SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Pre zničenie planéty stlačte 00000000

Milovníkov úvah o tom, ako blízko bol v minulom storočí svet k jadrovej katastrofe, určite potešia nové informácie o spôsobe zabezpečenia amerických jadrových rakiet pred náhodným odpálením.


Kľúčové počítačové systémy môžu byť menej bezpečné, ako si myslíme. Minulý štvrtok spôsobili vážne technické problémy v britskom centre pre riadenie leteckej prevádzky (na snímke ČTK/AP) zrušenie desiatok letov. Technici o tretej ráno najskôr necelú hodinu testovali nový softvér pre riadenie letov, ktorý sa má začať používať v lete. Test prebehol bez problémov, keď však systém ráno opäť nabehol do plnej prevádzky, pracoval chybne. Dispečeri síce videli na monitoroch lietadlá, nie však informácie o nich, napríklad typ či plánovanú trasu. Operátori preto museli prejsť na "záložné riešenie" - kľúčové informácie začali preberať od ostatných operačných stredísk telefonicky a zapisovali si ich na papieriky. Preventívne preto boli zrušené mnohé odlety z britských letísk. Prvý softvér používaný na riadenie letov bol vyvinutý v 70-tych rokoch a vo väčšine miest na svete sa používa dodnes.Prezident amerického Centra pre obranné informácie (CDI) Bruce G. Blair nedávno zverejnil krátku informáciu, podľa ktorej takmer dve desaťročia stála obsluhe raketových systémov, ktorá by sa z akéhokoľvek dôvodu sama rozhodla odpáliť jadrové rakety na Sovietsky zväz, v ceste jediná prekážka: heslo, ktorým bolo "pre zjednodušenie" osem núl.

Takéto heslo vymyslel šéf strategických vzdušných síl v Omahe - vo svojom nariadení vydanom niekedy v druhej polovici 60. rokov výslovne prikázal, že v hesle sa nesmú vyskytovať žiadne iné znaky okrem núl. Cieľom bolo urýchliť a zjednodušiť odpálenie rakiet, keby bol na to vydaný rozkaz. Podľa Blaira bolo preto heslo "všeobecne známe" mnohým zamestnancom zariadení, kde boli rakety umiestnené.

V tom čase existoval zložitý systém overovania, že príkaz na odpálenie rakiet skutočne prišiel od prezidenta Spojených štátov. Keby sa však obsluha rakiet rozhodla rakety vystreliť aj bez neho, nič jej v tom nebránilo. Na odpálenie by bola potrebná len dohoda dvoch z viacerých dvojčlenných tímov operátorov, ktorí obsluhovali jednotlivé rakety. Heslo 00000000 "chránilo" rakety pred odpálením najmenej jedno desaťročie.

Bruce G. Blair v raketových silách krátko stážoval v polovici 70. rokov. Po odchode v roku 1974 napísal niekoľko listov, v ktorých vládu a armádu žiadal o zavedenie bezpečnostných opatrení, ktoré by zabránili napríklad pomätenej obsluhe začať jadrovú vojnu. Tieto bezpečnostné prvky boli napokon sprevádzkované až v roku 1977.

TOMÁŠ BELLA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.
Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Mária Kolíková
Ivan Ostrochovský získal za film Služobníci Cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Radíme, ako vybrať slúchadlá, mobil či notebook pod stromček

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.