nastal čas pre inovácie. Nový postoj k problematike tak predbehol všetky doterajšie iniciatívy snažiace sa skombinovať USB port s pamäťovým médiom.
Prototyp novej pamäťovej karty formátu Secure Digital je v strednej časti vybavený plochým kĺbom, ktorý umožňuje "zlomiť" kartu napol a oslobodiť tak pre použitie plochý USB konektor, ktorý je do nej zabudovaný. Na prvý pohľad je teda zrejmé, že nový model karty využíva pre uloženie elektroniky iba polovicu svojho plnoformátového obalu, pričom jeho zvyšok zabezpečuje mechanickú kompatibilitu s existujúcimi čítačkami a zásuvnými slotmi. USB rozhranie je vyhotovené v rámci špecifikácií 2.0 s vysokou priepustnosťou a nechýba ani LEDka, ktorá pri prenose dát bliká.
FOTO - SANDISK.COM
Táto myšlienka však nie je senzačnou inováciou ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale iba evolúciou toho, čo je na trhu už vyše dvoch rokov. Spoločnosť PQI využíva plochý USB konektor s úspechom pre svoje pamäťové médiá PQI Intelligent Stick. Tie boli pôvodne navrhnuté preto, aby nahradili objemnejšie USB kľúče. Aj keď výrobca ku kartám dodáva rôzne príslušenstvo vo forme obalu v tvare platobnej karty, či redukcie zmeniacu médium na veľký USB kľúč, výrazný záujem o toto riešenie zaznamenaný nebol.
FOTO - MILAN GIGEL
O skombinovanie záznamového média s USB rozhraním sa snažila i spoločnosť Fish Memory, ktorá predstavila približne pred rokom pamäťové médiá Fish a Baby Fish, ktoré mali údajne nahradiť širokú paletu rôznych formátov pamäťových kariet. Doposiaľ sme však nezaznamenali, že by sa tieto médiá stali štandardom.
FOTO - FISHMEMORY.COM
SanDisku sa podarilo s veľkou dávkou zručnosti skombinovať existujúce myšlienky do výsledného produktu, ktorý má predpoklad stať sa trhovým štandardom. Otázne však je, ako bude plast reagovať na mechanickú námahu pri používaní. Možno sa dočkáme i zmeny materiálu tela pamäťových kariet – za kov.