SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Axis & Allies - zažite znovu druhú svetovú

Od autorov výbornej stratégie Kohan 2 sa k nám dostala real – time stratégie s prostredia II. svetovej vojny Axis & Allies. Na rozdiel od predchádzajúceho projektu TimeGate Studios sa ich nový počin vydal oveľa klasickejším smerom a neprináša nič nové. Al

Od autorov výbornej stratégie Kohan 2: Kings of War  sa k nám dostala real – time stratégie s prostredia II. svetovej vojny Axis & Allies. Na rozdiel od Kohana sa Axis & Allies vydala oveľa klasickejším smerom a neprináša niečo zásadne nové. Ale aj tak ide o celkom príjemnú stratégiu, i keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Axis & Allies je úplne normálna stratégia s lineárnou výstavbou základne avšak bez ťažby surovín, s mnohými prvkami z Kohana a so zaujímavým systémom zásobovanie. Hardcore hráči v nej nenájdu to svoje, je určená skôr pre väčšinového hráča.

Skryť Vypnúť reklamu

NIE JE KAMPAŇ AKO KAMPAŇ
Axis & Allies prináša dve systémovo odlišné singleplayerové kampane. Prvá z nich je tradičná kampaň (môžeme ju nazvať historická), teda niekoľko po sebe idúcich misií. V tejto hre to znamená, že sa zúčastnime najdôležitejších bitiek II. svetovej vojny, či už pre spojencov alebo pre krajiny Osi. Hlavným plusom tejto kampane je veľká variabilita prostredia a veľmi dobrá hrateľnosť. V niektorých misiách vám bude asistovať aj spojenecká armáda kontrolovaná počítačom. Celkom dobre sa s ním dá, teda s PC, spolupracovať. Väčšinou však neprejavuje iniciatívu, ktorá by k niečomu podstatnému viedla.

Druhá kampaň nesie názov World War II a okrem RTS bojov prináša ťahovú časť. Tá sa dá najlepšie prirovnať k Rise of the Nations (spoločne s datadiskom Thrones & Patriots ), teda ide o mapu sveta rozdelenú na niekoľko desiatok oblastí - provincií. Je to však veľmi zjednodušené. Obmedzuje sa iba na presun armád po mape, nákup divízii a technológie. Pri nákupe divízii ide v podstate len o aké jednotky bude môcť výsledná armáda pri real time boji vytvárať. Peniaze na nákup samozrejme získavate z provincií, pričom každá z nich prináša iný zisk. Keď dôjde k boju, máte na výber automatické rozhodnutie alebo priamy real time boj. Obtiažnosť bojov sa mi zdala vyššia ako pri prvej kampani. Jej cieľom je dobyť dve hlavné mesta nepriateľov (spojenci ich majú tri). Je to však poriadna sprostosť :). Ja som túto kampaň za Nemecko vyhral asi za desať minút (bez rt bojov) a to som nemal skoro žiadne iné provincie okrem Anglicka a Japonci na tom boli podobne ako ja a tak z posledných síl dobyli Washington a vyhrali sme. Toto je však výnimočný prípad a skôr len demonštruje nedotiahnutosť systému tejto kampane. Hlavne hra za Nemecko a Japonsko je náročná, kvôli ich horšej ekonomickej situácii.

Skryť Vypnúť reklamu

                

GENERÁL
Každý z piatich prítomných národov, teda USA, Veľká Británia a Rusko za spojencov a Nemecko s Japonskom za tých zlých, reprezentujú štyria generáli. Každý má svoju históriu a má to aj svoje funkčné opodstatnenie, lebo generál má k dispozícii štyri špeciálne operácie. Táto ponuka sa medzi generálmi viac-menej líši. Z tých podstatnejších spomeniem kobercové bombardovanie, malú atómovú bombu, rakety V2, letecké zhodenie zásob atď. Tieto špeciálne operácie/úkony sa nakupujú za tzv. experience body, ktoré pomaličky pribúdajú počas celej hry a počas boja rýchlejšie.

V historickej kampani je dopredu určené, s ktorým generálom, resp. za ktorého, budete danú misiu hrať. V druhej kampani si môžete generála na začiatku ľubovoľne vybrať.

REAL – TIME BOJ
Aj táto časť hry sa podobá na Rise of Nations alebo Age of Empires. Na začiatku misie máte k dispozícii iba hlavnú budovu, ktorá vyprodukuje za menšiu úplatu ostatné potrebné budovy. Výstavba základne prebieha úplne lineárne, čo znamená, že musíte postaviť všetky ponúkané budovy, avšak sa dá zaobísť bez parašutistickej divízie a letiska. K dispozícii je pechotná, parašutistická, mechanizovaná a tanková divízia. Každá divízia sa skladá z niekoľkých regimentov (3 až 5, podľa typu). Klasickú ťažbu surovín tu našťastie nenájdeme. Na získanie potrebných surovín, respektíve zásob, stačí postaviť príslušné budovy. Základne množstvo týchto zásob poskytujú hlavné stany divízii a občas niečo dodávajú aj obsadené mestá. Nie je od veci postaviť aj budovy špecializované na zásoby, pod ktorými rozumieme muníciu a palivo. Najdôležitejšie sú však peniaze, za tie sa nakupujú budovy a regimenty. Dá sa nimi aj suplovať nedostatok zásob.

Skryť Vypnúť reklamu

Boje sú viac-menej arkádovité. Vysvetlím na príklade: mechanizovaný alebo tankový regiment má naozaj problémy poradiť si s pechotným regimentom. Boje medzi rovnocennými regimentmi sa mi zdali v celom kontexte celkom korektné. Zásadný taktický prvok je však systém zásobovania. Okolo základne sa nachádza oblasť, v ktorej sú jednotky zásobované palivom, muníciou, sú opravované a regimenty dopĺňané o chýbajúcich mužov a stroje. Občas je potrebné sa stiahnuť do svojej zóny, doplniť zásoby a regimenty. Niekedy je k dispozícii špeciálna operácia leteckého zhodenia zásob. Zóna sa dá rozširovať výstavbou špecializovaných suply depotov, ktoré sa rýchlo stanú cieľom útokov nepriateľa. Regimenty získavajú bojmi skúsenosti, teda vlastne ich velitelia. Takže po vyzabíjaní celého špičkového regimentu, je ho za predpokladu, že veliteľ prežije, možné obnoviť. Regiment sa snaží po veľkých stratách spratať do bezpečia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavo je vyriešená situácia, keď vy útočíte na ostrov. Vtedy máte k dispozícii jednu bojovú loď a jednu lietadlovú loď. Okrem bombardovania, lode umožňujú vyslať na pevninu vojakov a nákladiak, ktorý vybuduje hlavnú budovu.

ROZDIELY MEDZI NÁRODMI
Rozdiely sú minimálne a je ich málo. Ten najviac do oči bijúci je samozrejme grafická odlišnosť budovu a jednotiek. Národy majú niekoľko svojich vlastných špeciálnych jednotiek a regimentov, ale s tými sa stretnete skôr v historickej kampani.

              

GRAFIKA  5 / 10
Grafika nikoho neoslní, ale ani neurazí. Je vyslovene priemerná a môžem povedať, že v poslednej dobe jedna z najhorších. Nenarúša však samotné hranie, takže to až tak nevadí. Nie je vyslovene odporná, ale mohli na nej viac popracovať, nezaškodilo by viac detailov. Na škodu celej hry je skutočnosť, že pri pohybe po mape to občas trhá, respektíve pohyb nie je plynulý. Na slabších strojoch je to hrôza.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 6 / 10
Interface je spracovaný prehľadne, objavuje sa tu však jeden problém. Nereaguje vždy na prvýkrát. Týka sa to rovnako zadávanie príkazov len myšou i pomocou tlačidiel na paneloch.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
V tejto hre ide predovšetkým o zábavu a odreagovanie a myslím si, že takto to mysleli aj tvorcovia. Hrateľnosť je celkom dobrá, hra má rýchli spád. Je tu však istá monotónnosť, teda nie je to hra na dlhý čas. Historická kampaň si udržiava istú príťažlivosť po celý obdobie hrania vďaka zaujímavým lokáciam.

MULTIPLAYER 6 / 10
Ani v tomto smere hra nevybočuje zo štandardu. Multiplayer sa dá hrať cez GameSpy alebo po sieti LAN. Ide o klasicky deathmatch až pre ôsmich hráčov (celkom zaujímavé, ale ťažko v tejto hre predstaviteľné:). Hrať sa dá na pripravených scenário mapách. Je ich málo, a preto príde vhod editor máp.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Zvukové efekty sú vydarené. Celkom reálna vojnová vrava. Nič výnimočné, ale dotvárajú atmosféru.

HUDBA 5 / 10
Hudba v tejto hre v podstate ani nie je. Niežeby tu nebola žiadna, ale ide skôr o kratšie sample. Pri boji som si ju nejako nevšimol. Tá, ktorú občas počuť je, ako inak, dobová.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Axis & Allies, ako som už písal vyššie, je určená pre masy. Tomu je podriadené náročnosť a teda nie je vysoká, hlavne kvôli občasným problémom s umelou inteligenciu počítačom riadených regimentov. Najväčší problém robí pravdepodobne ich malý akčný rádius. Na druhej strane na strategickej úrovni je na tom počítač omnoho lepšie. Umelá inteligencia hráčových jednotiek je prekvapivo na veľmi slušnej úrovni, hlavne pri väčších bojoch, keď sa stráca prehľad, je to veľká výhoda. Dobre navzájom spolupracujú a vyberajú si vhodné ciele. Vedia kedy ustúpiť a občas som mal pocit, že sa snažia takýto ústup kryť.

Skryť Vypnúť reklamu

             

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Axis & Allies je príjemná záležitosť, ktorej celkový dojem kazí pár menších a pár väčších nedostatkov. Najviac mi vadí arkádovitý prístup k bojom. Zišlo by sa ešte vylepšiť aj kampaň World War II. Niektoré z hore spomínaných problémov by mohli vyriešiť patch a potom by sme mohli pol hviezdičky pridať. Ak sa pracuje na Axis & Allies 2 a TimeGate si uvedomí nedostatky, tak by mohol ísť o veľmi zaujímavú hru. Momentálne však ide iba o mierne nadpriemernú stratégiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 719
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 819
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 248
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 088
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 812
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 601
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 517
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 463
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 417
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 281