SME

Na obzore je trikrát rýchlejšia liečba tuberkulózy

Farmaceutickí bádatelia vyvinuli nový prípravok proti tuberkulóze, ktorý funguje lepšie a oveľa rýchlejšie ako doterajšie. Zatiaľ iba v prípade myší, no predbežné testy s dobrovoľníkmi ukazujú, že liek je pre ľudí neškodný.

Čakárne ordinácií na mnohých miestach Indie sú plné tuberkulóznych pacientov. FOTO - SCIENCE

Pretrvávajúca globálna hrozba

Tuberkulózu spôsobuje baktéria Mycobacterium tuberculosis. Na ľudstve si vyberala krutú daň od nepamäti. Svedčia o tom analýzy telesných pozostatkov v rámci archeologických vykopávok. Aj u nás to platilo de facto až do 20. storočia. Po objave antibiotík, nových liečebných metód a s rozvojom verejného zdravotníctva choroba ustúpila. Dnes sa na Slovensku vyskytuje najmä v špecifických skupinách obyvateľstva.

Znepokojenie však vzbudzuje stúpajúca odolnosť mnohých kmeňov M. tuberculosis proti širokej palete antibiotík. Neveští nič dobré, lebo zmeny životného štýlu po roku 1989 tuberkulóze nahrávajú. V rozvojovom svete tuberkulóza stále patrí k najvážnejším medicínskym problémom. Jednak sama osebe - po AIDS je druhou hlavnou príčinou úmrtnosti na infekčné choroby. Infikovaná je ňou tretina svetovej populácie. Každoročne prepukne deväť miliónov nových ochorení a dva milióny zomrú. Jednak ako komplikácia iných chorôb, osobitne AIDS. Odolnosť proti antibiotikám je najvýraznejšia vo východnej Európe a Strednej Ázii.

Hlavná príčina pretrvávania tuberkulózy ako globálneho zabijaka a jej vzostupu v rozvojovom svete je prostá. Dnešné lieky vyžadujú až deväť mesiacov každodenného užívania. To sa v rozvojovom svete často nedá zabezpečiť. Pacienti, ktorí lieky nedoberú, zvyšujú odolnosť tuberkulóznych bacilov proti antibiotikám.

Sen s názvom R207910

Výskumníci farmaceutických laboratórií firmy Johnson&Johnson v Belgicku na čele s Koenom Andriesom teraz v časopise Science uverejnili opis mimoriadne sľubných pokusov. Môžu byť príslovečným svetlom na konci tunela. Andriesov tím totiž spolu so švédskymi a francúzskymi kolegami vyvinul prípravok, ktorý skracuje dobu liečby tuberkulózy až na tretinu. Prípravok R207910 patrí po chemickej stránke do skupiny diarylquinolínov. Funguje oveľa efektívnejšie ako "koktail" antibiotík rifampínu, isoniazidu a pyrazinamidu, ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Takisto skrátil dobu liečby myší na polovicu až tretinu. Účinkuje proti všetkým, aj na iné antibiotiká nereagujúcim tuberkulóznym kmeňom a priamo ich zabíja. Najmä ak sa ním nahradí jedna zložka zo spomenutého trojitého "koktailu". Pri testoch na potkanoch, psoch a zdravých ľudských dobrovoľníkoch sa nezistili žiadne škodlivé vedľajšie účinky. Rýchlo vstupuje do krvného obehu a koncentruje sa v pľúcnych bunkách.

Lekárom akoby R207910 splnil sen. Výskumníci firmy Johnson&Johnson mu prišli na stopu pri pátraní po novom širokospektrálnom antibiotiku.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu