Nitra 4. decembra (TASR) - Vedecká rozprava na tému Súčasné tendencie tvorby a využívania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) tvorila hlavnú náplň programu 19. valného zhromaždenia členov Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied (SAPV), ktoré sa dnes konalo v Nitre.
Ako informoval predseda SAPV Miroslav Zima, slovenskí vedci, výskumníci a šľachtitelia sa snažia predstaviť objektívne hodnotenie kladov i záporov genetického inžinierstva s cieľom získať pre jeho ďalší výskum podporu verejnosti, zákonodarcov i štátnych inštitúcií. Pritom sa opierajú o Deklaráciu na podporu poľnohospodárskych biotechnológií, ktorú podpísalo vyše 3000 významných vedcov z celého sveta, podobnú Hamburskú deklaráciu a ďalšie výzvy svetovej vedeckej komunity.
Na Slovensku je pripravený zákon o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov, ktorý vláda schválila 31. októbra 2001. Nadväzuje na smernice Európskej komisie o dvoch spôsoboch používania geneticky modifikovaných organizmov - v uzavretom prostredí a v životnom prostredí. Definuje tiež postupy zámerného uvoľňovania týchto organizmov, ich uvádzanie na trh, úlohy štátnej správy a podobne. Očakáva sa, že diskusia v NR SR o tomto zákone prinesie odmietavé i podporné stanoviská, podobne ako je tomu vo svete. V tomto roku sa napríklad geneticky modifikované plodiny pestujú vo svete na 50 mil. ha, najmä v USA, Kanade, Brazílii, Číne, Argentíne a v Austrálii, naproti tomu v Európe sú ich pestovateľské plochy minimálne.
Účastníci rokovania sa v ďalšom programe zaoberali prípravou jubilejného 20. valného zhromaždenia SAPV a do jej radov prijali ďalších zahraničných členov - profesora Jána Hrona z Českej zemědelskej univerzity v Prahe a profesora Antona Kováčika z Výskumného ústavu rastlinnej výroby Praha - Ruzyň.