SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Má byť počítač muž či žena?

Mali by sa roboty tváriť ako muži alebo radšej ako ženy? V čase, keď čoraz viac firiem nasadzuje namiesto živých telefonistov počítačové automaty schopné zvládnuť jednoduchú komunikáciu so zákazníkom v ľudskom jazyku, sa otázka stáva čoraz aktuálnejšou .

Mužské roboty hrajú futbal, budú ženské v duchu sexistickej tradície štrikovať? FOTO - ČTK/AP

Mali by sa roboty tváriť ako muži alebo radšej ako ženy? V čase, keď čoraz viac firiem nasadzuje namiesto živých telefonistov počítačové automaty schopné zvládnuť jednoduchú komunikáciu so zákazníkom v ľudskom jazyku, sa otázka stáva čoraz aktuálnejšou a spoločnosť ScanSoft tvrdí, že pozná odpoveď.

Ak má počítač slúžiť napríklad na prevzatie objednávky pizzy po telefóne či dobitie kreditu v mobile, vhodnejší je podľa výskumov "veselý ženský hlas". Ten totiž pripomína bežné callcentrá, kde zákazník očakáva ženy.

Naproti tomu mužský hlas vnímajú telefonujúci ako autoritársky - firma preto odporúča použiť ho napríklad v callcentrách daňových úradov či na kladenie akýchkoľvek citlivých otázok, napríklad o výške platu. Výskumy totiž potvrdili, že pri komunikácii s mužom - hoci aj simulovaným - ľudia oveľa menej klamú.

Pochopenie hovoreného slova je pre počítače stále mimoriadne zložitou úlohou, programátori im ju však uľahčujú štruktúrovaním viet tak, aby mali ľudia len obmedzený výber odpovedí - napríklad medzi a, b či c.

(tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan