SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Vampire the Masquerade: Bloodlines - pol litra krvi, prosím!

Half-Life 2 sem Half-Life 2 tam... V deň keď som prvýkrát spustil Bloodlines, hneď som zabudol, že vôbec nejaký super úžasný Half-Life 2 vyšiel. Pretože Vampire: the Masquerade, patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, čo tento rok vyšlo. Možno sú to odvážne sl

Half-Life 2 sem Half-Life 2 tam... V deň keď som prvýkrát spustil túto hru, hneď som zabudol, že vôbec nejaký super úžasný Half-Life 2 vyšiel. Pretože Vampire: the Masquarade - Bloodlines, patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, čo tento rok vyšlo. Možno sú to odvážne slová, ale ja som pripravený za túto hru dať všetky končatiny do ohňa.

Najprv by sa však patrilo predstaviť ľudí, ktorí Bloodlines vyprodukovali. Sú to tí, ktorí možno medzi vami nie sú veľmi známi - konkrétne Troika Games a White Wolf studios. Títo chlapíci (Troika) však majú na svedomí už jedno veľmi dobré RPG s názvom Arcanum, ktoré sa vyznačovalo originalitou, no tiež nevyváženým herným systémom. Ako autori zvládli Bloodlines sa pokúsim aspoň trošku poodkryť v recenzii (aj keď už z úvodu ste si asi domysleli, že nebudem šetriť superlatívmi).

Skryť Vypnúť reklamu

Možno ste sa už zamysleli, prečo som ešte nič nepovedal o predchádzajúcom diele. Asi to bude preto, že Bloodlines so svojimi vampírskymi predchodcami nemá vôbec nič spoločné. Hra sa totiž uberá úplne iným smerom. Kde sa teda odohráva? V prítomnosti v Los Angeles. Čo obyčajný smrteľníci netušia je, že mesto je doslova prešpikované upírmi, ktorí majú veľké postavenia a majetky a tak ovládajú určité jeho časti. To je však len malá vzorka upírov. Tí ostatní sa skrývajú všade, kde sa len dá, alebo na nich môžete naraziť v davoch obyčajných ľudí, v baroch, divadlách, bordeloch... samozrejme vždy iba v noci. Okrem upírov sa v meste nachádzajú aj ghoulovia, ktorí sa diametrálne líšia od predstavy väčšiny fantasy svetov. Sú to totiž ľudia, ktorí sa z nejakého dôvodu napili vampírskej krvi, aby mohli prežiť. Vznikli z nich tak "ľudia", ktorí sú odolnejší a sú častokrát veľmi oddaný svojmu upírskemu pánovi, ktorý ich obdaril svojou krvou.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby to bolo poriadne RPGéčko musí platiť: "nie je upír ako upír". Hneď na začiatku máte na výber z viacerých klanov, z ktorých pochopiteľne každý má svoje vlastnosti a schopnosti. Túto úlohu zvládli autori na výbornú, pretože jednotlivé klany upírov sa odlišujú natoľko, že za každého naberá hra úplne iný rozmer. A nejde tu len o rozdiely v boji. Keď sa na hru pozrieme trocha z výšky, tak môžeme upírov zaradiť ešte do troch veľkých klanov a to Camarilla (tí dobrí), Sabbat (áno, presne tak, tí zlí) a nakoniec Anarchovia, ktorí sa neradia nikam a k nikomu, skrátka takí nezávisláci.

