SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Lacné klamstvo medzi osami hrozí výpraskom

Samičky istej osy, ktoré používajú falošné vizuálne signály dominancie, "spoločnosť" trestá oveľa viac ako ich objektívne nízko postavené kolegyne. Hrozí im dokonca poriadny výprask.

V hniezdach sociálnych ôs druhu Polistes dominulus je prísna hierarchia.
FOTO - ELIZABETH A. TIBBETTSOVÁ

Ukáž, kto si

Živočíchy využívajú zreteľné vizuálne signály zdatnosti, čo im prináša sociálnu prevahu (dominanciu). Najočividnejšími príkladmi sú mohutné parohy jeleňov a dlhočizné chvosty pávov.

Takéto znaky sú nákladné. Sťažujú pohyb a ich rast vyžaduje mnoho energie a živín. No ostatní členovia druhu môžu objektívne zhodnotiť zdatnosť majiteľa týchto znakov. Samica tak vidí samca ako potenciálneho otca potomstva. Samčí rivali zas lepšie odhadnú svoje šance bez rizika zranenia vo vopred stratenom súboji.

Mnohé druhy však používajú niektoré lacné signály prevahy. Môžeme k nim zarátať napríklad pigmentáciu, ktorá takto okrášleného jedinca nič nestojí. Mnohých jedincov by to mohlo zvádzať, aby lacné signály produkovali falošne a pokúsili sa tak privlastniť si vyššiu pozíciu, ako im prináleží.

V prírode sa však takto klame málo. Začudovaní vedci vymysleli hypotézu, že za všeobecnou živočíšnou poctivosťou sa môže skrývať sociálna perzekúcia previnilcov. Doteraz pre ňu nemali presvedčivé dôkazy.

Poznáš ich podľa tváre

Elizabeth Tibbettsová z Arizonskej univerzity (USA) a James Dale z Univerzity Simona Frasera (Kanada) dôkazy uverejnili v časopise Nature. Skúmali prvý známy prípad pigmentačných signálov spomenutého typu pri hmyze. Ide o samice sociálnych ôs druhu Polistes dominulus.

Samica je tým dominantnejšia, čím viac tmavých škvŕn má na žltej stredovej časti tváre. V hniezdach týchto ôs vládne prísna hierarchia. Postavenie sa získava bojom. Víťazka, vrcholová alebo alfa osa, kladie viac vajíčok a menej pracuje ako iné.

Tibbettsová s Daleom nachytali divé osy a v laboratóriu z nich vytvorili dvojice s rovnakou hmotnosťou. Tie nechali bojovať. Konflikty nahrávali na video a analyzovali. Víťazky mali všeobecne viac škvŕn na tvári.

Nalíčené bojovníčky

Keď však náhodou také škvrny mali aj porazené, menej zdatné a sociálne podriadené samičky, víťazky na ne dorážali oveľa viac. Mať nečestnú tvár, signalizujúcu, že máte vyššiu kvalitu ako v skutočnosti, je teda v hmyzom svete rizikové. Bádatelia to preverili experimentom.

Niektorým osám kozmetikou upravili tvár. Tak, aby na nej mali buď viac tmavých škvŕn, alebo menej, alebo iba zvýraznili jestvujúcu pigmentáciu. Osy znovu spárovali podľa hmotnosti a nechali bojovať. Tie rýchlo ustanovili hierarchiu. No keď mala jedna nečestnú tvár (teda takú, ktorá sa nezhodovala s jej pôvodnou tvárou), bol boj oveľa intenzívnejší.

Niekedy sa ustanovila dominancia, ale boj pokračoval a v hierarchii dochádzalo k výkyvom. Keď osy bojovali s kozmeticky nezmenenými osami, nič také nenastalo. A aj pri stabilnej hierarchii nezmenené osy pokračovali v agresii proti zmeneným.

"Ak klamete, dostanete výprask," komentovala to Tibbettsová. Osy klam tvárou vedia rozpoznať, či už podľa pachov, alebo správania. Keď podriadená osa vysiela zmiešané signály, vyššie postavené ju potrestajú. Musí sa brániť alebo utekať a o to menej času má na hľadanie potravy a starostlivosť o potomstvo.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


4 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


12 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu