Sid Meier´s Pirates - mladý morský vlk

Stať sa pirátom v Karibiku je snom nejedného malého chlapca a hry sú tu predsa od plnenia tajných želaní. Sid Meier koncom 80.rokov ukázal svetu svoju predstavu o živote morského vlka a remake slávnych Pirates! získava v týchto dňoch svoju zašlú slávu. Vi

Koncom osemdesiatich rokov minulého storočia, presnejšie na jeseň v roku 1987, vyšla hra, ktorá sa zapísala do hernej histórie. Jej meno znelo Pirates!. Priniesla nevídaný mix rôznych žánrov a to riadne podarený. Na tú dobu obsahovala neuveriteľnú voľnosť, v rámci svojho herného sveta umožňovala robiť skoro všetko, čo vás napadlo. Samozrejme, dnes to nie je nič ohromujúce, ale v tom čase vládla svetu Amiga a pécéčka sa iba uchádzali o pozornosť. O čo teda vlastne išlo? Hráč sa stal pirátom v Karibiku. Základom hry bola plavba po mori, prepadávanie lodí a šermiarske súboje. Na to sa samozrejme nabalili ďalšie činnosti. Nový Sid Meier´s Pirates! obsahujú v podstate všetko čo originál, plus pár vylepšení a je to teda remake, nie nový diel.

V posledných rokoch vyšlo niekoľko hier silne inšpirovaných (respektíve kopírujúcich) Pirates!. Väčšina pochádza z dielne nemeckej firmy Ascaron a ide teda o tituly Port Royal 1 a druhý diel alebo Tortuga: Piráti Nového Sveta (ohlásené je i pokračovanie Tortuga: Pirate´s Revenge). Boli to kópie dosť slabé (tu narážam hlavne na Tortugu), v hrateľnosti a atmosfére nesiahali originálu ani po päty. To však Ascaronu nevadilo, hry sa predávali celkom úspešne, lebo Pirates! dnešná mládež nepozná a Sid Meier vytvoril pokračovanie iba pre jednu svoju hru, Civilizáciu. Neviem čo motivovalo Sida vytvoriť Sid Meier´s Pirates!, ale možno iba chcel tým nemčúriskam ukázať ako sa to má robiť:).

MLADÍK A MORE
Jednou z vecí, ktoré odlišujú SM Pirates! (nejde o žiadnych masochististických morských vlkov, skratky nadovšetko - pozn. kordi) od konkurencie, je kvalitný príbeh. Ide v podstate o to, že vašu rodinu podviedli zákerní piráti (ale fakt, že rodina s nimi v pohode obchodovala nikomu neprekáža:). Časť rodiny je zabitá a tí šťastnejší sú odvezení do zajatia, niekde v Karibiku. Utiecť sa podarí iba malému chlapcovi, ktorého životným cieľom sa stáva pomsta a snaha vyslobodiť preživších členov rodiny. Keď trochu podrastie vydáva sa ako obyčajný námorník na malej lodi do Karibiku. Kapitán sa k nemu správa nevhodne a pustí sa s ním do bitky. Keď to vidia ostatný námorníci, dôjde k vzbure a náš mladý námorník sa stáva kapitánom.

            

Predtým ako sa pustíme do samotného pirátčenia je potrebné vyplniť malý formulár (len tak na okraj, vyplňuje sa v krčme:). Zadá sa meno, vyberie sa hlavná oblasť schopností (navigácia, medicína....), úroveň obtiažnosti a začiatočné obdobie. Úroveň obtiažnosti sa dá postupne zvyšovať aj počas hry a to, vždy po delení nakradnutých peňazí. Čo sa týka obdobia začiatku hry, tak v každom z období je v Karibiku iná situácia, iný pomer síl, jednotlivé územia majú iných vládcov. V každom období je teda hra viac – menej odlišná. Po vyplnení formulára nasleduje absolútne nepodstatná záležitosť, ktorej netreba venovať ani chvíľu pozornosti a to výber národa, za ktorý budeme hrať. Je jedno aký národ si vyberiete, v konečnom dôsledku aj tak môžete slúžiť všetkým. Samozrejme podľa aktuálnej výhodnosti pre vás. Ako povedal veľký klasik, na každého raz príde.

HERNÉ PROSTREDIE
Základom hry je obrovská 3D mapa Karibskej oblasti, čo zahrňuje Mexický záliv, polostrovy Yucatan a Florida, množstvo ostrov a aj nejaké ďalšie priľahlé územia americkej pevniny. To, že ide o mapu, si uvedomíte iba vo chvíli, keď narazíte napríklad na obrovský nápis označujúci nejaký prieliv a podobne. Mapa je plná všakovakých grafických efektov, ostrovy sú pokryté palmami (a trávou), občas nejaká tá osada či nebodaj mesto, na mori vyčíňajú vlny a vo vzduchu plávajú obláčiky, občas sú to ale poriadne mrchy, teda búrky:) (silná búrka môže poškodiť plachty). Okolo lodí plávajú dokonca delfíny. Tie obláčiky naznačujú smer a silu prúdenia vzduchu. Správnym využívaním prúdení je možné docieliť vyššie rýchlosti plavby. Po mape sa pohybuje množstvo lodí, od maličkých šalúp až po obrie vojnové galeony. Hráč začína najprv s malou šalupou, ale nie je problém si trúfnuť na galeonu a obsadiť ju. Na mape je neustáli ruch. Piráti útočia na obchodné lode, prípadne na lode vezúce zlato. Na pirátov útočia lovci odmien a vládne lode. Keď je vojna, tak vojnové lode útočia na nepriateľa a narúšajú aj jeho obchodné trasy.

Každá z prítomných mocností (Anglicko, Francúzsko, Španielsko a Holandsko) má v oblasti svoje mestá a aj ďalšie menšie osady. Okrem toho môžete naraziť ešte na jezuitské kláštory, indiánske osady a takzvané pirátske nebá, teda základne veľkých pirátov. Každé z týchto sídel môžete navštíviť a podľa typu sídla sú vám ponúknuté určité možnosti. Väčšinou je to to isté, ale napríklad v kláštore by ste márne hľadali krčmu (tavernu). Najviac možností ponúkajú mestá. Ide o návštevu guvernéra, taverny, obchodníka, lodiara a v meste sa dá deliť lup (korisť) medzi kapitána (hráča) a posádku. Je to veľmi dôležité, lebo posádka vydrží v dobrej nálade na mori iba určitý čas, i keď sa dá určitými prostriedkami tento čas predĺžiť. Keď by to bolo dlhodobo zlé, tak sa jednoducho vzbúria a vy sa razom ocitnete na najbližšom ostrove, čo však neznamená koniec hry.

Guvernér vás odmeňuje za zásluhy pôdou a povýšením. Ak váš preferovaný národ vedie vojnu s iným národom (vojny sa vedú v podstate non – stop), je dobré škodiť práve nepriateľskému národu a štedrá odmena vás určite neminie. Občas je dobré navštíviť aj guvernérov iných národov, lebo keď to urobíte v správnom čase dostanete odmenu aj od nich (v podstate dostanete odmenu za to isté aj viackrát). Guvernér vám môže zadať aj nejakú tu špeciálnu úlohu, väčšinou ide o doprovod inej lode z nejakým poslaním. Guvernér má aj dcéru, takže sú otvorené dvere pre nejakú tu romancu. To či sa do toho pustíte alebo nie záleží len a len na vás. Vlastne hra vás do ničoho nenúti, robíte to čo chcete a kedy to chcete.

Taverna je možno aj najdôležitejšie miesto mesta. Dá sa tu získať množstvo cenných informácii a rôznych predmetov. A čo je najdôležitejšie dajú sa tu získať muži do posádky. Tí sa dajú ešte občas získať v obmedzenom množstve z posádok porazených lodí. V tom najtemnejšom kúte taverny sedí tajomný cudzinec, ktorý je skoro vždy ochotný predať určitý zaujímavý predmet. Môže to byť meč, nejaké oblečenie, brnenie, šperky (občas ich treba pre guvernérovu dcéru), rôzne indiánske predmety, hudobné nástroje a tak rôzne. Všetky majú svoje reálne využitie. 

            

O obchodníka môžete predať nakradnutý tovar, nadbytočné delá a potraviny. Občas treba tie potraviny aj nakúpiť, i keď je výhodnejšie ich radšej získať z nejakej obchodnej lode. Je tu aj tá možnosť živiť sa obchodovaním, lebo tak ako v Port Royal sú ceny tovarov v jednotlivých mestách rôzne. Spôsob je to však veľmi zdĺhavý a hlavne nudný. U lodiara sa lode opravujú, predávajú a upgradujú o napríklad možnosť používať iné typy gúľ do diel, lepšie plachty, s pevnenia trupu.

ÚLOHY
V hre na vás čaká množstvo úloh, ktoré ako som už písal môžete, ale nemusíte plniť. Podobné úlohy ako guvernér vám môže zadať aj starosta osady alebo páter v kláštore. Podľa príbehu by ste sa mali snažiť nájsť väznených členov svojej rodiny. Ide v podstate o to, že je potrebné nájsť potrebných ľudí, bojom ich donútiť vydať vám potrebné informácie, ide o mapu. Vždy získate len určitú časť mapy, takže to trochu trvá. Títo protivníci sú lepší ako bežná háveď.

BOJ
Bojovať sa dá na mori aj na pevnine o to hneď aj niekoľkými spôsobmi. Boj na mori prebieha v podstate rovnako ako v hrách od Ascaronu. Najprv prebieha ostreľovanie delami, ak má vaša loď príslušné upgrady je dobré podľa potreby vystreliť salvy z guľami na ničenie plachiet alebo proti posádke. Potom nasleduje fáza druhá. Boj na lodi, teda šermiarsky súboj medzi vami a kapitánom druhej lode. Pri súboji máte k dispozícii niekoľko pohybov a základom je sledovať kroky súpera a reagovať podľa nich. Je to veľmi jednoduché ako ovládanie celkovo. Na pozadí tohto súboja prebieha súboj jednotlivých posádok. Ak jedna posádka porazí druhú, tak jej kapitán sa vzdá. Súboj kapitánov ovplyvňuje aj boj posádok.

Boj na súši má viac foriem. Keď má mesto málo stráži, boj prebieha presne tak ako boj na lodi. Niekedy sa (dosť často), ale boj odohráva na pevnine mimo mesta. Vtedy to prebieha ako v ťahovej stratégii. Vaše mužstvo je rozdelené do niekoľkých jednotiek rôznych typov (oficieri, mušketieri-bukanieri, piráti) a proti nemu stoja vojaci mesta. Každá jednotka má k dispozícii dva pohyby, ktoré aj musí vykonať. Pri tomto móde sa dosť divne hýbe kamera a celé to nie je najoptimálnejšie. Dá sa však na to zvyknúť.

TANEC
Tanec sa podaril rozhodne oveľa viac ako strategický boj. Aj tu sa však objavuje problém s kamerou, je však menší. Tento mód predstavuje podľa mnohých najťažšiu časť hry. A o čo vlastne ide? Prvým krokom k získaniu si guvernérovej dcéry je ísť s ňou na bál a tam si ju nakloniť svojim tanečným umením. Dcéruška vám rukami naznačuje čo treba robiť. Je to veľmi náročné. Moje odporúčanie je zaoberať sa tým ešte na nižších obtiažnostiach, na tých vyšších je to už veľmi náročné. Hra toleruje veľmi málo chýb.

             

GRAFIKA
Grafické spracovanie sa dá označiť za svojské. Postavy majú taký komiksovo – rozprávkový nádych, niečo ako Prince of Persia. Rôzne časti hry dopĺňajú pekné animácie. Ako som už písal vyššie veľmi pekne je urobená aj 3D mapa. Kamera sa nedá natáčať, ale je k dispozícii zoom. Máme tu aj dve typy pohľadov. Prvý je statický, ktorým sa pozeráte na more (a hlavne svoju loď) zo vzduchu. Pri druhom pohľade sa kamera zavesená za loď. Pohľad je vtedy celkom pekný, avšak málo praktický. Ďalšou takou špecialitkou je ďalekohľad, pomocou ktorého získavate pohľad akoby z paluby lode

INTERFACE
Ovládanie je veľmi jednoduché. Na ovládanie stačí používať numerickú klávesnicu. Na jednotlivé úkony sa dajú využiť aj iné klávesy alebo myš. Jedine ďalekohľad sa ovláda iba myšou. Počas celej hry je v pravom dolnom rohu nachádza nákres numerickej klávesnice z popisom čo, ktorá klávesa v danom móde aktivuje. Množstvo užitočných informácii a vás ako kapitánovi, o vašej lodi, prípadne flotile, o vašich úspechoch, umiestenie v rebríčku sa dajú nájsť v options.

HRATEĽNOSŤ
Hrateľnosť je základným kameňom tejto hry. Kvalitný príbeh, humor, vysoká voľnosť, množstvo vecí, ktorým sa môžete venovať (napr. môžete hľadať štyri stratené mestá). To sú hlavné devízy hry. Po dohratí môžete SM Pirates! hrať znova a nebude to o tom istom.

MULTIPLAYER
Multiplayer sa v hre nenachádza.

ZVUKOVÉ EFEKTY
Nikdy neviem čo mám do tejto položky napísať. Asi sa zas budem opakovať:). Zvukovým efektom niet čo vytknúť, možno ich označiť za nadpriemerné. Medzi podobnými hrami určite.

HUDBA
Hudba sa takisto podarila. Nie je to nič svetoborné, je pekne rozmanitá a dolaďuje atmosféru.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA
Náročnosť hry nie je vysoká, no ako kedy, ale rozhodne to nevadí. Dobré je, že obtiažnosť sa dá zvyšovať postupne pri delení lupu. Za určitých okolností sa dá ísť aj na nižšiu obtiažnosť. Ťažko sa vyjadrovať k inteligencii. Hra obsahuje určité mechanizmy a tie fungujú dobre.

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT
Legendárna hra sa vrátila a ešte lepšia ako pôvodne. Má to samozrejme isté muchy, ale minimálne fanúšikovia originálnej hry ich s radosťou prehliadnu. Najviac mi vadil v niektorých módoch horší pohyb kamery. Hardwarová náročnosť je veľmi prijateľná. Na plných detailoch to rozhýbe dnes priemerný stroj. Sid Meier´s Pirates! je originálny mix kombinujúci adventúru, stratégiu, môžeme povedať aj námorný simulátor. Plus kvalitný príbeh, pekné súboje, množstvo ďalších minihier a hlavne sqelú atmosféru.

DRUHÁ STRANA MINCE od Jána Kordoša
Nedávne sviatky mi splnili môj dávny sen - stal som sa pirátom :). Sid Meier je proste trieda vo svojom obore a dokázal to viacerými titulmi (sága Civilizácie, Sid Meier´s Gettysburg!, Alpha Centauri...). Je to umenie, vytrieskať z jednoduchých princípov a myšlienok ten správny mix hrateľnosti a zábavy. Technické spracovanie nemá chybu a ja by som rozhodne ohodnotil vyššie hudobný doporovod, skladajúci sa z neskutočne chytľavých pirátskych popevkov počas plavby, ktoré si budete "pohmkávať" i zo sna, dobové melódie v prístavoch, jednoducho atmosféra Karibiku zo 17.storočia ako vyšitá. SMP však dominuje hlavne v hrateľnosti, kde sa stretávajú výborné prvky v jednom obrovskom a hlavne chutnom guláši. Plavba po mori, hľadanie pokladov, obchodovanie, politické machinácie, príbeh vašej rodiny a ruka guvernérovej dcéry - to je len zlomok nápadov, vytvárajúci takmer dokonalú predstavu absolútnej voľnosti. Ovládanie považujem za jedno z najľahších (a s ním ani tanec a šerm nie je vôbec zložitý, ale zábavný), obtiažnosť je vybalansovaná takmer k dokonalosti a vrcholom je pocit vyššie uvedenej slobody. Nikto vás do ničoho netlačí a tak by ste Grand Theft Auto na mori nemali istotne minúť. Dlho som premýšľal nad výsledným hodnotením a osciloval som medzi 4 a 4 1/2 hviezdičkami. Preto túto druhú stranu mince berte ako "niečo medzi". A teraz ma ospravedlňte, blíži španielska loď plná zlata, tak šatku cez oko a hor sa na ňu...

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

TECH_FM

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava. Tak prečo toľko kriku? Vysvetľuje podcast TECH_FM.

RECENZIA

Nové Razer slúchadlá ocení milovník hudby aj náročný hráč

Razer Kraken Pro V2 sú dobré herné slúchadlá, ktoré môžete kedykoľvek vytiahnuť aj na cesty.

Pluto a jeho mesiace budú oficiálne ríšou mŕtvych

Nové názvoslovie pre systém trpasličej planéty sa inšpiruje aj mytológiou.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 371
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 082
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 667
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 225
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 763
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 496
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 208
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 498
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 711
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 567

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop