Washington 7. júna (TASR) - Väčšina členov amerického Senátu požiadala prezidenta Georgea W. Busha, aby zmenil svoju politiku a umožnil výskum v oblasti kmeňových buniek, čo by umožnilo lepšie bojovať s Alzheimerovou chorobou.
Dnes zverejnený list podpísaný 58 zo stovky senátorov - 43 demokratmi, 14 republikánmi a jedným nezávislým - prezidentovi zaslali v piatok, deň pred tým, ako vo svojom kalifornskom dome zomrel bývalý prezident Ronald Reagan. Reagan podľahol komplikáciám spojeným s mozog ničiacou chorobou, ktorú mu diagnostikovali pred desiatimi rokmi.
Zákonodarcovia v liste tvrdia, že Bushova politika robí "zložité problémy" pre tých, ktorí sa snažia nájsť liečenie pre Alzheimera a iné choroby. V apríli prezidentovi podobný list zaslalo 206 členov Snemovne reprezentantov.
Biely dom, ktorý uvalil obmedzenia na embryonický výskum kmeňových buniek a je proti využívaniu kmeňových buniek z väčšiny embryí, na list senátorov zatiaľ nereagoval. V odpovedi na májový list však predstavitelia Bushovej administratívy naznačili, že k žiadnej zmene politiky nedôjde.
V liste senátorov sa bývalý republikánsky prezident nespomína. Reaganova manželka Nancy Reaganová v máji v kalifornskom Beverly Hills vystúpila s naliehavou výzvou, aby sa umožnilo pokračovať vo výskume kmeňových buniek.
"Veda nám dala nádej, ktorá sa volá výskum kmeňových buniek, ktorý môže poskytnúť našim vedcom mnoho odpovedí," povedala Reaganová na zhromaždení Nadácie pre výskum diabetu mladistvých. "Jednoducho neviem, ako sa tomu môžeme obracať chrbtom," dodala. Snahy Nancy Reaganovej podporili aj bývalý prezidenti Gerald Ford, Jimmy Carter a Bill Clinton.
Alzheimerova choroba spôsobuje stratu pamäte, zmätok, zmeny nálady, halucinácie, problémy s rečou a inkontinenciu.
Vedci dúfajú, že embryonické kmeňové bunky bude možné upraviť a získať z nich mozgové transplantáty pre pacientov postihnutých Alzheimerovou chorobou. Tiež dúfajú, že kmeňovými bunkami - bunkami, z ktorých sa môže vyvinúť akákoľvek bunka organizmu - bude možné liečiť Parkinsonovu chorobu, poškodenia miechy, srdcové choroby, diabetes a celú škálu ďalších chorôb.