Okrem programov, ktoré sa automaticky spúšťajú pri štarte operačného systému, sa spolu s ním štartuje i široká škála služieb. Bez toho, aby sme o nich vedeli, nám umožňujú prácu so sieťou, informujú výrobcu operačného systému o chybách či zabezpečujú prijímanie rýchlych správ v sieti.
Nie všetky z nich však vždy potrebujeme. Ak niektoré z nich vypneme, ušetríme časť operačnej pamäti a zrýchlime beh svojho počítača. Pri slabšie vybavených systémoch a počítačoch s malým množstvom operačnej pamäte je to neoceniteľnou výhodou. Pri laptopoch každého poteší i dlhší čas, ktorý mu poskytnú pri práci batérie. Veď prečo by sme mali na svojom počítači aktivovať služby, ktoré i tak nevyužívame?
Jednoduchý softvérový nástroj s názvom Service Control Module umožňuje používateľovi získať prehľad o dostupných službách a spôsobe ich zavádzania pri štarte operačného systému. V prípade, že používame lokalizovanú verziu operačného systému, získame i krátky popis funkcie každej zo služieb. Aktívne služby sú označené zeleným symbolom PLAY, neaktívne červeným logom.
Pre väčšinu ľudí bude dôležitá nápoveda v spodnej časti dialógového okna. Pre každú zo zvolených služieb umožňuje zistiť, aký je jej predvolený stav pre operačné systémy Win XP Home a Professional, bezpečný systém používaný pre poskytovanie služieb, pracovnú stanicu používanú pre prístup k internetu či herný systém. To nám pomôže pri rozhodovaní, aké nastavenia pre svoj počítač zvoliť.
Okrem služieb, ktoré sú súčasťou operačného systému, tu nájdeme i tie, ktoré pridali softvéry iných výrobcov, napríklad antivírusové programy či zálohovacie systémy. Pri úprave nastavení by sme sa mali sústrediť iba na tie, ktoré sú z produkcie Microsoftu.
Z dostupných služieb možno vo väčšine prípadov vypnúť výstrahy, službu inteligentného prenosu dát (QOS), indexovacie služby, sieťovú schránku, zasielanie správ o chybách, nápovedu a odbornú pomoc. V prípade že nepoužívame sieť, aj prehľadávanie počítačov, službu server, pracovná stanica, rozhranie netbios, automatickú aktualizáciu a doručovateľskú službu. V závislosti od využitia počítača môže byť výber i širší.
Dôležité však je zapísať si pri úprave všetky zmeny, aby bolo možné pri nesprávnom nastavení vrátiť profil operačného systému do pôvodného stavu. Iba tak je možné opäť sprevádzkovať nefunkčné sieťové služby či inú sadu služieb.
www.deepeshagarwal.tk , 308 kb