Washington 10. januára (TASR) - S búrkami na planéte Saturn si neradno zahrávať: Elektrické výboje tamojších bleskov sú totiž miliónkrát silnejšie ako ich pozemské ekvivalenty. Ukázali to najnovšie merania sondy Cassini.
Pri prelete okolo Zeme v roku 1999 zaznamenala sonda Cassini rádiové žiarenie vysielané bleskami až do vzdialenosti 89.200 kilometrov. Keď nabrala kurz na Saturn, registrovala elektrické výboje v atmosfére planéty už zo vzdialenosti 161 miliónov kilometrov.
"To znamená, že rádiové signály saturnových bleskov sú miliónkrát silnejšie ako signály bleskov na Zemi. To je úžasné," povedal Donald Gurnett z University of Iowa.
Údaje však vedcom priniesli aj jedno prekvapenie. Zistili, že rotačná rýchlosť planéty nameraná v rádiovej oblasti sa znížila.
Keď Cassini v júli 2004 nabehol na obežnú dráhu okolo Saturna, astronómovia sa rozhodli zmerať aj jeho rotáciu na základe rádiového žiarenia. Vyšlo im, že Saturn sa otočí okolo svojej osi raz za 10 hodín a 45 minút. To je o šesť minút viac, ako namerali sondy Voyager pri svojich preletoch v rokoch 1980 a 1981. Pretože plynové planéty ako Saturn a Jupiter nemajú pevný povrch a stále sú zahalené hustými oblakmi, ich rotácia sa nedá určiť podľa nejakých určujúcich znakov.
Zníženie rotačnej rýchlosti je pre vedcov záhadou. Možným vysvetlením je, že magnetické pole Saturna sa viac podobá magnetickému poľu Slnka než Zeme. Slnko totiž rotuje rôznymi rýchlosťami: na rovníku rýchlejšie, smerom k pólom pomalšie.
Na Slnku sa posúvajú centrá magnetickej aktivity počas 11-ročného cyklu z rovníka do vyšších šírok. V prípade Saturna mohlo za vyše 20 rokov tiež dôjsť k presunu časti magnetického poľa, ktoré je zdrojom rádiového žiarenia.