SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Potkania DNA upresňuje históriu

Polynéziu v Oceánii vymedzuje trojuholník s vrcholmi na Novom Zélande, Havaji a Veľkonočnom ostrove. Jej osídlenie ľuďmi je vcelku nedávne. Odkiaľ však prišli?


Soška prapredka Polynézanov - lapitského kolonistu - s potkanmi preukazuje úzky vzťah odvážnych tichomorských moreplavcov k týmto hlodavcom. FOTO - PNASPodľa súčasného konsenzu to bolo zo severozápadu cez Melanéziu a sčasti Mikronéziu. Išlo o súčasť expanzie ľudí hovoriacich austronézskymi jazykmi z južnej Číny cez Taiwan a Indonéziu. Vytvorili kultúru Lapita, nazvanú po prvej známej lokalite, ktorá sa nachádza na Bismarckovom súostroví severovýchodne od Novej Guiney. Typická pre ňu bola červenkastá keramika s "tetovaním" geometrickými vzormi vpichov v paralelných pásoch. Na Bismarckovom súostroví sa začala rozvíjať v rokoch 1500 - 01250 pred naším letopočtom.

Lapiťania so svojím "triumvirátom" domácich zvierat (ošípané-sliepky-psy) a základným súborom poľnohospodárskych plodín (taro, yamy, banány, kokosové orechy) sú považovaní za predkov drvivej väčšiny, ak nie všetkých moderných Polynézanov. Do Polynézie sa zrejme priplavili na dodnes používaných dvojvahadlových či dvojtrupových oplachtených diaľkových kanoe pred rokom 1000 pred n. l.. Ich kultúrna oblasť sa delí na západný lapitský okruh (Melanézia, sčasti Mikronézia) a východný lapitský okruh (Polynézia).

Menej jasno majú vedci v otázke, ako rýchlo toto osídlenie prebehlo. Mnohí preferujú "blitzkrieg" veľmi rýchlu kolonizáciu, vyznačujúcu sa minimálnou interakciou s pôvodnými melanézskymi obyvateľmi západnej Oceánie (východná bola ľudoprázdna). Táto teória sa tiež označuje ako kolonizácia v štýle "rýchločlna". Predkovia Polynézanov si v kanoe ako zdroj potravy vozili a na novoosídlené ostrovy vysádzali potkany druhu Rattus exulans.

Tento fakt teraz využili Elizabeth Matisoová-Smithová a J. H. Robinsom z University of Auckland (Nový Zéland). Analyzovali mitochondriálnu DNA z kostí potkanov tohto druhu, ktoré sa našli v archeologických lokalitách po celej ostrovnej juhovýchodnej Ázii a Oceánii, ako aj z ich živých potomkov. Podľa článku v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition zistili tri hlavné genetické skupiny.

Prvá sa vyskytuje výlučne v juhovýchodnej Ázii. Druhá v juhovýchodnej Ázii aj v západnej Oceánii. Tretia iba vo východnej Oceánii. Keďže vznik novej takejto skupiny vyžaduje dlhší čas, vylučuje to rýchlu kolonizáciu Oceánie. Expandujúci Austronézania v jej západnej časti očividne dlho a zložito spolunažívali s pôvodnými obyvateľmi, kým vyplávali ďalej na východ do Polynézie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.