Slony sú jedným z typických symbolov Afriky. Účinné opatrenia na ich záchranu (zákaz lovu a obchodovania so slonovinou, prísne postihy pytliakov) priniesli svoje ovocie. Slony sa začali úspešne rozmnožovať. Až tak, že teraz spôsobujú veľké škody ľuďom aj prírode.
Na konferencii v Berg-en-Dale sa juhoafrickí vedci, manažéri a ochranári zhodli, že jediným riešením je zrušiť deväťročné moratórium na lov slonov. Konferencia pod záštitou Juhoafrických národných parkov (SANP, združuje 20 parkov) sa konala v druhej polovici októbra v Krugerovom národnom parku.
Práve v tomto parku sa v posledných rokoch počet slonov zdvojnásobil a problém ich premnoženia je tu najakútnejší. Lov slonov tu zakázali v roku 1995. Odvtedy sa ich počet vyšplhal z pôvodných sedemtisíc až na súčasných takmer 13-tisíc. V celej Juhoafrickej republike žije asi 17-tisíc slonov. Pre park je únosný počet okolo 7500 slonov.
Hector Magome, riaditeľ SANP, pre internetovú verziu National Geographic povedal, že dokonca už aj turisti, bažiaci po veľkej africkej päťke - levovi, slonovi, nosorožcovi, byvolovi a leopardovi - sú znepokojení zničenou krajinou. Na konferencii ukázal fotografie oblastí, kde kedysi stáli veľké stromy. Slony ich však vytrhali zo zeme.
Zvýšil sa tiež počet útokov slonov na iné zvieratá, najmä na kriticky ohrozené čierne nosorožce. Podľa Magoma útoky má na svedomí zvýšené súťaženie o potravinové zdroje na obmedzenom priestore Krugerovho národného parku (20-tisíc štvorcových kilometrov). Slony tiež často prelamujú ochranné ploty a dostávajú sa do obývaných oblastí, kde ohrozujú ľudí.
David Mabunda, hlavný úradník SANP, povedal, že rozhodnúť sa pre zabitie nadbytočných slonov bolo ťažké. "Našou prvoradou povinnosťou je však starať sa o biodiverzitu parkov. Nemožno uprednostňovať jeden druh pred ostatnými."
Dave Cumming zo Zimbabwianskej univerzity však upozornil, že slony majú čoraz menej pôdy, lebo ľudia jej zaberajú čoraz viac. Niektorí ochranári sa obávajú, že ak sa povolí lov slonov, môže sa skončiť ich hromadným vybíjaním.
Profesor filozofie na Univerzite v Pretórii Alex Antonites zdôraznil, že slony majú vyššiu mieru sebauvedomenia ako iné zvieratá, žijúce na Zemi. Poukázal na etický rozmer ich zabíjania, ktoré je pre slony veľmi traumatické a môže mať vážne následky aj pre ich sociálny život. Juhoafrická vláda chce v priebehu piatich rokov každoročne odstrániť stovky slonov. Podľa dohody z Berg-en-Dale sa zabíjanie nadbytočných zvierat v Krugerovom národnom parku začne už koncom tohto roku. (der)