Vampire the Masquerade: Bloodlines - pol litra krvi, prosím!

Half-Life 2 sem Half-Life 2 tam... V deň keď som prvýkrát spustil Bloodlines, hneď som zabudol, že vôbec nejaký super úžasný Half-Life 2 vyšiel. Pretože Vampire: the Masquerade, patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, čo tento rok vyšlo. Možno sú to odvážne sl

Half-Life 2 sem Half-Life 2 tam... V deň keď som prvýkrát spustil túto hru, hneď som zabudol, že vôbec nejaký super úžasný Half-Life 2 vyšiel. Pretože Vampire: the Masquarade - Bloodlines, patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, čo tento rok vyšlo. Možno sú to odvážne slová, ale ja som pripravený za túto hru dať všetky končatiny do ohňa.

Najprv by sa však patrilo predstaviť ľudí, ktorí Bloodlines vyprodukovali. Sú to tí, ktorí možno medzi vami nie sú veľmi známi - konkrétne Troika Games a White Wolf studios. Títo chlapíci (Troika) však majú na svedomí už jedno veľmi dobré RPG s názvom Arcanum, ktoré sa vyznačovalo originalitou, no tiež nevyváženým herným systémom. Ako autori zvládli Bloodlines sa pokúsim aspoň trošku poodkryť v recenzii (aj keď už z úvodu ste si asi domysleli, že nebudem šetriť superlatívmi).

Možno ste sa už zamysleli, prečo som ešte nič nepovedal o predchádzajúcom diele. Asi to bude preto, že Bloodlines so svojimi vampírskymi predchodcami nemá vôbec nič spoločné. Hra sa totiž uberá úplne iným smerom. Kde sa teda odohráva? V prítomnosti v Los Angeles. Čo obyčajný smrteľníci netušia je, že mesto je doslova prešpikované upírmi, ktorí majú veľké postavenia a majetky a tak ovládajú určité jeho časti. To je však len malá vzorka upírov. Tí ostatní sa skrývajú všade, kde sa len dá, alebo na nich môžete naraziť v davoch obyčajných ľudí, v baroch, divadlách, bordeloch... samozrejme vždy iba v noci. Okrem upírov sa v meste nachádzajú aj ghoulovia, ktorí sa diametrálne líšia od predstavy väčšiny fantasy svetov. Sú to totiž ľudia, ktorí sa z nejakého dôvodu napili vampírskej krvi, aby mohli prežiť. Vznikli z nich tak "ľudia", ktorí sú odolnejší a sú častokrát veľmi oddaný svojmu upírskemu pánovi, ktorý ich obdaril svojou krvou.

Aby to bolo poriadne RPGéčko musí platiť: "nie je upír ako upír". Hneď na začiatku máte na výber z viacerých klanov, z ktorých pochopiteľne každý má svoje vlastnosti a schopnosti. Túto úlohu zvládli autori na výbornú, pretože jednotlivé klany upírov sa odlišujú natoľko, že za každého naberá hra úplne iný rozmer. A nejde tu len o rozdiely v boji. Keď sa na hru pozrieme trocha z výšky, tak môžeme upírov zaradiť ešte do troch veľkých klanov a to Camarilla (tí dobrí), Sabbat (áno, presne tak, tí zlí) a nakoniec Anarchovia, ktorí sa neradia nikam a k nikomu, skrátka takí nezávisláci.

Najdôležitejšia hlavná a jediná potrava upírov je samozrejme krv, krv, krv a nič iné ako krv. Na nej závisí celý váš život a bez nej sa nepohnete ani na krok. Pretože jedine z krvi sú vampíry schopní vytvárať kúzla a používať ostatné zvláštne schopnosti, všeobecne nazvané disciplíny. Každá z nich je užitočná, naozaj doslova každá a s každou sa dá hra hrať úplne iným štýlom. Navyše každá „rasa“ má svoje vlastné špeciality. Krv si dopĺňate, ako inak na ľuďoch, pričom platí, že viac krvi získate z niekoho, kto má vyššie postavenie. Množstvo krvi získané z bezdomovca môžete porovnávať tak akurát s krysou. Keď práve nie je nikto po ruke, tak stačí skočiť do nemocnice a pod pultom kúpiť balíček s krvou.

V prvom rade treba hneď na začiatku vytknúť (aj keď toto už veľmi začiatok nie je;), že Bloodlines nie je žiadna akčná hra a už vôbec nie žiadne akčné RPG. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, Bloodlines je poctivé hard-core role-playing game, kde, dovolím si povedať, hrajú súboje druhoradú úlohu. Voči smrteľníkom ste ako upír veľmi silný a ak nie sú v presile, nepredstavujú pre vás väčšie nebezpečenstvo. Neskôr keď už budete vedieť zabiť pohľadom, môžete sa im len vysmiať do tváre. Horšie to je samozrejme s upírmi a ostatnými "supernaturals", ktorí sú dosť silní a boje s nimi môžu byť veľmi zaujímavé. Na takéto súboje narazíte len občas a veľkú časť hry tvorí plnenie vlastných questíkov.

Veľmi silnou stránkou hry sú dialógy. Neviem ako za ostatné klany ale za Malkavianov, za ktorých som hral, je je to jedna z najzaujímavejších častí hry. Keďže väčšina z nich sú psychopatickí schyzofrenici, ktorí rozprávajú vysoko abstraktne a básnicky. Stávalo sa mi dosť často, že som sa skoro roztrhol od smiechu a neraz musel utierať monitor od vyprsknutých slín. Na druhej strane som až v polovici hry prišiel na to, čo vlastne niektoré výrazy znamenajú. V dialógoch v závislosti na vašich schopnostiach máte niekoľko špeciálnych možností. Ako napríklad presviedčanie, manipulácia alebo zvádzanie ;). Preto si dovolím tvrdiť, že hru majú jednoduchšiu postavy, ktoré dokážu počas dialógu oblbnúť svojho súpera, než tí čo dokážu dobre zachádzať s požiarnou sekerou.

GRAFIKA 8 / 10
Možno, že by stačilo povedať, že hra beží na Source engine, ktorý poháňa Half-life 2, dať sem link na recenziu Half-lifu a tým by bol problém vyriešený. Bohužiaľ, opak je pravdou. Hra má síce veľmi peknú grafiku a po HL2 zdedila geniálnu mimiku tváre, ale celkovo za ním zaostáva. Niektoré animácie sú urobené dosť nešťastne a bohužiaľ autori nevyužili naplno fyzikálne možnosti Source enginu, takže mnohé veci sú úplne statické. Na rozdiel od HL2 môžete občas pohnúť s nejakou fľašou alebo škatuľou, za ktorou sa objaví tajný priechod, ale fyzikou oplývajú skutočne len vyvolené predmety. Klincom do rakvy grafickej stránky hry je v porovnaní s enginovým bratom vyššia náročnosť, čo sa mi zdá nepochopiteľné a veľmi nešťastné.

INTERFACE 8 / 10

Interface hry je na tom dobre, mám však k nemu isté výhrady. Hlavné menu je dosť chudobné na nastavenia, najmä čo sa týka grafiky a navyše nemôžete vôbec zvyšovať gammu. Čo je možno pochopiteľné, keďže hra má mať temnú atmosféru, niektoré lokácie sú však až priveľmi tmavé a keďže v hre ide častokrát o detaily, ktoré si treba všimnúť, môže to byť kritické. Aby som ale opäť len nekritizoval, interface v samotnej hre je veľmi nápaditý a prehľadný.

