Staré Hory 6. novembra (TASR) - Medvede hnedé si v týchto dňoch už horúčkovito upravujú brlohy a vystielajú ich konármi ihličnanov a trávou. Svedčia o tom pozorovania z ostatných dní z pohoria Veľkej Fatry, Kremnických a Starohorských vrchov.
"Zo siedmich, viac rokov macami využívaných, brložísk je päť umiestnených pod skalnými prevismi a dva v hustých smrekovo-jedľových mladinách. Jedince, ktoré majú vo svojich revíroch skalné previsy, budú na tom počas zimného spánku lepšie ako macovia, ktorí sa upelešia len v nejakej ďkolibeď z haluzí v ihličnatej mladine," povedal pre TASR Miroslav Saniga zo starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV. Do polojaskynky nenaprší, aj keď nebude zima taká, aká má byť a náhodou sa uprostred zimného spánku medveďov rozprší. Horšie to budú mať zimní spáči, ktorých vydurí z pelechov v mladinách dážď. Tí sa potom začnú nervózne túlať po revíri.
Z tohtoročných pozorovaní možno podľa Sanigu usúdiť, že niektoré jedince nemusia vôbec zaľahnúť. Viacerí macovia sú vyhladovaní, keďže v prírode bol nedostatok lesných plodov. Maliny, černice, brusnice či čučoriedky sú v letných a jesenných mesiacoch dôležitou a nenahraditeľnou zložkou ich potravy. Keď sa medveď počas leta a jesene dostatočne nevypasie a nezaobalí sa dostatočnou vrstvou tuku, jeho spánok bude plytký. Keď sa podvyživenému macovi počas zimného spánku minú naakumulované zásoby tuku, zobudí sa, musí opustiť teplý pelech a ísť si zháňať niečo pod zub hoci aj uprostred januára.
Návštevníci prírody by mali rátať s možnosťou výskytu medveďov aj počas zimných mesiacov a mali by byť pozornejší ako v ostatnom období roka. Nevyspatý a hladný maco sa môže správať abnormálne a je nervóznejší a agresívnejší.