SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Unikátna hviezda to "zabalila" a zmenila sa na trpaslíka

Trojica astronómov pozorovala ďalekohľadmi umiestnenými na obežnej dráhe Zeme hviezdu s mimoriadne vysokou teplotou a unikátnym chemickým zložením povrchu. Z pozorovaní vyplýva, že táto hviezda relatívne iba nedávno prestala vyrábať energiu termonukleárny


Takto by podľa umeleckej vízie vyzeral práve utvorený, mimoriadne horúci biely trpaslík pri pohľade zhruba zo vzdialenosti Zem-Slnko.ILUSTRÁCIA - UNIVERSITY OF LEICESTERmi reakciami vo svojom strede a odišla na "hviezdny dôchodok".

Michael Barstow z University of Leicester (Veľká Británia), Klaus Werner z Universität Tübingen (Nemecko) a Jeffrey Kruk z Johns Hopkins University v Baltimore (USA) sledovali röntgenovým ďalekohľadom na palube satelitu Chandra a ultrafialovým na palube satelitu FUSE bieleho trpaslíka H1504+65. Ukázalo sa, že povrch trpaslíka je veľmi horúci - jeho teplota dosahuje 200-tisíc kelvinov, čo je vyše 30-násobok teploty povrchu Slnka. To z H1504+65 robí najhorúcejšieho známeho bieleho trpaslíka.

Pozorovania priniesli aj ďalšie zaujímavé odhalenie. Povrch trpaslíka neobsahuje prakticky žiadny vodík a hélium, čo sa zatiaľ nezistilo pri žiadnej hviezde. Skladá sa takmer výlučne z uhlíka a kyslíka, "popola" termonukleárneho spaľovania hélia. Vedci objavili aj stopy neónu, čo neprekvapilo, naopak prekvapili stopy horčíka. Príčinou je možnosť, že sa táto hviezda po termonukleárnom spaľovaní vodíka na hélium a hélia na uhlík v úsilí predĺžiť si "aktívny život" pokúsila aj o spaľovanie uhlíka na horčík.

To sa však ešte len bude musieť dokázať - ak vedci nájdu v H1504+65 aj sodík. Tak či onak, z vysokej teploty bieleho trpaslíka vyplýva, že stredový termonukleárny reaktor tejto hviezdy prestal fungovať iba asi pred sto rokmi. Hviezda odhodila (skutočne dokonale) vonkajší vodíkovo-héliový obal, takže z nej zostalo iba uhlíkovo-kyslíkové jadro. Existencia takéhoto jadra v závere životného (termonukleárneho) cyklu menej hmotnej hviezdy vyplýva z teórie hviezdnej evolúcie, no dosiaľ ho ešte nik nevidel v takej čistej podobe.

O bielych trpaslíkoch

Bieli trpaslíci sú malé hviezdy s vysokou teplotou povrchu. Keďže majú hmotnosť hviezdy pri rozmeroch planéty, materiál v ich vnútri možno označiť za superhustý, zhruba sú to tony na centimeter kubický, pričom hustota rastie smerom do ich stredu. Bieli trpaslíci sú jadrá hviezd s hmotnosťou pod osem hmotností Slnka, ktoré odhodili svoje vonkajšie vrstvy. Keďže už v nich neprebiehajú termonukleárne reakcie, postupne chladnú a ich svietivosť klesá. Na bieleho trpaslíka sa za 6-7 miliárd rokov premení aj stredové jadro nášho Slnka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.

Keď Sagana sledujem v médiách, vôbec sa nezmenil, tvrdí spolužiak

Už v šestnástich sníval, že pôjde na Tour.

Peter Sagan a René  Valent.
Boris Kollár.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.