APC BackPack (ako nabíjať elektroniku kdekoľvek)

Stalo sa vám už niekedy, že ste v teréne vyčerpali kapacitu akumulátora svojho notebooku, mobilného telefónu, PDA, alebo multimediálneho prehrávača? Bolo to to preto, že ste ich zabudli nabiť pred svojim odchodom? Bola nablízku iba zásuvka zapaľovača auto

mobilu a vy ste po energii nemali ako siahnuť? Mali ste problémy s nabíjaním v cudzine? Všetky tieto problémy dokáže vyriešiť jediná vec: obyčajný-neobyčajný vak z dielní spoločnosti American Power Conversion, čiže APC.

Vak APC TravelPower Backpack TPC1900PI, ktorý na prvý pohľad pripomína obyčajný športový plecniak z nepremokavej nylonovej tkaniny nie je vôbec taký obyčajný, ako na prvý pohľad vyzerá. I keď už vďaka baleniu v kartóne zrejmé, že nejde o obyčajný tržnicový komplet zabalený do igelitového vrecka, bez toho aby ste ho rozbalili nikdy nezistíte, že pri tomto produkte nejde iba o praktické rozmiestnenie vreciek a priečinkov. Pri jeho poťažkaní však zistíte že čosi nie je vporiadku – je príliš ťažký na to, aby bol prázdny.


FOTO – MILAN GIGEL

V prednom vrecku nájdete hlavný dôvod, prečo je tento vak výnimočný. Nachádza sa v ňom plastový box TravelPower Adapter, ktorý výrobca doplnil o praktický visiaci zámok Kryptonite s trojmiestnym číselným kódom. TravelPower Adapter vám poskytne svoje služby kdekoľvek a takpovediac s každým zariadením. Výrobca ho prepracoval do každého detailu, takže nemusí vyrábať rôzne mutácie závislé na cieľovej krajine predaja a zariadeniach, ktoré bude napájať. Univerzálnosť je vyriešená do každého detailu.


FOTO – MILAN GIGEL

Napájací adaptér, ktorý je základom riešenia je vyhotovený tak, aby vás zbytočne svojou kabelážou neobťažoval. I keď je o niečo dlhší ako bežné adaptéry (dôvod sa o chvíľu dozviete), dizajnérom sa šikovne podarilo využiť myšlienku s drážkou po obvode, na ktorú namotáte prebytočnú dĺžku káblov ako na cievku. Mechanizmus pre aretáciu káblikov z plastu je viac ako samozrejmosťou. Prekvapením môže byť aj konektor USB typu A, ktorého prítomnosť môže pôsobiť trochu mätúco. Ten neslúži na prenos dát, ale pre napájanie zariadení, ktoré sa nabíjajú priamo cez USB port.


FOTO – MILAN GIGEL

Prvým prekvapením je, že na vstupnom ani výstupnom kábli nenájdete nalisovanú žiadnu použiteľnú koncovku. V oboch prípadoch je to iba univerzálna predpríprava na konektory, ktoré si podľa potreby nasuniete sami. Aby ste boli ochránení pred nebezpečnými napäťovými rázmi, nechýba na vstupe ani feritový filter.


FOTO – MILAN GIGEL

Pred tým, ako sa rozhodnete so systémom pracovať, budete musieť odstrániť ochrannú nálepku na rotačnom voliči výstupného napätia. Okrem 5V, ktoré sú nepretržite prístupné na zabudovanom USB porte si môžete na výstupe zvoliť napätie od 15 do 20 voltov (súčasný štandard je 19V) tak, aby ste presne vyhoveli požiadavkám vášho notebooku alebo tabletového počítača. Informáciu o napätí nájdete na ich spodnej časti, alebo v dokumentácii vaku.


FOTO – MILAN GIGEL

Dôležitou otázkou je aj to, do akej miery je možné adaptér zaťažiť. Pri 15 voltovom napätí znesie adaptér 4,3 ampérovú záťaž a pri 20V 3,2A. Päťvoltová vetva pre USB zariadenia je kalibrovaná na 1 ampér, čiže dva plne vyťažené USB porty.


FOTO – MILAN GIGEL

Na stranu elektrického prívodu použil výrobca samicu "osmičkového" konektora. Dvojžilové zapojenie indikuje adaptér bez kovového obalu a tak nie je problém vysporiadať sa s mnohými svetovými štandardmi napájania. Pri striedavom prúde si vystačíte s rozsahom od 100 do 240 voltov, pričom frekvencia môže dosiahnuť hranice 50 a 60 Hz. Okrem našej, čiže francúzskej dvojkolíkovej zásuvky nájdete vo výbave praktické konektory pre sieť v UK, Amerike, Číne alebo na Taiwane, ktoré vám vystačia pre pokrytie celého sveta. Spoločnosť APC ktorá dodáva UPS systémy do celého sveta má s touto problematikou skúsenosti. Ak by sa predsa len čosi neštandardné pritrafilo, vďaka "osmičkovému" konektoru môžete použiť aj miestny káblik na holiaci strojček, či rádio. Zvláštnosťou je, že bez toho, aby ste vstup museli nejako prepnúť, môžete získať napájanie i zo zdrojov jednosmerného 12V napájania v CL konektora v automobile a z napájacej zásuvky v lietadle. Nech sa pohnete kdekoľvek, vždy narazíte na nejaký použiteľný energetický zdroj.


FOTO – MILAN GIGEL

Podobná situácia vládne aj na strane konektorov pre pripojenie notebooku. Modulárny systém vám umožní vybrať si tú správnu koncovku. Okrem tých bežných tu nájdete i netradičný konektor ktorý používajú tablety Fujitsu Siemens, alebo starý, dnes už takmer zabudnutý trojpinový konektor. Chýbať by nemalo skutočne nič. Ak vám vyhovuje konektor, napätie a zaťažiteľnosť i pre inú techniku, môžete adaptér s pokojným svedomím použiť aj pre ne.


FOTO – MILAN GIGEL

Ani USB konektor nezostane obmedzený na jediný. Praktická káblová rozdvojka vám umožní pripojiť štandardizovaným konektorom dve zariadenia súčasne. Dve iba preto, že norma pre USB 2.0 určuje zaťažiteľnosť každého USB rozhrania na 0,5A. Prakticky je však možné neraz pripojiť zariadení viac. Okrem nabíjania MP3 prehrávačov, mobilov a PDA cez USB nabíjací kábel a rôznej inej techniky si môžete do vaku pribaliť hoci i lampičku alebo ventilátor. Káblové adaptéry pre mobily a PDA zariadenia je možné zaobstarať si priamo od APC, alebo iných dodávateľov.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak plánujete nabíjať aj digitálne fotoaparáty (ktorým 5 voltov postačí) alebo inú drobnú elektroniku, môžete si vyrobiť jednoduchý konverzný káblik s konektormi.


FOTO – MILAN GIGEL

Základná myšlienka vaku spočíva v tom, že všetky zariadenia čo v ňom máte uložené nemusíte kvôli nabíjaniu vyberať von. Jednoducho si do nich priamo zapojíte napájacie konektory a keď sa dostanete k energetickému zdroju, zapichnete do neho jediný kábel a všetko sa nabíja naraz. Nezabudnete tak na nič a vždy vyštartujete "s plnou nádržou". Bezpečnosť však netreba podceňovať. Zipsy sú vybavené dostatočne dlhými šnúrami, aby ich bolo možné pred zvedavým okom uzamknúť.


FOTO – MILAN GIGEL

Vak samotný je vyhotovený z dvoch rôznych nylonových úpletov, ktoré zabránia prenikaniu vody a vlhkosti k elektronike, ktorá je uložená vo vnútri. Farebná kombinácia čiernej a modrej nepôsobí príliš výstredne a preto sa jej nemusia obávať ani konzervatívnejší používatelia, ktorí s technikou cestujú. Okrem jemného loga APC nájdete na čelnej strane samostatný zipsovateľný oddiel, ktorý je vo vnútri oddelený na dve priehradky. Menšia z nich je zabezpečená na vrchnej strane gumičkou, takže do nej môžete vložiť i drobné predmety bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa dostanú do druhého z priečinkov.


FOTO – MILAN GIGEL

Po otvorení prvého priečinka získate prístup k jeho členenému obsahu. Nájdete tu dvojicu držiakov na perá, či skrutkovače, sieťované vrecko schopné uschovať myš, čítačku pamäťových kariet a drobné príslušenstvo a zipsovateľné vrecko na konektory. Na čelnej strane je samostatné delené vrecko pre CD nosiče alebo dokumenty do formátu A5


FOTO – MILAN GIGEL

Zipsovateľné vrecko na konektory je možné vďaka dvojici suchých zipsov križovaných do tvaru # kedykoľvek vytiahnuť a upraviť si tak napájanie pre vlastné potreby. Ak odovzdávate vak pri letoch ako bežnú batožinu, môžete ho alternatívne použiť na osobné predmety, ktoré si chcete zobrať so sebou.


FOTO – MILAN GIGEL

Druhý oddiel je vyhradený pre uschovanie adaptéra, dvoch napájaných zariadení a tri sieťované vrecká na drobnosti ako pamäťové karty a podobne. Plochý sieťovaný priečinok, ktorý sa pod nimi nachádza využijete pravdepodobne pre uschovanie káblov. V spodnej časti nájdete aj dvojicu vreciek s neoprénovou výplňou okrajov, ktoré ochránia pred poškodením digitálny fotoaparát, či kameru Na čelnej strane sa nachádzajú tri ploché vrecká, ktoré môžete použiť pre transport dokladov, písomností a CD nosičov.


FOTO – MILAN GIGEL

Cesta káblika pre napájanie notebooku by bola do jeho oddielu príliš ťažká, ak by chýbala predpríprava. Za adaptérom sa nachádza otvor pre kábel smerujúci do zadného oddielu. Zadný priečinok je rozdelený na trojicu samostatných oddielov predelmi s neoprénovou výplňou, ktoré ochránia notebook, tablet a dokumenty pred poškodením. Tlačoviny si môžete umiestniť i do čelného vrecka tohto oddielu.


FOTO – MILAN GIGEL

Aby ste si vak pri jeho prenášaní a cestovaní neznečistili viac ako je potrebné, na spodnej časti sú našité gumové výlisky minimalizujúce styčnú plochu látky so zemou. Čistenie je tak omnoho jednoduchšie a vyvarujete sa neželanému praniu.


FOTO – MILAN GIGEL

Plecnice sú vyhotovené na vnútornej strane s protisklzovým povrchom a vyplnené sú neoprénom, aby bolo nosenie vaku pohodlné i ak jeho hmotnosť dosiahne desiatku kilogramov. Chrbtová časť je vystužená rovnakým materiálom, ktorý vytvára na ploche notebooku nielen ochranu, ale aj ergonomickú styčnú plochu. Vrecko na mobil však na plecnici budete hľadať zbytočne.


FOTO – MILAN GIGEL

Pri preprave vaku autom, alebo jeho odoslaní službami pre prepravu batožín by mohli plecnice pôsobiť rušivým dojmom. Pri každej z nich sa na vrchnej a spodnej časti nachádza vstup do chrbtového medzipriestoru, kde je možné zasunúť ich. Namiesto vejúcich výčnelkov ktoré by mohli spôsobovať problémy tak získate kompaktnú aktovku s jediným uchom v jej vrchnej časti. Skutočne praktický prvok, ktorý asi na iných vakoch neuvidíte.


FOTO – MILAN GIGEL

Pri bočnom pohľade zistíte, že vak je úplne foremný i vtedy, ak je úplne prázdny. Pri jeho preplnení prídu vhod bočné sieťované vrecká s rýchlym prístupom k obsahu a pre lepšie zaistenie obsahu dvojica nastaviteľných popruhov.


FOTO – MILAN GIGEL

Celkovo možno povedať, že ide o skutočne prepracované a praktické riešenie, ktoré poteší každého milovníka digitálnej techniky. Ak zoberieme do úvahy, že napájať možno takmer všetko a energiu získate nielen zo zásuvky, ale aj v automobile alebo lietadle, jediným možným vylepšením by bolo pridanie akumulátora, ktorý by umožnil prístup k energii i priamo v teréne mimo civilizácie. To už by sa však zmenila hmotnosť na hranicu, ktorá by nemusela byť akceptovateľná a dostali by sme sa do úplne inej kategórie zariadení. Ak by sme chceli pár slovami tento vak zhodnotiť, mohli by sme povedať, že vývojárom nechýbal zmysel pre všestrannosť, dôvtip ba ani dizajnové cítenie. Výsledok ich snahy stojí skutočne za to.

Dostupnosť: predajne s výpočtovou technikou
Orientačná cena: 6000 korún

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

Neprehliadnite tiež

Sniper Elite 4 nie je len o krvavom zabíjaní (recenzia)

Jedna z najlepších taktických akcií tohto roka je viac, než len krvavou školou anatómie človeka.

Za farebné videnie vďačíme predkom, ktorí jedli ovocie

Len ľudia a niektoré druhy primátov majú v oku tri druhy zmyslových buniek.

Huawei Mate 9 chce byť najlepší veľký smartfón (test)

Má obrovský displej a aj napriek nemu sa používa pohodlne. Huawei si za svoju novinku ale pýta viac, ako je zvykom.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 931
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 798
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 269
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 109
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 821
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 776
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 513
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 254
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 470
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 301

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop