Microsoft Optical Desktop With FingerPrint Reader

Všetci sme každým novým dňom opatrnejší. Používame komplikovanejšie heslá pre vstup do svojho počítača a sme obozretnejší pri ich výbere. Je to správne. Nemusíme ich však nosiť v pamäti, ak ich pre prípad núdze vieme odložiť kdesi do digitálneho, či skuto

čného trezora. Ak ich jeden krát bezpečne zapíšeme do počítača, ich vkladanie môžeme nahradiť odtlačkom prsta. To všetko dokáže pohodlne uskutočniť stolná sada klávesnice a myši Microsoft Optical Desktop With FingerPrint Reader CZ.


FOTO – MILAN GIGEL

Samotná klávesnica už pri prvom pohľade pôsobí mohutným ergonomickým dojmom. Keďže hrá pri jej konštrukcii veľmi dôležitú úlohu nielen bezpečnosť, ale aj používateľský komfort, okrem zabudovaného biometrického senzora na nej nájdeme i množstvo doplnkových tlačidiel, ktoré sú predpripravené pre jednoduchú integráciu v operačných systémoch Microsoft Windows. Z pohľadu veľkosti je klávesnica o 7 centimetrov širšia a hlbšia ako tradičné jednoduché klávesnice. Počítajte teda s tým, že na stole zaberie o kúsok viac miesta, ako môžete byť zvyknutí.


FOTO – MILAN GIGEL

K počítaču sa klávesnica pripája pomocou USB káblika, takže sa nebudete musieť starať o výmenu jej batérií. Napájanie zabezpečí priamo USB port. Bezdrôtové vyhotovenie by bolo vzhľadom na neustálu funkčnosť biometrického snímača energeticky nevýhodné. Aby ste však pri stálom umiestnení na doske pracovného stola získali "pevnú pôdu" pod zápästiami, môžete si k nej pripojiť odnímateľnú čiernu opierku, ktorá zvýši vaše pracovné pohodlie. To ocenia hlavne tí, ktorí píšu "všetkými desiatimi".


FOTO – MILAN GIGEL

Klávesnica je pomerne ľahká a jej spodnú časť vyhotovil výrobca tak, aby chránila pred poškrabaním pracovnú dosku stola. V základnej polohe s nulovým náklonom tlačidiel, ktoré sú jemne sudovito osadené, zabezpečujú priamy kontakt s pracovnou plochou gumové nožičky. Nechýba podrobné bezpečnostné varovanie pred príznakmi preťaženia prstov, šliach a kĺbov, ktoré je na nešťastie k dispozícii iba v anglickom jazyku. Ak by ste ho náhodou prehliadli, upozorní vás na neho visačka na USB kábliku.


FOTO – MILAN GIGEL

Aby ste mohli sklon rúk a klávesnice pri práci striedať, výrobca nezabudol na dvojicu výklopných nožičiek, ktoré sú na doraze vybavené automatickou mechanickou aretáciou. Znamená to, že sa nemôže stať, aby sa samovoľne zaklápali ani vtedy, ak sa ponad pracovným stolom preženie "víchrica dokumentov". Styčná plocha s pracovnou doskou je minimálna a plast je pomerne mäkký, takže by ju poškodiť nemal. Dvojica gumových nožičiek v čelnej časti klávesnice fixuje jej pozíciu pevne na mieste.


FOTO – MILAN GIGEL

Pri vyklopení nožičiek získa klávesnica približne 15° náklon, čiže presne toľko, ako predpisuje ergonomická norma pre klávesnice TCO99. Mnohí používatelia preferujú pri písaní práve takýto sklon, i keď pri intenzívnom používaní klávesnice treba striedanie polôh viac ako odporučiť. Výklopné nožičky sú odolné, zvládnu neustále preklápanie bez ujmy.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak používate svoj notebook i ako stolné pracovisko, nezabúdajte pri jeho pripojení k tejto stolne sade na to, aby ste ho pripojili k napájaciemu adaptéru. Výrobca na štítku deklaruje napájanie v plnom rozsahu USB špecifikácie 2.0, čiže 0,5 ampéra pri 5 voltoch pre klávesnicu a zanedbateľných 25 mA pre komunikátor myšky. Aby ste si pripájanie/odpájanie dvoch káblikov zjednodušili, môžete použiť niektorý z lacných, malých USB hubov, alebo stolnú základňu (dock) pre notebook.


FOTO – MILAN GIGEL

Rozloženie tlačidiel klávesnice je optimalizované pre tých používateľov, ktorí pracujú s počítačmi už dlhé roky, alebo doposiaľ "privoňali" iba k základným obyčajným klávesniciam. Navigačný blok tlačidiel je usporiadaný tak, ako sme už roky zvyknutí i napriek tomu, že súčasné trendy menia usporiadanie tejto strednej časti klávesnice, kvôli snahe o zmenšenie jej šírky. Ak ste mali na ergonomických klávesniciach problémy s istotou pri stláčaní tlačidiel Delete, či Home, v tomto prípade na problém nenarazíte a môžete ich naďalej používať takpovediac "naslepo". Laserová potlač tlačidiel pôsobí trvácnym a mechanicky odolným dojmom, takže by nemalo dôjsť k jej opotrebovaniu.


FOTO – MILAN GIGEL

Funkčné tlačidlá sú podobne ako pri iných modeloch klávesníc od Microsoftu vybavené predvoľbami pre prácu v kancelárskych balíkoch. Stlačením jediného tlačidla je možné dokument uložiť, vytlačiť, skontrolovať jeho pravopis, či odoslať ho e-mailom. Je to pomerne praktické a pohodlné. Ak však kancelársky balík nepoužívate, pravdepodobne siahnete po tlačidle F-Lock, ktoré obnoví pôvodnú funkcionalitu tlačidiel.


FOTO – MILAN GIGEL

V pravej časti nad numerickou klávesnicou nájdeme trojicu tlačidiel pre pohodlie a bezpečnosť počítača. Aktivovať je možno kalkulačku (aplikáciu CALC.EXE, ktorá je súčasťou operačného systému), odhlásiť, či prepnúť aktívneho používateľa (účelné pri dočasnom opustení pracoviska), či prepnúť počítač do úsporného, pohotovostného režimu, aby sa znížila jeho energetická spotreba a nebolo potrebné štartovať operačný systém odznova.


FOTO – MILAN GIGEL

V rovnakej časti klávesnice nájdete i LEDky preraďovačov, kde okrem tradičnej trojice Num-, Caps- a Scroll-lock figuruje i zámok preraďovača Fn tlačidiel. V prípade, že počítač upadne do úsporného režimu, LEDky blikajú. Ak by po obnovení jeho činnosti klávesnica prestala pracovať, môžete si byť istí, že USB radič na vašej základnej doske nepracuje správne. V takomto prípade by ste mali v operačnom systéme zablokovať podporu úsporných režimov napájania.


FOTO – MILAN GIGEL

V pravej časti vrchnej lišty nájdete šesticu tlačidiel s tematickým oddelením do dvoch skupín. Prvá z nich slúži na rýchly vstup do adresárov My Documents, My Pictures a My Music, ktoré sú predvolenými adresármi operačného systému pre ukladanie prislúchajúceho digitálneho obsahu. Ak svoje dokumenty ukladáte úplne inde, operačný systém vám ponúka možnosť zmeniť si umiestnenie adresárov tam, kde ich chcete mať. Internetové trio Mail, WebHome a Messenger slúži pre rýchly prístup k elektronickej pošte, prehliadaču a klientovi pre online komunikáciu, alebo pre prepnutie do ich okna v prípade, že sú aktívne. Chod tlačidiel z plastu s membránovým podkladom je hladký a bezproblémový. Vzhľadom na to, že je ich používanie praktické si na ne rýchlo zvyknete.


FOTO – MILAN GIGEL

Samostatnou kapitolou je šestica tlačidiel My Favourites. Po zatlačení symbolu "hviezdička" sa vám otvorí v systéme dialógové okno, v ktorom môžete pre päticu programovateľných tlačidiel priradiť spúšťanie ľubovoľného programu, či príkazu operačného systému. Predvoliť si sem môžete najpoužívanejšie aplikácie, alebo pri trochu šikovnosti i doplnkové nástroje operačného systému, ktoré vám zjednodušia jeho používanie. Vraví sa, že tlačidiel na klávesnici nie je nikdy dosť. V tomto prípade je to skutočne pravda.


FOTO – MILAN GIGELFOTO – MILAN GIGEL

Zabudnúť však nesmieme ani na dve skupiny tlačidiel súvisiacich s multimédiami. Tie slúžia nielen na ovládanie hlasitosti a umlčania (s vlastným OSD menu), ale i pre pohyb medzi prehrávanými skladbami, pozastavenie prehrávania, či spustenie predvoleného multimediálneho prehrávača.


FOTO – MILAN GIGEL

Akonáhle však odhliadneme od písania, zistíme že najdominantnejším prvkom klávesnice je biometrický snímač odtlačkov prstov, ktorý nahradzuje ručné vkladanie hesiel pri prihlasovaní sa do operačného systému, či vstup na webové stránky vyžadujúce overenie totožnosti. Počas behu počítača je snímacie políčko neustále podsvietené dvojicou červených LEDiek. Akonáhle priložíte prst na "lepkavú" plochu snímača s mäkkým, akoby želatínovým, i keď omnoho pevnejším povrchom, dodávaný softvér odtlačok zosníma a rozhodne sa pre operáciu, ktorú má uskutočniť. Pre čistenie však nepoužívajte lieh – postačí kúsok lepiacej pásky.


FOTO – MILAN GIGEL

Snímanie odtlačku nahradí vkladanie hesla pri prihlasovaní sa do Windows XP a to dokonca bez toho, aby ste museli voliť meno používateľa. Ak máte aktivované v systéme prepínanie používateľov, stačí ak priložíte svoj prst na snímač a okamžite sa prepnete na svoju pracovnú plochu do svojho vlastného profilu. Ak podržíte prst na políčku dlhšie, objaví sa na obrazovke menu, ktoré vám umožní preddefinovávať heslá pre internetové stránky, či priamo k preddefinovaným pristúpiť. Aj máte heslá starostlivo uložené, nemusíte si ich už pri svojom počítači pamätať. Prepínanie identít je naopak výhodné práve tam, kde sa pri počítači strieda viacero používateľov. Pri príchode iba položia svoj prst na snímač a o ostatné sa postará softvér.


FOTO – MILAN GIGEL

Zabudnúť však nesmieme ani na myš. Aby mohla s počítačom komunikovať bezdrôtovo, k USB portu je potrebné pripojiť komunikačnú základňu, ktorá prevádza signály z rádiovej komunikácie na signál, s ktorým dokáže pracovať priamo počítač.


FOTO – MILAN GIGEL

Myš je napájaná dvojicou alkalických článkov formátu AA, ktoré jej dodajú energiu v priemere na 6 mesiacov používania. Silikónové nožičky jemne kĺžu po akomkoľvek povrchu, a tak myš i napriek napájaniu akumulátormi pôsobí ľahkým a dynamickým dojmom.


FOTO – MILAN GIGEL

Snímanie pohybu zabezpečuje optický LED senzor s vysokou rozlišovacou schopnosťou. I keď optické myši vo všeobecnosti fungujú najlepšie na látkových podložkách, snímač si bez problému poradí s takmer všetkými matnými povrchmi a jemne lakovaným štruktúrovaným drevom. Ak sa v dosahu nachádza viacero podobných myší, správne spárovanie a zamedzenie rušenie zabezpečíte tlačidlom Connect.


FOTO – MILAN GIGEL

Myš sa vďaka jej ergonomickému tvarovaniu určenému pre pravákov drží v ruke pohodlne, nekĺže a jej úchop je pevný bez pocitu kŕčovitosti. Ako je už zvykom, palec pripadne na ľavý bok, ukazovák a prostredník obslúžia dvojicu tlačidiel a rolovacie koliesko, pričom prstenník a malíček budú pohodlne oddychovať na pravej bočnici.


FOTO – MILAN GIGEL

Rolovacie koliesko s priesvitným vyhotovením umožňuje pohyb vo všetkých štyroch smeroch. Rolovanie prebieha bez krokovania "rapkaním" a tak by ste mohli byť spočiatku pri prechode z iných systémov trochu neistí. Ak však zvládnete i náklon kolieska do strán, razom zistíte, že jedným prstom je možné rolovať v dokumentoch všetkými štyrmi smermi.


FOTO – MILAN GIGEL

Chrbát myšky je pomerne klenutý a tak vyplní i dlane väčších rúk. Stranové oblé zárezy slúžia pre pohodlný úchop a dodajú vám istotu pri pohybe.


FOTO – MILAN GIGEL

Celkovo možno povedať, že ide o stolnú sadu, ktorá nielenže prospieva zvýšeniu pracovného pohodlia a tým i produktivite, ale o riešenie, ktoré nasadzuje priečku bezpečnosti pri počítači pomerne vysoko. Heslá pri narastajúcom množstve začínajú byť už príliš zaťažujúcimi a tak si ich chtiac-nechtiac zjednodušujeme. Ak však ich vkladanie dokážeme zastúpiť jediným dotykom prstu, naďalej môžu ostať dlhé, komplikované a bezpečné.

Odporúčaná cena pre slovenský trh: 3999 Sk
Záruka: 3 roky

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Zdá sa, že vesmírny lúč sa pohybuje päťkrát rýchlejšie ako svetlo

Kozmická ilúzia môže odhaliť tajomstvo štartu či zastavenia vzniku nových hviezd.

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 912
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 236
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 139
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 162
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 992
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 096
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 860
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 823
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 740
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 519