HRATEĽNOSŤ 10 / 10
A konečne som sa dostal k tomu čo je na tejto hre absolútne najlepšie. Hra je proste úplne geniálna, čo sa týka hrateľnosti. Svet upírov vás absolútne pohltí, až budete vychádzať von len v noci a každú chvíľu si hľadať nejakú vhodnú obeť pre váš každodenný prísun krvi. Bloodlines ma skvelú atmosféru, niekedy máte pocit, ako by ste boli obyčajný človek, ktorý sa prechádza po meste, inokedy sa všetkými tými paranormálnymi javmi trasiete od strachu. Questov je tu tak akurát dosť, takže máte vždy čo robiť, ale na druhú stranu sa vo svojom denníku neutopíte. K hre a plneniu questov môžete pristupovať rôznymi spôsobmi zavislými na klane, ktorý ste si vybrali a na schopnostiach, do ktorých ste si rozdelili bodíky. Bloodlines teda môžete prejsť aj viackrát, keďže za dve rôzne postavy môže byť hra diametrálne odlišná. Súboje v hre sú pomerne akčné a rýchle, čo dokáže hru často oživiť. No ako som už podotkol, Bloodlines nie je akčnou hrou a súbojom sa môžete v pokoji vyhýbať, keďže za zabitých nepriateľov skúsenosti nedostávate (ak to nie je významný a silný oponent).

MULITPLAYER
Multiplayer hra neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 10 / 10
Po tejto stránke som z hry nadšený, tak ako HL2 aj Vampire: The Masquarade - Bloodlines disponuje v tomto smere tým najlepším. Kompletne všetky dialógy sú nadabované, profesionálna nadabované, takže to všetko len umocňuje celkovú atmosféru. Zvuky v pozadí sú na tom tiež veľmi dobré, takže niet čo vytknúť.

HUDBA 9 / 10
Po hudobnej stránke je na tom hra veľmi dobre. Atmosferické skladby zapadajú do scénok, ktoré sa v hre vyskytujú. Naviac v každom bare, ktorý navštívite, hrá nahlas nejaká hudba, v každom vždy iná. Väčšinou je to nejaký heavy metal alebo rock a aj keď to do tejto kategórie nepatrí, nedá mi spomenúť, že sa v bare môžete pridať medzi ostatných a tancovať s nimi :).

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Čo sa týka umelej inteligencie, je vidieť, že hra využíva potenciál materského enginu. Nepriatelia sú počas bojov koordinovaní a dokážu sa kryť a schovávať za prekážky. Reagujú na zvuky a podobne. S náročnosťou je to už trochu horšie. Nikde som nenarazil na možnosť zmeniť ju, čo však až tak nevadí, keďže v hre nejde iba o boj. Bloodlines je však hrou, v ktorej keď si "pokazíte" svoju postavu, náročnosť sa môže rapídne zvýšiť. Berte to buď ako plus alebo ako mínus, podľa toho či obľubujete zodpovednosť nad svojou postavou. Myslim, že väčšine RPGčkárom tento fakt vôbec prekážať nebude.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Vampire: the Masquarade Bloodlines, je špičková hra a nespomínam si na lepšie RPG, ktoré by v tomto roku vyšlo a aby som našiel aspoň tak dobrú hru z hernej histórie, musel by som hodnú chvíľu porozmýšľať. Napriek tomu si nemôžem dovoliť dať hre maximálne hodnotenie, keďže niektoré technické stránky autori nedotiahli do konca, možno mali na hre ešte chvíľočku pracovať. To ale nemení nič na tom, že hra je úplnou povinnosťou pre všetkých čo aspoň trochu majú radi RPGčka a adventúry. Stojí jednoznačne za to.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Astronóm: Blikajúcu hviezdu sme pozorovali aj na Slovensku

Poklesy v jasnosti hviezdy nespôsobujú mimozemšťania, zrejme ide o prirodzený jav, hovorí Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 9 558
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 037
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 014
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 781
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 943
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 5 552
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 192
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 568
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 760
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 173