SME

Mláďatá pravekých vtákov dedili po dinosauroch

V Číne našli fosíliu embrya pravekého vtáka. Pochádza zo začiatku druhohornej kriedy, zahynulo tesne pred narodením a bolo mimoriadne vyvinuté. Túto vlastnosť praveké vtáky zdieľajú so svojimi predkami a príbuznými spomedzi menších dinosaurov.

Takto asi podľa umelca príslušný praveký vták vyzeral.

FOTO - CONG-DA ČANG

Operenci z jazerného brehu

Unikátny objav pochádza z provincie Liao-ning na severovýchode krajiny. Zaslúžili sa oň Čong-che Ču a Fu-čcheng Čang z Ústavu paleontológie stavovcov a paleoantropológie Čínskej akadémie vied v Pekingu. Opísali ho v časopise Science.

Fosília ležala v druhohorných jazerných usadeninách, prevažne bridlicových, starých 121 miliónov rokov. Je to ďalšie pokračovanie seriálu senzačných nálezov dinosaurov a ich vtáčích príbuzných, ktoré v posledných rokoch chrlia aktéri intenzívnych vykopávok v spomenutej čínskej provincii.

Tá istá dvojica paleontológov napríklad súčasne ohlásila v časopise Nature objav zhruba rovnako starej fosílie pravekého vtáka s očividne letovým (či aspoň "plachtiacim") operením všetkých štyroch končatín.

Smrť prišla pred narodením

Embryo sa nachádza v ovále približne 35x20 milimetrov. Vaječná škrupina však nie je na fosílii zreteľná. Z viacerých znakov vyplýva, že smrť ho zastihla krátko pred vyliahnutím.

Skĺbenie prvkov kostry sa zachovalo prakticky neporušené. Praveké vtáča malo veľkú hlavu, ozubené čeľuste ako väčšina druhohorných vtákov, a pomerne rozsiahlu lebečnú dutinu.

Embryo je v polohe so silne zakrivenou chrbticou a hlavou na spodných končatinách, ktoré sú pritisnuté k telu. Podľa prstov na nich možno usudzovať, že tento vták sa zdržiaval najmä na stromoch.

Embryu chýba vaječný zub, ktorý majú mláďatá evolučne mladších vtákov na hornej časti zobáka, aby sa s jeho pomocou pri liahnutí ľahšie preďobali z vajíčka. Tento znak sa teda vtákom vyvinul neskôr.

Celkovo má embryo dobre spevnenú kostru a rozsiahle prvotné operenie, vrátane krídel a chvosta.

Samostatní od prvého okamihu

Embryo zatiaľ autori definitívne nepriradili k žiadnemu druhu, zreteľne však patrilo k prekociálnym vtákom. Tie majú hneď pri vyliahnutí telo pokryté operením a dokážu sa pohybovať a samy kŕmiť. Majú tiež pomerne veľké mozgy.

Anatómia embrya z Liao-ningu naznačuje, že dokonca mohlo ísť o "superprekociálneho" tvora. Opakom prekociálnych vtáčat sú altriciálne, ktoré sa liahnu holé a bezmocné. Novoobjavené embryo podporuje všeobecný názor vedcov, že prekociálnosť je dávneho dáta, kým altriciálnosť je odvodená. Zhoduje sa to aj s doterajšími nálezmi dinosaurov zo skupín, ktoré boli predkami či príbuznými vtákov troodonov a oviraptorov. Znaky ich mláďat totiž poukazujú na prekociálny vývoj.

Vtáky tak podľa všetkého zdedili samostatnosť od dinosaurov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu