SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
PREŽIJE HUYGENS NEBEZPEČNÝ DVOJHODINOVÝ LET ATMOSFÉROU SATURNOVHO MESIACA, ABY SPLNIL NAJTAJNEJŠIE ŽELANIE PRIAZNIVCOV ASTRONÓMIE?

Na Titane pristane lietajúci tanier zo Zeme

Už v piatok naobed má pristáť európsky vesmírny modul Huygens na povrchu Saturnovho mesiaca Titan. Modul sa oddelil od americkej ...

Kresba sondy Cassini, "lietajúceho taniera" Huygens a historická fotografia Titanu, ako sme ho poznali z Voyagera 2. KOLÁŽ - NASA

Už v piatok naobed má pristáť európsky vesmírny modul Huygens na povrchu Saturnovho mesiaca Titan. Modul sa oddelil od americkej sondy Cassini 25. decembra minulého roka. Cassini štartovala zo Zeme 15. októbra 1977 a od januára 2004 operuje okolo Saturna.

Čo vieme o Titane

Titani boli podľa antickej mytológie synovia a dcéry boha neba Urána a bohyne Gaie. Najmocnejší z nich bol Titan, podľa ktorého je pomenovaný najväčší mesiac Saturna. Má priemer 5120 km. Je väčší ako planéty Pluto a Merkúr. Z mesiacov je o málo väčší iba Jupiterov Ganymedes (5262 km). Je to teda deviate najväčšie teleso v Slnečnej sústave.

Titan je jediný mesiac v Slnečnej sústave, ktorý má atmosféru, dokonca mnohonásobne väčšiu ako Zem. Učebnicovo sa stále predpokladá, že jeho atmosféru tvorí prevažne dusík a metán, nové výskumy však naznačujú, že aj učebnice možno bude treba korigovať.

Pri minuloročnom priblížení Cassini k Titanu sa ukázalo, že nad jeho južným pólom v oblačnosti hrubej asi 1000 kilometrov je metánu pražalostne málo, ba dokonca, že oblačnosť by mohol tvoriť etán. Ten sa však v atmosfére dlho neudrží, jeho kvapôčky padajú na povrch. Navyše aj granulačne sa vedcom zdali častice amosféry nad južným pólom priveľké. Objavili sa teórie, že by to mohli byť nejaké organické polyméry, častice z plastickej hmoty. Akési guľôčky polystyrénu. Ale aj iné kombinácie - napríklad molekuly metánu obalené etánom.

Dramatický zostup

Zostup modulu Huygens do atmosféry Titanu sa začne zajtra o 10.06 SEČ pod pomerne strmým uhlom 65 stupňov, rýchlosťou približne 21 000 km za hodinu.

Modul s uzatváracím krytom sa podobá na asi metrový lietajúci tanier. V priebehu prvých troch minút zostupu sa rýchlosť "taniera" dramaticky zníži na 1800 km za hodinu. Tepelný štít, ktorý mal predtým teplotu -150 stupňov Celzia, sa rozžeraví na plus 1800 stupňov. Rýchlosť zostupu sa bude ďalej znižovať. V rozpätí jednej minúty klesne na 320 km/h.

Celý čas od štartu Cassini v roku 1997 bol modul Huygens vypnutý, až na jednu kratulinkú skúšku po vypustení 25. decembra 2004. Je ako zazimovaná mucha, ktorá sa preberie k životu iba vo výške približne 160 km nad povrchom Titanu. Vtedy už klesne teplota jej ochranného štítu na mínus 120 stupňov Celzia a naskočia všetky vedecké prístroje. Súčasne začne snímkovanie aj kamera DISR.

Na module je šesť základných vedeckých prístrojov, ktoré analyzujú vzorky aerosolí v atmosfére, kamera, ktorá pracuje vo viditeľnom a infračervenom svetle, prístroj na meranie rýchlosti a turbulencie vetra, prístroj na určovanie chemického zloženia atmosféry, ako aj prístroje na meranie tlaku, hustoty a teploty.

Modul bude manéver zostupu robiť pomocou troch padákov. Vo výške 120 km sa modul zbaví hlavného padáka a namiesto neho sa uvoľní posledný, ktorý má priemer tri metre. Ten zabezpečí zostávajúci čas zostupu až na povrch. Do najchladnejšej vrstvy atmosféry vnikne modul vo výške 45 km nad povrchom. Tu by mala byť teplota mínus 200 stupňov Celzia.

Vo výške 20 km nad povrchom budú všetky údaje odoslané na sondu Cassini, lebo zostávajúca časť života modulu Huygens je už iba jedno veľké riziko. Zvukový záznam nám možno zachytí aj elektrické výboje búrkovej činnosti.

Spoznáme nepodobného brata Zeme?

Ak sonda Huygens nebude mať šťastie a pri zostupe na vopred vybrané miesto (podľa radarových snímok Cassini by to mala byť súš alebo zamrznuté jazero) sa zničí, veľa na záberoch z letu atmosférou neuvidíme. Modul bude mať pod sebou len rozliate mlieko hustej oblačnosti. Jedinou nádejou na zhliadnutie tohto nepoznaného sveta zostane iba šťastné pristátie.

Pôvodne sa predpokladalo, že pristátie modulu bude buď v kvapaline, alebo na pevnej pôde. Kvapalina však nebude tou pozemskou, vodnou plochou, ale najskôr etánové a metánové jazero. Na Titane, kde je predpokladaná teplota mínus 180 stupňov Celzia, by metán a etán na rozdiel od Zeme mal byť v kvapalnom skupenstve, ba mali by byť súčasťou zrážkových cyklov, oblakov, dažďov, riek a morí. Tak ako na Zemi voda.

Ale možno sa splní aj najtajnejšie želanie priaznivcov astronómie a modul šťastne prežije aj záludnosti, ktoré ho pri takmer dvojhodinovom lete atmosférou Titanu čakajú. Možno vo výške desať až päť kilometrov vytvorí spektrálnu mapu Titanu a možno 700 metrov od povrchu rozsvieti dva reflektory a na jeho povrch prvý raz v jeho existencii dopadnú lúče, lebo tie slabé zo Slnka neprepustí filter hustej metánovej atmosféry. Titan je svet stáleho ponurého súmraku a v noci absolútnej tmy.

Možno modul aj bezpečne pristane. Zvolí si na zvyšnú polhodinu svojho života (lebo životnosť batérií je obmedzená na 2 hodiny a 15 minút) režim pristátia na súši alebo v tekutine, a priamo, exkluzívne a naživo, odošle snímky z tohto tajomného miesta na sondu Cassini. O hodinu a štvrť by mohli byť doručené aj na Zem. Možno zajtra vo večerných správach budeme počuť fantastické odhalenia, ktoré aspoň čosi naznačia o ranom štádiu našej Zeme.

Tešme sa na zázrak, ale nepočítajme s ním. Budeme navýsosť spokojní, keď aspoň na jednej snímke uvidíme to, čomu sa bude hovoriť Titan. Lebo tých niekoľko ploských radarových záberov Titanu zo sondy Cassini a prípadne zopár záberov v infračervenom svetle ďalekohľadom na Mauna Kea toho zatiaľ síce dosť naznačilo, ale súčasne k radu nevysvetlených otázok pridali rádovo oveľa viac nezodpovedaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.