SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Mobilní operátori počítajú aj so smrťou

Niektorí mobilní operátori zachádzajú pri spoplatňovaní svojich služieb a pri vymáhaní penále za neplnenie zmluvného vzťahu priďaleko. Takto si mohla posťažovať v Spojených štátoch manželka, ktorá chcela firme Verizon Wireless vrátiť telefón po svojom ..


Operátori pozostalým po ukončení zmluvného vzťahu prenechajú aj niekoľko tisícový akciový telefón bez toho, aby ho pôvodný vlastník splatil.FOTO - TASRNiektorí mobilní operátori zachádzajú pri spoplatňovaní svojich služieb a pri vymáhaní penále za neplnenie zmluvného vzťahu priďaleko. Takto si mohla posťažovať v Spojených štátoch manželka, ktorá chcela firme Verizon Wireless vrátiť telefón po svojom manželovi, ktorý zomrel. Poskytovateľ služby, operátor Verizon Wireless, však od vdovy požadoval poplatok za predčasné skončenie zmluvného vzťahu.

Nešťastnej vdove nepomohlo, ani keď operátorovi odfaxovala úmrtný list manžela, čím chcela potvrdiť, že je skutočne mŕtvy. Firma odpovedala, že zaplatiť musí, prípadne môže telefón posunúť ďalšiemu rodinnému príslušníkovi. So situáciou si nevedel poradiť ani prezident Asociácie používateľov bezdrôtovej komunikácie, na ktorého sa obrátila, tak nakoniec penále uhradila.

Eurotel Bratislava a Orange sa k zákazníkom správajú zhovievavejšie ako americký Verizon Wireless a penále za predčasné ukončenie kontraktu nevyžadujú. Pozostalí môžu telefón prepísať na ďalšieho člena rodiny. Podmienkou je priniesť na zákaznícke miesto notársky overenú kópiu úmrtného listu. Obaja operátori umožňujú bezplatne previesť SIM-kartu, telefónne číslo a aparát na niektorého z pozostalých rodinných príslušníkov. Stačí, ak úmrtie doložia úmrtným listom alebo jeho kópiou.

Výhodnejšia možnosť je zmluvu rovno ukončiť. Pozostalým v takom prípade zostane telefón. Podmienkou je, aby mali vyrované všetky podlžnosti voči operátorovi, teda riadne zaplatené všetky faktúry. Aktuálny stav možno zistiť zadaním telefónneho alebo rodného čísla zosnulého. Potom Eurotel alebo Orange opäť na základe úmrtného list alebo jeho notársky overenej kópie kontrakt ukončia. Telefón, ktorý si zákazník vybral v rámci akcie, zostáva pozostalým.

V súčasnosti slovenskí mobilní operátori ponúkajú paušálnym zákazníkom za akciové ceny približne 20 rôznych aparátov. Rozdiel oproti trhovej cene je pri drahších modeloch niekoľko tisíc korún.

Predaj mobilných telefónov vzrástol o tretinu

PARÍŽ - Podľa výskumnej skupiny Gartner by sa mohlo v tomto roku celosvetovo predať viac ako 600 miliónov mobilných telefónov. Za celý minulý rok sa predalo o sto miliónov aparátov menej, pričom predaj v prvom kvartáli stúpol medziročne o 34 percent. Celkovo sa tak od januára do konca marca predalo podľa odhadov skupiny 153 miliónov mobilov. Analytik Gartneru Ben Wood povedal, že výsledky za prvý štvrťrok boli odrazom zvýšeného predaja na čínskom a rozvíjajúcich sa trhoch.

Skupina Gartner tiež informovala, že celosvetový trhový podiel fínskej Nokie medziročne v prvom kvartáli klesol o 5,7 percenta na 28,9 percenta. Naopak, americká Motorola, svetová dvojka, v rovnakom období zvýšila svoj podiel na trhu o 1,7 percenta na 16,4 percenta a juhokórejský Samsung Electronics si zlepšil z 10,8 na 12,5 percenta.

(sita, afp)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.

V prvej vlne očkovania podstupujú vakcináciu zdravotníci a zamestnanci sociálnych zariadení.
Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Lionel Messi.

Neprehliadnite tiež

Raketa spoločnosti Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.