Najdôležitejšia hlavná a jediná potrava upírov je samozrejme krv, krv, krv a nič iné ako krv. Na nej závisí celý váš život a bez nej sa nepohnete ani na krok. Pretože jedine z krvi sú vampíry schopní vytvárať kúzla a používať ostatné zvláštne schopnosti, všeobecne nazvané disciplíny. Každá z nich je užitočná, naozaj doslova každá a s každou sa dá hra hrať úplne iným štýlom. Navyše každá „rasa“ má svoje vlastné špeciality. Krv si dopĺňate, ako inak na ľuďoch, pričom platí, že viac krvi získate z niekoho, kto má vyššie postavenie. Množstvo krvi získané z bezdomovca môžete porovnávať tak akurát s krysou. Keď práve nie je nikto po ruke, tak stačí skočiť do nemocnice a pod pultom kúpiť balíček s krvou.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvom rade treba hneď na začiatku vytknúť (aj keď toto už veľmi začiatok nie je;), že Bloodlines nie je žiadna akčná hra a už vôbec nie žiadne akčné RPG. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, Bloodlines je poctivé hard-core role-playing game, kde, dovolím si povedať, hrajú súboje druhoradú úlohu. Voči smrteľníkom ste ako upír veľmi silný a ak nie sú v presile, nepredstavujú pre vás väčšie nebezpečenstvo. Neskôr keď už budete vedieť zabiť pohľadom, môžete sa im len vysmiať do tváre. Horšie to je samozrejme s upírmi a ostatnými "supernaturals", ktorí sú dosť silní a boje s nimi môžu byť veľmi zaujímavé. Na takéto súboje narazíte len občas a veľkú časť hry tvorí plnenie vlastných questíkov.

Veľmi silnou stránkou hry sú dialógy. Neviem ako za ostatné klany ale za Malkavianov, za ktorých som hral, je je to jedna z najzaujímavejších častí hry. Keďže väčšina z nich sú psychopatickí schyzofrenici, ktorí rozprávajú vysoko abstraktne a básnicky. Stávalo sa mi dosť často, že som sa skoro roztrhol od smiechu a neraz musel utierať monitor od vyprsknutých slín. Na druhej strane som až v polovici hry prišiel na to, čo vlastne niektoré výrazy znamenajú. V dialógoch v závislosti na vašich schopnostiach máte niekoľko špeciálnych možností. Ako napríklad presviedčanie, manipulácia alebo zvádzanie ;). Preto si dovolím tvrdiť, že hru majú jednoduchšiu postavy, ktoré dokážu počas dialógu oblbnúť svojho súpera, než tí čo dokážu dobre zachádzať s požiarnou sekerou.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 8 / 10
Možno, že by stačilo povedať, že hra beží na Source engine, ktorý poháňa Half-life 2, dať sem link na recenziu Half-lifu a tým by bol problém vyriešený. Bohužiaľ, opak je pravdou. Hra má síce veľmi peknú grafiku a po HL2 zdedila geniálnu mimiku tváre, ale celkovo za ním zaostáva. Niektoré animácie sú urobené dosť nešťastne a bohužiaľ autori nevyužili naplno fyzikálne možnosti Source enginu, takže mnohé veci sú úplne statické. Na rozdiel od HL2 môžete občas pohnúť s nejakou fľašou alebo škatuľou, za ktorou sa objaví tajný priechod, ale fyzikou oplývajú skutočne len vyvolené predmety. Klincom do rakvy grafickej stránky hry je v porovnaní s enginovým bratom vyššia náročnosť, čo sa mi zdá nepochopiteľné a veľmi nešťastné.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10

Interface hry je na tom dobre, mám však k nemu isté výhrady. Hlavné menu je dosť chudobné na nastavenia, najmä čo sa týka grafiky a navyše nemôžete vôbec zvyšovať gammu. Čo je možno pochopiteľné, keďže hra má mať temnú atmosféru, niektoré lokácie sú však až priveľmi tmavé a keďže v hre ide častokrát o detaily, ktoré si treba všimnúť, môže to byť kritické. Aby som ale opäť len nekritizoval, interface v samotnej hre je veľmi nápaditý a prehľadný.

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
A konečne som sa dostal k tomu čo je na tejto hre absolútne najlepšie. Hra je proste úplne geniálna, čo sa týka hrateľnosti. Svet upírov vás absolútne pohltí, až budete vychádzať von len v noci a každú chvíľu si hľadať nejakú vhodnú obeť pre váš každodenný prísun krvi. Bloodlines ma skvelú atmosféru, niekedy máte pocit, ako by ste boli obyčajný človek, ktorý sa prechádza po meste, inokedy sa všetkými tými paranormálnymi javmi trasiete od strachu. Questov je tu tak akurát dosť, takže máte vždy čo robiť, ale na druhú stranu sa vo svojom denníku neutopíte. K hre a plneniu questov môžete pristupovať rôznymi spôsobmi zavislými na klane, ktorý ste si vybrali a na schopnostiach, do ktorých ste si rozdelili bodíky. Bloodlines teda môžete prejsť aj viackrát, keďže za dve rôzne postavy môže byť hra diametrálne odlišná. Súboje v hre sú pomerne akčné a rýchle, čo dokáže hru často oživiť. No ako som už podotkol, Bloodlines nie je akčnou hrou a súbojom sa môžete v pokoji vyhýbať, keďže za zabitých nepriateľov skúsenosti nedostávate (ak to nie je významný a silný oponent).

Skryť Vypnúť reklamu

MULITPLAYER
Multiplayer hra neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 10 / 10
Po tejto stránke som z hry nadšený, tak ako HL2 aj Vampire: The Masquarade - Bloodlines disponuje v tomto smere tým najlepším. Kompletne všetky dialógy sú nadabované, profesionálna nadabované, takže to všetko len umocňuje celkovú atmosféru. Zvuky v pozadí sú na tom tiež veľmi dobré, takže niet čo vytknúť.

HUDBA 9 / 10
Po hudobnej stránke je na tom hra veľmi dobre. Atmosferické skladby zapadajú do scénok, ktoré sa v hre vyskytujú. Naviac v každom bare, ktorý navštívite, hrá nahlas nejaká hudba, v každom vždy iná. Väčšinou je to nejaký heavy metal alebo rock a aj keď to do tejto kategórie nepatrí, nedá mi spomenúť, že sa v bare môžete pridať medzi ostatných a tancovať s nimi :).

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Čo sa týka umelej inteligencie, je vidieť, že hra využíva potenciál materského enginu. Nepriatelia sú počas bojov koordinovaní a dokážu sa kryť a schovávať za prekážky. Reagujú na zvuky a podobne. S náročnosťou je to už trochu horšie. Nikde som nenarazil na možnosť zmeniť ju, čo však až tak nevadí, keďže v hre nejde iba o boj. Bloodlines je však hrou, v ktorej keď si "pokazíte" svoju postavu, náročnosť sa môže rapídne zvýšiť. Berte to buď ako plus alebo ako mínus, podľa toho či obľubujete zodpovednosť nad svojou postavou. Myslim, že väčšine RPGčkárom tento fakt vôbec prekážať nebude.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Vampire: the Masquarade Bloodlines, je špičková hra a nespomínam si na lepšie RPG, ktoré by v tomto roku vyšlo a aby som našiel aspoň tak dobrú hru z hernej histórie, musel by som hodnú chvíľu porozmýšľať. Napriek tomu si nemôžem dovoliť dať hre maximálne hodnotenie, keďže niektoré technické stránky autori nedotiahli do konca, možno mali na hre ešte chvíľočku pracovať. To ale nemení nič na tom, že hra je úplnou povinnosťou pre všetkých čo aspoň trochu majú radi RPGčka a adventúry. Stojí jednoznačne za to.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zmenka podľa predchádzajúceho vzoru, ktorá je už opatrená podpisom a bezpečnostným prvkom.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 785 prípadov a 16 úmrtí (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.
Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková
CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme Kotlebovi

Kotleba vo videu odporúčal, ako sa majú jeho nasledovníci vysporiadať s koronou. Ďakujeme.

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 798
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 187
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 321
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 114
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 183
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 191
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 124
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 895
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 360
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 517