvality môžete nastaviť aj jas podľa osvetleného bodu a dokonca ISO (!!! – automatické, 100, 200, 400).
„Blesk“ sa dá nastaviť na automatické rozlíšenie, len pri fotení alebo permanentne zapnutý.
Fotoaparát zvláda aj záznam videa – pri snímaní môžete nastaviť rovnaké farebné efekty ako pri fotení, prisvietenie scény bleskom, tri rozmery videa, tri úrovne kompresie a záznam zvuku.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 800 mAh. Bohužiaľ, v našom testovanom telefóne vydržala pri priemernej prevádzke len dva dni a dve noci, pri zapnutej funkcii Bluetooth len jeden deň a noc.

Celkové zhrnutie
Zo Samsungu SGH-D500 sme mali veľmi dobrý dojem. Ergonomický dizajn, dostatočne veľkorysá pamäť, kvalitný displej a dobrá výbava nás presvedčila. Škoda len, že D500 nepodporuje pamäťové karty. Zatiaľ nepoznáme cenu, no ak nebude príliš premrštená, D500 vám rozhodne odporúčame. Stojí zato.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

Neprehliadnite tiež

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 458
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 007
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 936
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 778
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 445
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 165
 7. Kam do tepla v januári? 2 225
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 983
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 839
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 120