SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Spôsobil oteplenie v skorých treťohorách metán?

Vedci si už dlhšie lámu hlavy nad tým, akú príčinu malo dvestotisícročné extrémne oteplenie, ktorým sa pred 55 miliónmi rokov, v skorých treťohorách, začala epocha označovaná ako eocén. Názorov je viac.


Seizmický profil dna Nórskeho mora odhaľuje komplexy hydrotermálnych prieduchov (v hornej časti). FOTO - NATUREVýron z morských sedimentov

Zaujímavou variáciou na túto tému je nápad, že vtedajšie oteplenie mohol spôsobiť mohutný a pomerne rýchly, asi desaťtisícročný výron metánu, pôvodne súčasti ľadových klatrátov v morských sedimentoch, do atmosféry. (Klatrát je chemická zlúčenina, ktorá sa tvorí pri kryštalizácii niektorých látok z roztoku, ak ich kryštály obsahujú uzavreté dutiny.) Tým v nej prakticky okamžite obrovsky vzrástol skleníkový efekt, lebo metán má na jednotku hmotnosti ešte oveľa silnejšie skleníkové účinky ako oxid uhličitý.

Také čosi by sa pokojne mohlo prihodiť aj dnes s podobne obrovskými dôsledkami pre pozemskú klímu, lebo podmorské výskumy odhalili viacero veľkých ložísk metánových klatrátov.

Našli vinníka aj motív

Ako však vedia kriminalisti, jedna vec je dostať vinníka - výron metánu, no celkom iná zistiť, prečo vlastne zločin spáchal. Čo mohlo spôsobiť roztopenie metánových klatrátov?

V súvislosti s možným vplyvom metánu na prudké oteplenia klímy teraz získali pozoruhodné poznatky siedmi nórski geológovia na čele s Henrikom Svensenom z University of Oslo. Napísali o nich v najnovšom čísle časopisu Nature.

Analýzou profilov seizmických odrazov odhalili v panvách Voring a More na dne Nórskeho mora pri pobreží stredného Nórska prítomnosť 735 hydrotermálnych prieduchov vulkanického pôvodu. V skutočnosti je tam však takýchto prieduchov trikrát až päťkrát viac. To ich priviedlo k záveru, že prísun veľkého objemu roztopenej horniny zo zemského plášťa pod morské dno, obsahujúce veľa uhlíka, by mohol spôsobiť explozívny únik metánu. Aj v severovýchodnom Atlantiku, lebo tamojšie morské sedimenty majú vysoký obsah organických látok.

Vulkány a klíma

Nemuselo ísť práve o metánový klatrát; metán mohlo vyprodukovať zohriatie týchto látok nad určitú hranicu. Do morskej vody a z nej do atmosféry sa potom dostal práve cez spomenuté prieduchy.

Svensen s kolegami konštatujú, že ich výsledky posilňujú predpoklad viacerých bádateľov o vzťahu medzi rozsiahlymi geologickými provinciami s výskytom vulkanickej činnosti a prudkými zmenami klímy v minulosti našej planéty. Príkladmi sú príslušné útvary na Sibíri, súvisiace s klimatickým javom na rozhraní prvohornej epochy perm a druhohornej epochy trias pred 250 miliónmi rokov, alebo v juhoafrickej panve Karoo, súvisiace s klimatickým javom v strede druhohornej epochy jura pred 183 miliónmi rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie pracovníkov kultúry a médií v budove RTVS.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.