SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Zahrajte sa s vyhľadávačom Google

O Google väčšinou hovoríme ako o serióznom nástroji na vyhľadávanie - málokto vie, že pri experimentovaní s jeho službami sa možno i dobre zabaviť vďaka viacerým hrám založeným na výsledkoch vyhľadávania, ktoré ponúka.

Kto zo zakladateľov Google je populárnejší - Larry Page (vľavo) či Sergej Brin? Nechajte ich bojovať na www.googlefight.com. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP

O Google väčšinou hovoríme ako o serióznom nástroji na vyhľadávanie - málokto vie, že pri experimentovaní s jeho službami sa možno i dobre zabaviť vďaka viacerým hrám založeným na výsledkoch vyhľadávania, ktoré ponúka.

Google ako sudca: Kto je lepší?

Ak považujeme za populárneho toho, o kom sa veľa hovorí, s požiadavkou zmerať popularitu konkrétneho človeka sa môžeme poľahky obrátiť na Google. Hra, ktorá dostala meno GoogleFight (www.googlefight.com), má iba jedno jediné pravidlo: o kom vyhľadávač nájde viac internetových stránok, ten vyhráva.

Tak napríklad z trojice doterajších slovenských prezidentov patrí prvenstvo s prehľadom Rudolfovi Schusterovi (25 100 dokumentov), zhruba päťkrát menej stránok obsahuje meno Ivana Gašparoviča. Zmienku o prvom slovenskom prezidentovi Michalovi Kováčovi (ktorý mnoho z éry internetu počas svojho úradovania nezažil) nájdeme približne na dvoch tisíckach webov.

Už oveľa tesnejší je súboj lídrov súčasnej opozície - Robert Fico porazil Vladimíra Mečiara len o dvesto stránok. V súboji Slovenska a Česka by Slovensko prehralo rozdielom 7,28 ku 8,48 milióna stránok. Podobne pomerom 117 ku 93 miliónov "víťazí" Windows nad Linuxom.

GoogleFight však môžu využiť aj tí, ktorí mávali v škole problémy s diktátmi - pomer 17 600 ku 6 jednoznačne favorizuje "myslieť" pred "mislieť".

Variáciou hry na popularitu je súťaž GoogleShare. Stačí napríklad vyhľadať slovo ovocie a v ďalšom kroku so zaškrtnutou voľbou "Vyhľadávať na nájdených stránkach" hľadať výrazy ako jablko, pomaranč či jahoda. Podiel počtu stránok druhého vyhľadávania oproti prvému určí, do akej miery si môže ten-ktorý druh ovocia nárokovať vlastníctvo slova "ovocie".

V našom príklade zistíme, že "najovocnejším" ovocím je pomaranč so 17 percentami, nasleduje jablko so 14 percentami a jahoda so šesťpercentným podielom na ovocí. Nedokonalosť hry však signalizuje cibuľa s troma percentami "ovocnosti".

Podobným spôsobom môžete napríklad zistiť podiel jednotlivých krajských miest "na Slovensku" - s 15-percentným náskokom vedie Bratislava, nasledujú Košice s 3,4 percenta a ostatné mestá s menej než troma percentami.

Google sa hrá so slovíčkami

Na adrese www.googlewhack.com sídli vskutku zaujímavá hra venovaná všetkým vyhľadávaniachtivým návštevníkom internetu. Vašou úlohou je nájsť taký dvojslovný výraz, ktorý v Google vráti presne jeden výsledok. Výraz pritom nesmie byť zapísaný v úvodzovkách a musí sa nachádzať aj v referenčnom slovníku Dictionary.com. Nám sa pri písaní článku podarilo objaviť napríklad "vladárovu dcéru". Pre tých, ktorí majú menšiu fantáziu, autori umiestnili objavené googlewhacky na adresu www.googlewhack.com/tally.pl .

Ďalšou hrou je Google Grokking (sprott.physics.wisc.edu/pickover/pc/whatisburned.html). Jej cieľom je nájsť takú požiadavku, ktorá v Google vráti čo najvtipnejšiu množinu výsledkov.

Na otázku, čo si o kom Google myslí, sa snaží odpovedať stránka Googlism.com. Niektoré tu získané informácie sú reálne (dzurinda is a regular marathon runner - dzurinda je pravidelný bežec maratónov), iné by sa dali dôkazmi podložiť len veľmi ťažko (dzurinda is a transport expert - dzurinda je expert na dopravu; fico is easy - fico je v pohode), iné si zase úplne protirečia (fico is an acronym for fair; fico is unfair - fico je skratkou pre "férový"; fico je neférový).

Ďalšia zábavka: zadajte niekoľko slov a Google Talk (douweosinga.com/projects/googletalk) sa pokúsi doplniť ďalšie. Stránka Word Color (douweosinga.com/projects/wordcolor) zase na základe vyhľadávania v obrázkoch určí, akú približnú farbu má objekt, ktorý ste hľadali, a Google History (douweosinga.com/projects/googlehistory) zistí, v ktorom roku sa udiala ktorá udalosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.