SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Štyri tipy na nočné osvetlenie pri PC

Možno sa vám viackrát pri práci za PC stalo, že prirodzené svetlo prenikajúce cez okno bolo príliš slabé na to, aby dostatočne osvetlilo vaše pracovisko a stolná lampa svietila príliš intenzívne na to, aby ste ju použili. Vedeli ste o tom, že existujú špe

ciálne osvetlenia pre stolné a mobilné počítače? Dnes vám ich predstavíme.

Ak ste si kúpili notebook alebo stolný počítač za desiatky tisícov, bolo by škoda ak by ste pre pohodlie pri nočnej práci prehliadli jednoduché svietidlá pre USB porty, ktoré stoja iba pár stoviek. Či už na pracovnom stole, alebo v teréne, všade dokážu prakticky a s dávkou šikovnosti vyriešiť situáciu s osvetlením – hoci i v kombinácii s ventilátorom. Kým notebook s vypnutým LCD displejom nájdete iba podľa pár zelených LEDiek na jeho tele, s jednoduchým nasvietením môže vyzerať hoci i takto:


FOTO – MILAN GIGEL

Jednoduchosť riešenia spočíva v dvoch základných možnostiach, ktoré vám počítač poskytne. Prvou z nich je jednoduché napájanie. Každý z USB portov počítača môžete použiť ako "napájací adaptér" s výstupným napätím 5 voltov (s obmedzením do 0,5A), takže odpadá starosť o to, kde získať potrebnú energiu. Druhou je jednoduchosť montáže. Keďže USB porty nájdete okrem notebooku i na niektorých klávesniciach, monitoroch, či čelných paneloch pre PC, dômyselný krk svietidla môže získať vhodnú oporu pre montáž i pri jednoduchej konštrukcii. Príkladom môže byť svietidlo z produkcie spoločnosti Gembird, ktoré pre spojenie USB konektoru a samotného svietidla používa ohýbateľný "krk" vyhotovený z tvarovo prispôsobiteľnej kovovej pružiny umiestnenej v plastovom obale. Ohýba sa podobne ako kovová hadica sprchy s tým rozdielom, že drží svoj tvar.


FOTO – MILAN GIGEL

Hlavica svietidla je vyhotovená z odnímateľného plastového výlisku, pod ktorým sa ukrýva vysokosvietivá LED dióda a odpor na obmedzenie napájania. Výrobca dodáva štandardne modrý a biely variant osvetlenia. S trochou zručnosti si však dokážete vymeniť LEDku za akúkoľvek – hoci i takú, ktorá je zdrojom UV žiarenia, ktoré vám môže pomôcť pri kontrole pravosti bankoviek a cenín. Úloha plastového krytu však nie je iba estetická. Jeho úlohou je rozptýliť príliš smerové svetlo LEDky tak, aby osvetlilo väčšiu pracovnú plochu.


FOTO – MILAN GIGEL

Keďže ide o najjednoduchšiu konštrukciu po akej možno siahnuť, nenájdete tu žiadny vypínač alebo obmedzovač intenzity osvetlenia. Svietidlo stačí jednoducho zasunúť do voľného USB portu (hoci i na stolnom USB rozbočovači) a nočná práca môže byť odštartovaná.


FOTO – MILAN GIGEL

Niekedy však môžete potrebovať osvetlenia viac. Preto sa vývojári spoločnosti ThermalTake rozhodli zdokonaliť svietidlo tak, aby zdvojnásobili intenzitu jeho svetla. Namiesto kolmého umiestnenia LEDiek volili konštrukciu priečnu bez svetelného difuzéra.


FOTO – MILAN GIGEL

Rozmernejšia hlavica však prináša i ďalšiu výhodu. Je dostatočne veľká na to, aby bolo možné do nej osadiť i posuvný vypínač, ktorý umožní vypnutie osvetlenia bez toho, aby ste museli lampu neustále zasúvať a vysúvať z USB portu. Preto sa tento typ svietidla hodí hlavne pre stolné počítače s trvalou inštaláciou.


FOTO – MILAN GIGEL

Výsledkom je lepšie nasvietenie klávesnice, pracovných dokumentov alebo odrazom zo steny i celého pracoviska.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak sa stal vašim verným pomocníkom notebook, zaiste ste si uvedomili, že umiestnenie svietidla na bočnú stranu nemusí byť vždy najvhodnejším riešením. Ak sú USB porty notebooku umiestnené pre praváka na pravej strane, či pre ľaváka na opačnej, môžu byť bariérou pri pohybe ruky za myšou, alebo dokumentami. Vtedy prichádza na pomoc špecializovaná sada osvetlenia, ktorú dodáva výrobca v praktickom plastovom boxe, akoby šlo o nejaký špeciálny prístroj.


FOTO – MILAN GIGEL

Po vybalení zistíte, že alternatívnou konštrukciou sa podarilo odstrániť pevný tvarovateľný krk, ktorý bol nahradený pružinovito stočeným káblikom. Ten umožňuje jednoduchšiu montáž tam, kde sú USB porty osadené neprakticky. Pozornosti nesmie ujsť ani vypínač, ktorý umožňuje jednoduchú manipuláciu s osvetlením.


FOTO – MILAN GIGEL

Osvetľovacia hlavica sa skladá z dvoch samostatných častí, ktoré tvoria kĺbový, smerovo nastaviteľný úchyt. Valcovité osvetľovacie teleso s LEDkou je zasunuté do úchytu tak, že je možné kedykoľvek ho vysunúť von, alebo natočiť želaným smerom. Úchyt je vyhotovený vo forme násuvného "štipca", ktorý je na oboch stranách vybavený plochou zabraňujúcou poškodeniu montážnej plochy. Na jednej strane sa nachádza neoprénová pena a na druhej silikón.


FOTO – MILAN GIGEL

Osadenie na rám LCD panelu notebooku je jednoduchou záležitosťou. Nezabudnite však na to, že s namontovaným svietidlom veko notebooku nebude možné zavrieť. Mohli by ste poškodiť nielen svietidlo, ale i zámky veka, či jeho kĺbové uchytenie.


FOTO – MILAN GIGEL

V letných sparných mesiacoch sa môže stať, že vám okrem svetla bude chýbať i čerstvý vzduch. Vtedy môžete využiť jedinečnú kombináciu 8 centimetrového ventilátora s regulovateľnými otáčkami a LED osvetlenia, ktoré rozžiari celé pracovisko. Chod ventilátora je v závislosti od nastavenia takmer nepočuteľný a na oboch stranách ochráni vaše prsty a predmety na stole ochranná pochrómovaná mriežka. USB káblik je odnímateľný a výrobca ho vyhotovil tak, aby ste nemali problémy s jeho zmotávaním.


FOTO – MILAN GIGEL

Plochý dvojvodičový káblik je zapuzdrený v plastovom boxe s tlačidlom a pracuje na princípe obojstrannej rolety, či zvinovacieho metra. Vysuniete si ho von práve toľko, koľko v danej chvíli potrebujete – samozrejme symetricky, z oboch strán rovnako. Pre zmotanie postačí zatlačiť tlačidlo na spodnej strane, a káblik sa zvinie dnu automaticky.


FOTO – MILAN GIGEL

Keďže podsvietenie zabezpečuje štvorica LEDiek zapuzdrených do priehľadného rámu ventilátora, svetlo je rozptýlené rovnomerne do okolia a nie je možné smerovať ho ako predchádzajúce bodové svietidlá. Prúdiaci vzduch však dokáže oživiť prehriate pracoviská bez pohybu vzduchu.


FOTO – MILAN GIGEL

Niekedy dokážu človeka pri počítačoch prekvapiť i maličkosti. Vývojári sú dnes natoľko inovatívni, že k počítačom prinášajú i veci, ktoré by sme pri nich neočakávali. Nezáleží na tom, či ide o ozonizér, zapaľovač na cigarety, popolník, spätné zrkadlá, či iné doplnky. Dôležité je byť v obraze a vedieť takúto bohatú ponuku využiť pre svoj prospech a pohodlie za počítačom.

Orientačná cena: od 250 korún
Dostupnosť: IT predajne s tuningovými a stylingovými doplnkami

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.