SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Mladé vrany majú výrobu nástrojov vrodenú

Britskí zoológovia zistili, že mláďatá novokaledónskych vrán spontánne vyrábajú nástroje bez akejkoľvek inšpirácie dospelých jedincov či ľudí.

Mláďa novokaledónskej vrany spontánne používa paličku, aby vypáčilo kúsok mäsa z umelej štrbiny. FOTO - NATURE

Používanie nástrojov nie je doménou človeka. Popri viacerých iných primátoch sa zistilo aj u vtákov. Všeobecne vysokú inteligenciu prejavujú najmä krkavcovité, v čom sa im približujú sovy a papagáje. Novokaledónske vrany druhu Corvus moneduloides však preukázali vo voľnej prírode i počas laboratórnych experimentov veľké nadanie pre pružné využívanie nástrojov pri získavaní potravy. Okrem nich to z vtákov podľa dnešných znalostí pravidelne robia iba pinky z Galapág druhu Cactospizza pallida.

Alex Kacelnik z University of Oxford (Veľká Británia) s kolegami testoval štyri mláďatá novokaledónskych vrán, troch samčekov a jednu samičku. Vychovali ich v umelých hniezdach. Potom ich premiestnili do voliér s inšpiratívnym prostredím, obsahujúcim terénne prvky a paličky rôznych tvarov a veľkostí. Do otvorov a štrbín skryli kúsky potravy. Nato pozorovali ich správanie. Výsledky uverejnili v časopise Nature.

Ani jedno z mláďat nikdy nevidelo dospelú vranu. Dve, samčeka a samičku, vedci chovali spoločne a ich ľudskí "rodičia" im predvádzali, ako používať paličky k vypáčeniu potravy z inak neprístupných miest. Zvyšní samčekovia, chovaní jednotlivo, nikdy nevideli používanie nástrojov. Jeden, ktorého vedci nazvali Corbeau, ani nikdy nevidel zaobchádzanie s objektmi, ktoré by mohol využiť ako nástroje.

Všetky štyri vrany však používanie nástrojov dokonale zvládli. Nerozhodovalo, či ich to ľudia učili, alebo nie, hoci dvojica vraních "žiakov" ľudí pozorne sledovala. Ba vhodné paličky si aj vedeli samy vyrobiť z listov pandánových stromov, ktoré im vedci dali do voliér. Najmä Corbeau. Novokaledónske vrany pandánové listy používajú v prírode. Corbeau už prvý deň vyrobil z jednej strany listu 13 cm dlhý nástroj. Hneď ho zobral k štrbine, kde vedci často skrývali potravu a použil ho ako sondu. Opakoval to, kým nejakú nenašiel.

Všetky štyri vrany opracovávali zobákmi pandánové listy do rôznych tvarov. Ako nástroje sa dali využiť iba niektoré. Nepripomínali však význačné typy, aké produkujú novokaledónske vrany v divočine. Vedci dosiaľ videli použiť takéto pandánové paličky pri vyhľadávaní potravy iba Corbeaua.

Výskum ukazuje, že schopnosť tohto druhu vyrábať a používať nástroje je aspoň sčasti zdedená a nezávisí od sociálneho prostredia. Ide o prvé preukázanie spontánnej výroby nástrojov nepoučeným mláďaťom stavovca. V skupinách primátov sa to mláďatá vždy učia od skúsených dospelých jedincov. No mladé vrany sa od dospelých môžu učiť konkrétne tvary nástrojov a metódy ich používania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Boris Kollár.
Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.