SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Európska komisia skúma ceny roamingu

BRATISLAVA - Európskej komisii sa nepáčia ceny roamingových hovorov, ktoré si účtujú európski mobilní operátori. Nazdáva sa, že ľudia za telefonovanie z mobilu platia v zahraničí príliš draho. Európska skupina regulátorov, ktorá združuje národné regulačn

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Európskej komisii sa nepáčia ceny roamingových hovorov, ktoré si účtujú európski mobilní operátori. Nazdáva sa, že ľudia za telefonovanie z mobilu platia v zahraničí príliš draho. Európska skupina regulátorov, ktorá združuje národné regulačné úrady členských štátov aj pre sektor telekomunikácií, preto v piatok oznámila, že začala prešetrovať či veľkoobchodné ceny, ktoré si firmy účtujú za medzinárodné roamingové prepojenia nie sú privysoké.

Európski mobilní operátori tak onedlho dostanú dotazníky, ktoré budú musieť vyplniť. Na základe zozbieraných dát sa potom určí, či firmy budú musieť ceny roamingu znížiť alebo nie. Konkrétne rozhodnutie sa očakáva na jar budúceho roka.

Európska komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Redingová v súvislosti s iniciatívou Európskej skupiny regulátorov vyhlásila, že si plne uvedomuje dopad vysokých cien na obyvateľov únie, ako aj na konkurencieschopnosť priemyslu. "Mnohí z nás sú nepríjemne prekvapení, keď po zahraničnej služobnej ceste alebo dovolenke dostanú od mobilného operátora telefónny účet," povedala Redingová dúfajúc, že súčasná iniciatíva pomôže identifikovať problémy a rozhodnúť v najkratšom možnom čase.

Výška roamingových poplatkov už nejaký čas znepokojuje Európsku komisiu, ktorá sa doposiaľ s problémom nedokázala vysporiadať. Nepomohlo ani zaradenie veľkoobchodného trhu zahraničného roamingu medzi relevantné trhy, ktoré musia národné regulačné autority preskúmať. Cena hovoru totiž z veľkej časti závisí od poplatku, ktorý si účtuje operátor v inom štáte. Preto je nutné sústredené úsilie všetkých regulátorov členských štátov únie, ktorých zastrešuje práve Európska skupina regulátorov.

EuroTel, ani Orange nedokážu určiť, či si ich európski roamingoví partneri účtujú za volanie vo svojich sieťach primerané poplatky. "Nakoľko nemáme prehľad o cenotvorbe, respektíve o nákladoch našich roamingových partnerov, nevieme sa k tejto otázke vyjadriť," reagoval hovorca Orangeu Peter Tóth. Podobne reagoval aj EuroTel: "Ceny roamingu sa priamo odvíjajú od cien, za ktoré EuroTel nakupuje roamingové služby od zahraničných partnerov," informoval SME Milan Hric z divízie vonkajších vzťahov EuroTelu.

Hovorca Orangeu predpokladá, že zahraniční operátori budú roaming zlacňovať. "Malo by to priniesť cenovo výhodný a bežne dostupný roaming pre našich zákazníkov," povedal. Ako jeden z dôvodov spomenul aj postupné znižovanie roamingových poplatkov. (dc)

Od čoho závisí cena roamingového hovoru

Ak si zákazník aktivuje roaming a volá v zahraniční, cena hovoru závisí od poplatku, ktorý jeho domovskému mobilnému operátorovi účtuje konkrétny roamingový partner, v ktorého sieti práve telefonuje. EuroTel a Orange si k sume pripočítavajú ešte vlastné náklady.

Poplatky si roamingoví partneri účtujú v zahraničnej mene. EuroTel a Orange si potom tieto sumy menia na koruny. Preto podľa hovorcu Orangeu Petra Tótha výslednú cenu hovoru v cudzine ovplyvňuje aj vývoj kurzu koruny, v Európskej únii napríklad voči euru. (dc)

Roamingové hovory do Česka (v Sk vrátane DPH)

Operátor SMS minúta hovoru minúta hovoru minúta minúta
    v rámci Česka na Slovensko prichádzajúceho hovoru zo Slovenska
        hovoru do Česka (bez roamingu)
  ET Or ET Or ET Or ET Or ET Or
EuroTel Praha 11,80 11,70 35,20 35,20* 35,20 35,20 29,80 28,40 28,60 až 30,90 ** 10,50
T-Mobile Czech Republic 9,80 9,80 29,40 29,40* 35,20 35,20 29,80 28,40 28,60 až 30,90** 10,50
Oskar Mobil 9,80 9,80 23,50 23,50 29,40* 29,40 29,80 28,40 28,60 až 30,90** 10,50

* mimo sieť operátora, ** program 55 Viac
ET - EuroTel, Or - Orange Slovensko Zdroj: www.eurotel.sk, www.orange.sk


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

18 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

21 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

22 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

23 h