SME
Sobota, 17. apríl, 2021 | Meniny má RudolfKrížovkyKrížovky

Nešťastný pôrod z doby bronzovej

Španielski bádatelia preskúmali pozostatky mladej ženy spred vyše 3000 rokov, ktorá očividne zomrela pri pôrode. Je to najstarší známy doklad takejto smutnej udalosti.

Mladá žena z doby bronzovej, ktorej pozostatky sa našli v španielskej provincii Murcia. Zomrela v čase, ktorý mal byť jej najšťastnejším.

FOTO - UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA

Dominancia ľudstva na Zemi vzišla z našej anatómie. Nič však nie je zadarmo. Na svet prichádzame s veľkou hlavou, lebo mozog sa nám výrazne vyvíja už v štádiu plodu. A dvojnohosť nám zúžila panvu. Oboje urobilo z ľudského pôrodu traumu. Podobenstvo z knihy Genezis o treste pre človeka za jedenie zakázaného ovocia zo stromu poznania má reálne jadro.

Roku 1996 objavil archeologický tím Marie Manuely Ayalovej z Murcijskej univerzity zreteľný prípad pohrebu tehotnej ženy. Nález pochádza z lokality El cerro de las Viňas v provincii Murcia (juhovýchodné Španielsko). Pohreb datovali do takzvaného argarického obdobia doby bronzovej v rozpätí 1500 až 1000 rokov p. n. l.

Ľudia sa už vtedy pochovávali jednotlivo, spravidla v tesnej blízkosti príbytkov rodiny, alebo priamo v nich, ako v tomto prípade. Hrob patril mladej žene a viaceré znaky ukazovali, že zomrela pri pôrode.

Tím paleopatologičky Assumpció Malgosovej z Barcelonskej autonómnej univerzity teraz v časopise International Journal of Osteoarcheology uverejnil podrobnú analýzu. Išlo o 25 - 26-ročnú rodičku. V maternicovej dutine mala plod v 37 - 39 týždni vývoja. Nachádzal sa v skríženej polohe. Pravá ruka vyčnievala z maternice.

Bez cisárskeho rezu museli byť výsledkom takejto polohy plodu veľké pôrodne ťažkosti. Rodička podľa všetkého zomrela pri pôrode na sepsu, krvácanie a vyčerpanie. Plod na srdcové zlyhanie.

Ešte v 19. storočí zomieralo nezanedbateľné percento rodičiek a novorodencov buď pri samotnom pôrode, alebo na komplikácie v šestonedelí. Dnes sú takéto prípady skôr výnimkou, hoci sa stále pravidelne vyskytujú.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vakcína Moderna.

Išlo o technický výber, vraví Eliášová, prečo darujeme práve Modernu.

17 h
Britská kráľovná Alžbeta II. prichádza na poslednú rozlúčku so svojím zosnulým manželom princom Philipom.

Philipovo telo previezli zo súkromnej kaplnky pred vchod hradného areálu.

1 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

PCR testy odhalili 750 nových prípadov.

10 h
DNES PÍŠE ELENA ELEKOVÁ

Pozrime sa na to vedecky

Elena Eleková

Zatuchnutá medicína, čo ponúka len samé predpoklady, chce nejaké dôkazy.

14. apr

Neprehliadnite tiež

Komentovaný prehľad technologických správ.

9 h
Prototyp vesmírnej lode Starship SN15 od spoločnosti SpaceX.

Space X má postaviť vesmírnu loď, ktorá dostane kozmonautov na Mesiac do roku 2024.

9 h